23.4 C
Czech
Neděle 13. července 2025

Jak drony mění moderní válku

V předchozích válečných konfliktech bylo použití vojenských bezpilotních letounů obvykle jednostranné. Drony se používaly většinou v protiteroristických kampaních a operacích v prostředí, kde měla strana, která je vlastnila, minimálně vzdušnou převahu a obvykle vzdušnou nadvládu. Všechno se mění.

V dřívějších válkách obvykle „druhá strana“ neměla žádné letectvo a disponovala minimální protiletadlovou kapacitou. Nyní se bojuje na obloze, kde kromě stíhacích letounů a útočných vrtulníků existuje velké množství přenosných systémů protivzdušné obrany (MANPADS). Dále pozemní systémy protivzdušné obrany (GBADS) a další zbraně, které mohou být namířeny k obloze se smrtícím účinkem. To vše v různém stupni radarové zjistitelnosti.

Reklama

Ruská invaze na Ukrajinu přinesla velké množství komerčních „hotových“ dronů, které se používají v řadě rolí, včetně průzkumných a útočných. Inovace těchto strojů umožnily shazovat na ruské jednotky improvizované bomby a granáty. Pozorovací schopnosti zatím znamenaly, že jednotky mohou sledovat protivníka v rozsahu, s jakým se před konfliktem nepočítalo. Jsou levné a snadno se vyrábějí, přičemž jejich výhodou je minimální výcvik před nasazením do akce.

Kronštadt Orion

Orion je ruský bezpilotní letoun nové generace se střední výškou letu a dlouhou vytrvalostí (MALE), který se používá pro zpravodajské, sledovací a průzkumné operace. Systémy byly vyrobeny společností Kronštadt Group s pomocí zvenčí. Zejména z Izraele, nicméně během ruské intervence v Sýrii došlo pouze k omezenému nasazení těchto zbraní, většina útoků byla provedena konvenčními údernými letouny.

Na Ukrajině se bezpilotní letouny používají jak ke sledování, tak k útokům na pozemní cíle. I když jsou využívány jednotlivě, škody způsobené pozemním operacím jsou nesporně vážné. Spojení dohledu bezpilotních letounů s dělostřeleckými a raketovými jednotkami má na bojiště ještě výraznější dopad. Útočné drony vyřadily všechny typy vojenské techniky s obzvláště nepříznivým výsledkem pro vojáky na frontové linii. Údery se totiž mohou zaměřit na jednotlivé cíle, přičemž obětí se stává sám voják.

Použití dronů na Ukrajině

Existuje samozřejmě limit pro množství munice nesené na typech používaných na Ukrajině. Lze však spekulovat, že použití těchto bezpilotních letounů má doplnit tenčící se zásoby ruských řízených střel. Omezené množství úderů prováděných jednotkami ruských vzdušně-kosmických sil by mohlo být způsobeno také opatrností vůči ukrajinským schopnostem protivzdušné obrany. A také skutečností, že stále větší počet těchto dronů je sestřelován. A ačkoli přesné a manévrovatelné kamikaze drony dodávané Íránem, byly použity k útokům na ukrajinskou infrastrukturu a občas zasáhly i zjevně civilní cíle, nepředstavují v této válce ten tolik očekávaný „gamechanger“. Je tomu tak proto, že jich bylo sestřeleno překvapivé množství, přičemž měly jen omezený úspěch při potlačování ukrajinské obrany.

Reklama

Při sestřelování některých typů těchto dronů přitom pro ukrajinské obránce existují velmi reálné problémy. Velkou výzvou je například už jen detekce. Rozměry se značně liší, od poměrně malých, velikosti středně velkého ptáka, až po ty, které mají rozpětí křídel malého letadla. Některé konstrukce jsou tedy pro radar samozřejmě hůře zjistitelné než jiné.

Je zřejmé, že je zapotřebí zlepšit radary protivzdušné obrany, ale možnosti mohou nabídnout i jiné způsoby detekce, jako je například infračervené záření a akustika. Je možné, že bude třeba vynalézt nový systém detekce dronů. Ten doplní stávající možnosti, než bude možné bezpilotní letouny ničit ve větším počtu. Stále nám přitom v hlubších analýzách tohoto typu brání nedostatek spolehlivých údajů z Ukrajiny. Videozáznamy na sociálních sítích často ukazují úspěchy dronů, ale nejsou řádným ukazatelem toho, co bylo zničeno.

Detekce dronů, vojenská výzva pro 21. století

Radar jako takový je schopen detekovat velké drony, pokud nelétají obzvláště nízko a oblast, ve které operují, nebyla zasažena prostředky pro potlačování systémů ochrany vzdušného prostoru a rušením signálu. Nejproblematičtější jsou menší, pomalejší a levné drony. Hodně se hovořilo o tom, že je nerozumné používat k boji s nimi drahé MANPADS. Například použití Stingeru za 100 000 dolarů k sestřelení komerčně dostupného dronu za 80 dolarů nedává smysl. A přesto je třeba vzít v úvahu i další okolnosti, důležité zejména pro vojáky, kteří bojují na zemi, osádku tanku, obsluhu děla nebo pěší družstvo v zákopu.

Včasné odhalení je klíčem ke každé hrozbě, ale to může být u cíle velikosti malého dronu obtížné. Takže pokud víte, že nebudete včas varováni, je nezbytné se ujistit, že jste vybaveni tak, abyste se s touto hrozbou dokázali sami vypořádat. Na frontě by to znamenalo těžké kulomety, jak vozidlové, tak pozemní, nevyhnutelně MANPADS a případně ramenní protitankové zbraně s různými zaměřovači, granáty se submunicí apod.

V této souvislosti je dobré připomenout český příspěvek (financovaný z Nizozemska) v podobě terénních automobilů Toyota Hilux s dvojicí v České republice vyráběných ex-sovětských kulometů KPV ráže 14,5mm. Jde sice o poměrně primitivní koncept, který se ale na bojišti překvapivě osvědčil jako efektivní, a přitom náklady na jeho pořízení jsou zlomkové proti sofistikované protivzdušné obraně s radarem, protiletadlovými řízenými střelami.

Protidronová obrana, příkaz doby

Přesné hlášení o pozorování bezpilotních letounů má zásadní význam. Je aspektem, který se v budoucnu stane samostatnou a velmi důležitou součástí systému monitorování vzdušných hrozeb. Další metodou boje proti těmto menším, nízko a pomalu letícím cílům mohou být malé vrtulové letouny. Ten typ, který nyní zkouší USAF v roli lehkého útočného letounu. Samozřejmě v závislosti na bojovém prostředí, ve kterém budou operovat.

Krátká dávka ráže 5mm by měla stačit na zničení většiny z nich. Ačkoli je také pravda, že prolétající letadlo by mohlo takový letoun srazit z oblohy už jen úplavem a odebráním vztlaku. Použití systémů elektronického boje k rušení nebo nabourání jejich signálů, včetně případných operací návratu k majiteli, by bylo a pravděpodobně bude první linií obrany při zachycení nepoškozených dronů. Získat jejich trosky by přitom umožnilo vstup do jejich řídících a naváděcích programů.

Nemělo by se totiž zapomínat, že tradiční metody ochrany pozemních sil před leteckými a dělostřeleckými údery, rozptyl, maskování, pohyb a disciplína v použití komunikačních prostředků zůstávají stejně důležité jako kdykoli předtím. Vzhledem k tomu, že letiště a přístavy jsou zranitelné vůči rojovým útokům bezpilotních letounů, musí být otázka, jak nejlépe čelit této hrozbě, prioritou. A je nutné si přiznat, že každé protiopatření vymyšlené proti nepřátelským bezpilotním letounům bude později použito proti nám samotným. Jako to nevyhnutelně dělá každý systém a každý prvek vojenské technologie.

Zjednodušeně řečeno, výzvy, které představují drony, nás budou ještě nějakou dobu provázet. A na to by se měla připravit i naše armáda.

Reklama

Sledujte nás na sítích

iOS 26 míří do iPhonů. Kdo se dočká a kdo má smůlu

Apple chystá vydání iOS 26. Nový systém nabídne přepracované uživatelské rozhraní „Liquid Glass“ a další funkce, které sjednocují design napříč zařízeními. Vývojářská verze už je venku, veřejná beta má dorazit v polovině července.

Vanessa Hudgens čeká druhé dítě

Vanessa Hudgens a Cole Tucker rozšíří rodinu. Herečka známá z filmu High School Musical oznámila, že čeká druhé dítě. Novinku sdílela na Instagramu v sérii fotek s těhotenským bříškem.

Iga Swiatek vyhrála první Wimbledon

Polská tenistka Iga Swiatek se zapsala do historie. Ve finále Wimbledonu porazila Američanku Amandu Anisimova za 57 minut 6:0, 6:0. Získala tak svůj první titul na londýnské trávě a zároveň šestý grandslam celkově.

Tichá pocta a velké emoce. Vary vzdaly hold Bartoškovi

Letos šlo na karlovarském festivalu o víc než jen filmy. Vzpomínky na Jiřího Bartošku byly všudypřítomné, ale festival se rozhodl jít cestou oslavy, ne smutku. A podle atmosféry i reakcí návštěvníků to vyšlo.

Justin Bieber vydal nečekané album Swag

Justin Bieber překvapil fanoušky novým albem Swag, které vypustil do světa bez předchozího oznámení. Jde o jeho první studiovou desku od roku 2021. Obsahuje 21 skladeb a řadu hostů, včetně Gunny, Sexyy Red, Lil B, 2 Chainze a Druskiho.

Chytré hodinky s umělou inteligencí pomáhají s koncentrací i novými návyky

Chytré hodinky nejsou jen módní doplněk nebo sportovní pomůcka. S příchodem AI funkcí, jako je Gemini na systému Wear OS, se z nich stává osobní kouč. Pomáhají držet režim, omezit závislost na telefonu a zvládat pracovní tempo bez zbytečných výpadků.

Star Wars Battlefront 2 opět na vrcholu. Osm let stará hra se vrací mezi bestsellery

Pro někoho nepochopitelným způsobem se Battlefront 2 vrátil! Osm let po svém vydání je střílečka od EA opět jednou z nejprodávanějších her – v květnu se vyšplhala až na 12. místo mezi nejvýdělečnějšími tituly v USA.

Chevrolet Silverado EV LT 2025 dokáže překvapit 

Chevrolet přichází s dostupnější verzí svého elektrického pick-upu. Nový Silverado EV LT sice stojí méně než prémiová verze RST, ale zůstává tím, čím byl od začátku – obrovským, těžkým a nepřehlédnutelným kolosem.

PSG rozdrtil Real a jde do finále mistrovství světa klubů

Paris Saint-Germain smetl Real Madrid 4:0 a postoupil do finále klubového šampionátu, kde se v neděli utká s Chelsea. Na stadionu MetLife v New Jersey rozhodla už první půlhodina, kdy Pařížané třikrát skórovali. Čtvrtý zásah přidal Ramos krátce před koncem.

Přehrady na Zemi posunuly póly o více než metr

Lidé za posledních 200 let postavili tisíce přehrad. Tyhle masivní zásahy do krajiny ale neovlivnily jen řeky a zásoby vody. Nový výzkum ukazuje, že hromadění vody v přehradách posunulo zemské póly o víc než metr.

Svaneti, kulturní trezor Gruzie. Zde vás čeká návrat v čase o celá staletí

Vysoko v horách na severozápadě Gruzie leží kraj, který jako by odolával času. Svaneti, oblast obklopená štíty Kavkazu, působí jako středověká pevnost. Se svou divokou přírodou, kamennými věžemi a kulturou se během staletí změnila jen minimálně.

Joao Pedro zařídil Chelsea postup do finále MS klubů

První start v základní sestavě Chelsea, dva góly a postup do finále. Útočník Joao Pedro prožil večer snů. V semifinále mistrovství světa klubů skolil dvěma trefami Fluminense, svůj bývalý klub, a výrazně si řekl o pevné místo v týmu.

Je tu nový Rivian R1T a R1S pro rok 2026

Americká značka Rivian opět posouvá hranice výkonu elektromobilů. Modely R1T (pickup) a R1S (SUV) prošly výrazným faceliftem a ve verzi se čtyřmi elektromotory nabízejí dechberoucí výkon jak na silnici, tak v terénu.

Overwatch 2 se vrací ke kořenům. Hráči dostanou oblíbené hlasovací karty

Jedna z nejoblíbenějších funkcí původního Overwatche se chystá na návrat do druhého dílu. Vývojáři potvrdili, že pracují na přidání hlasovacích karet po skončení zápasu.

Apple Maps přidává přirozené vyhledávání a ochranu proti přehřátí

Apple pokračuje v tichém vylepšování svých map a s betou iOS 26 se objevují dvě nové funkce, které mohou změnit způsob, jakým aplikaci používáme. Obě zatím Apple oficiálně nepředstavil, ale vývojáři je našli přímo v kódu systému. A vypadá to, že tentokrát nejde jen o drobné ladění.
Reklama

DOPORUČUJEME

Přehrady na Zemi posunuly póly o více než metr

Lidé za posledních 200 let postavili tisíce přehrad. Tyhle masivní zásahy do krajiny ale neovlivnily jen řeky a zásoby vody. Nový výzkum ukazuje, že hromadění vody v přehradách posunulo zemské póly o víc než metr.

Nový objev NASA může vysvětlit, proč na Marsu nikdy nevznikl život

Přestože má Mars horniny, atmosféru i stopové množství vody, stále zůstává nehostinný a pustý. Nový výzkum ukazuje, že to tak nebylo vždy. Planeta podle vědců prošla krátkými epizodami, kdy se na jejím povrchu mohla objevit kapalná voda — jenže pak následovalo opět dlouhé období chladu a sucha.

Rajčata na Galapágách se vracejí v čase

Divoká rajčata na Galapágách překvapila vědce: místo dalšího vývoje se geneticky vracejí zpět. Oživují vlastnosti, které zmizely před miliony let, včetně produkce toxických látek známých jako alkaloidy. Právě ty kdysi chránily rostliny před predátory – a teď se znovu objevují.

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Astronomové sledují objekt, který míří směrem k Zemi a který putuje z jiné hvězdné soustavy, píše agentura AP. Vědci tak objevili možná teprve třetí známý mezihvězdný objekt, který proletěl sluneční soustavou, uvedla dnes Evropská kosmická agentura.

Slanější voda u Antarktidy urychluje tání mořského ledu

Vědci zaznamenali zásadní změnu v chování Jižního oceánu. Voda, která se kolem Antarktidy desítky let stávala čím dál sladší, se od roku 2015 začala nečekaně a rychle zasolovat. Tento obrat urychluje tání mořského ledu a narušuje klimatické rovnováhy.

NEJNOVĚJŠÍ

iOS 26 míří do iPhonů. Kdo se dočká a kdo má smůlu

Apple chystá vydání iOS 26. Nový systém nabídne přepracované uživatelské rozhraní „Liquid Glass“ a další funkce, které sjednocují design napříč zařízeními. Vývojářská verze už je venku, veřejná beta má dorazit v polovině července.

Vanessa Hudgens čeká druhé dítě

Vanessa Hudgens a Cole Tucker rozšíří rodinu. Herečka známá z filmu High School Musical oznámila, že čeká druhé dítě. Novinku sdílela na Instagramu v sérii fotek s těhotenským bříškem.

Iga Swiatek vyhrála první Wimbledon

Polská tenistka Iga Swiatek se zapsala do historie. Ve finále Wimbledonu porazila Američanku Amandu Anisimova za 57 minut 6:0, 6:0. Získala tak svůj první titul na londýnské trávě a zároveň šestý grandslam celkově.

Tichá pocta a velké emoce. Vary vzdaly hold Bartoškovi

Letos šlo na karlovarském festivalu o víc než jen filmy. Vzpomínky na Jiřího Bartošku byly všudypřítomné, ale festival se rozhodl jít cestou oslavy, ne smutku. A podle atmosféry i reakcí návštěvníků to vyšlo.

Justin Bieber vydal nečekané album Swag

Justin Bieber překvapil fanoušky novým albem Swag, které vypustil do světa bez předchozího oznámení. Jde o jeho první studiovou desku od roku 2021. Obsahuje 21 skladeb a řadu hostů, včetně Gunny, Sexyy Red, Lil B, 2 Chainze a Druskiho.
Reklama
Reklama
Reklama