Jde o rostlinu Dendrocnide moroides, nebezpečný druh kopřivy, který se vyskytuje v tropických oblastech. Listy s abnormálně žahavými chlupy mohou zapříčinit i smrt člověka. Pro Brita Daniela Emlyn-Jonese je její pěstování formou adrenalinu. Článek o tom vydal Daily Star a Oxford Mail.
Jeden jediný dotyk listů této kopřivy, u nás zvané kopřivák morušovitý, vědecky Dendrocnide moroides, způsobí pronikavou, téměř nesnesitelnou bolest. Přesto se najdou lidé, pro které je její pěstování tou největší zálibou. Jedním z takových je Daniel Emlyn-Jones z Oxfordu, který si rostlinku piplá ve svém bytě. To ovšem obnáší odpovídající bezpečnostní opatření, které nemá daleko od chovu krvelačných šelem.
Kopřivák morušovitý, ve světě nazýván také „Gympie-Gympie“, je z čeledi kopřivovitých. Je to tedy příbuzný nejznámější a nejrozšířenější kopřivy v Česku, kopřivy dvoudomé. Roste výhradně na severovýchodním pobřeží Austrálie, v australském Novém Jižním Walesu a Queenslandu a na Moluckých ostrovech v Indonésii. Daří se mu v otevřených a prosluněných částech vlhkých nížinných lesů, poblíž potoků a lesních cest, do nadmořské výšky 900 m. Popálení listy této rostliny vyvolá takovou bolest, že oběti může dovést až k sebevraždě.
Oxford man grows world’s most dangerous plant in his home https://t.co/QBfo6PDiQg
— Oxford Mail (@TheOxfordMail) November 1, 2022
Kvůli nesnesitelné bolesti se zastřelil
V některých případech požahání způsobí spíše nepříjemné podráždění, které trvá několik minut. Uváděn je však také trýznivý pocit hoření, který se během asi půl hodiny stává stále intenzivnějším a je známo, že může přetrvávat i celé měsíce. Dokonce i suché spadané listí na zemi může neopatrného cestovatele přivést na dlouhé hodiny do agónie.
Bývalý voják jménem Cyril Bromley vyprávěl, jak byl v roce 1941 v Severním Queenslandu rostlinou těžce popálen. V rámci vojenského výcviku se chtěl přehoupnout přes potok, když praskla větev, které se držel, a vrhla ho do spárů Gympie-Gympie. Výzkumnice Marina Hurley si pamatuje, že byl voják „tři týdny doslova připoután k nemocničnímu lůžku, protože bolest byla tak hrozná“.
Vyprávěla také příběh důstojníka, který se sám zastřelil, protože nemohl vydržet bolest, kterou mu rostlina způsobila. Odvážný zahradník Daniel Emlyn-Jones však trvá na tom, že mu žádné nebezpečí nehrozí: „Opravdu nejsem cvok. Dělám to velmi bezpečně,“ řekl v Daily Star.
Listy se nesmí přiblížit k mříži
Pro Oxford Mail pěstitel vysvětlil, že tuto rostlinu zvolil proto, že „muškáty ho už nudí“. Sazenice prý získal od společnosti v Austrálii asi za šedesát australských dolarů (asi 953 korun). „Prostě jsem si řekl, že to dodá mému zahradničení náboj,“ pobavil. „Semena seženete na internetu, ale musíte dávat pozor, aby se nerozšířila jinam. Takže rostlinu nechávám v květináči v samostatné místnosti,“ sdělil.
Smrtící květinu uchovává v uzamčené kleci opatřené varovnými nápisy. Musí prý dbát také na to, aby listy byly stále daleko od mříží. „Pokud by se někdo přiblížil příliš blízko a otřel se o ni, bylo by to docela riskantní,“ vysvětluje. Na manipulaci pak používá tlusté gumové rukavice.