Herec Andre Braugher, který zemřel tento týden ve věku 61 let, měl rakovinu plic. Zákeřnou nemoc mu lékaři diagnostikovali několik měsíců před smrtí, uvedla dle agentury Reuters nebo serveru CNN ve čtvrtek jeho agentka Jennifer Allen. Jako první o tom informoval deník New York Times.
Při pondělním oznámení Allen sdělila, že Braugher zemřel po krátké nemoci. Ve čtvrtek pak upřesnila, že šlo o rakovinu plic.
Andre Braugher, the Emmy-winning actor who died on Monday at 61, was diagnosed with lung cancer a few months ago before succumbing to the disease, his longtime publicist said. https://t.co/fom7Daf6oT
— The New York Times (@nytimes) December 15, 2023
Držitel ceny Emmy, známý především díky dvěma televizním rolím policistů, debutoval v roce 1989 ve filmu o americké občanské válce Glory (Sláva), připomněla agentura Reuters.
V krimi seriálech a filmech se našel
Braugher hrál po boku Andyho Samberga v krimi seriálu Brooklyn 99 osm sezón, od roku 2013 do roku 2021, kde ztvárnil postavu kapitána Raye Holta. Právě za ni získal čtyři nominace na cenu Emmy a dvě Critics‘ Choice Awards jako nejlepší herec ve vedlejší roli v komediálním seriálu.
V devadesátých letech minulého století zazářil v roli drsného baltimorského policejního detektiva Franka Pembletona v seriálu Homicide: Life on the Street (Zločin v ulicích). Svou první cenu Emmy pak získal v roce 1998 za hlavní mužský herecký výkon v dramatickém seriálu.
Rodák ze Chicaga získal ještě cenu Emmy za hlavní roli za ztvárnění Nicka Atwatera v minisérii z roku 2006 Thief (Povolání: Zloděj).
Jeho poslední filmovou rolí byla postava redaktora New York Times Deana Baqueta ve filmu She Said (Když promluvila). Jde o dramatizaci Pulitzerovou cenou oceněné práce novin, které odhalily hollywoodského magnáta Harveyho Weinsteina jako sexuálního predátora.
Braughera dle CNN přežila jeho manželka, herečka Ami Brabson, kterou si vzal v roce 1991 a s níž měl tři děti. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je rakovina plic třetí nejčastější rakovinou ve Spojených státech. V USA na ni také umírá více mužů i žen než na jakýkoli jiný typ rakoviny.