Site icon OnlyForMen.cz

Vědci otevřeli černé kokony z hloubky 6200 metrů a našli nový druh

Japonští vědci narazili při průzkumu Tichého oceánu na zvláštní černé útvary, které byly přichycené ke skále v hloubce zhruba 6200 metrů. Na první pohled nebylo jasné, jestli jde o vejce, nebo o něco úplně jiného. Když je ale dopravili na povrch a otevřeli, čekalo je překvapení.

Uvnitř se nacházely drobné bílé organismy ukryté v mléčně zbarvené tekutině. Ukázalo se, že nejde o obyčejné útvary, ale o kokony ploštěnců, tedy jednoduchých bezobratlých živočichů. Každý z nich přitom obsahoval hned několik vyvíjejících se jedinců.

K tomuto objevu došlo během ponoru robotického plavidla v jedné z nejméně prozkoumaných částí oceánu. V takových hloubkách panuje obrovský tlak a úplná tma a vědci mají z této oblasti k dispozici jen velmi málo vzorků. Právě proto se rozhodli odebrat několik černých koulí, i když v tu chvíli neměli tušení, o co vlastně jde.

Teprve podrobnější rozbor ukázal, že jde o dosud nepopsaný druh ploštěnce. Potvrdila to i analýza DNA. Podle vědců jde zároveň o nejhlubší známý výskyt volně žijících ploštěnců, jaký se kdy podařilo spolehlivě doložit.

Foto: Biology Letters

Dosavadní záznamy mluvily o ploštěncích z hloubek kolem 5200 metrů, jenže tam si odborníci nebyli jistí, jestli žili skutečně na místě, nebo se jen přichytili na plovoucí materiál. Nový nález je v tomhle směru mnohem přesvědčivější. Živočichové byli pevně spojení s podložím a žili přímo v extrémním hlubinném prostředí.

Zajímavé je i to, že se tito hlubinní ploštěnci podle vědců na první pohled příliš neliší od příbuzných z mělčích vod. Právě to vyvolává další otázky, jak mohou tak křehce působící organismy přežívat v podmínkách, které se ještě donedávna zdály pro podobný život téměř nemožné.

Exit mobile version