Podvod s „kybernetickým únosem“, při kterém byla vydírána čínská rodina mladíka studujícího ve Spojených státech, je součástí rozsáhlejšího kriminálního trendu. Jeho obětí se mohou stát rodiče po celém světě, varovali odborníci. Informuje o tom BBC, The Guardian a další servery.
Student Kai Zhuang byl minulý týden nahlášen svou střední školou jako pohřešovaný. Později nalezen „prochladlý a vystrašený“ ve stanu na venkově v Utahu. Ukázalo se, že anonymní podvodníci sedmnáctiletého mladíka přesvědčili, aby se izoloval, uvedla místní policie.
Cyber kidnapping in US illustrates growing crime trend https://t.co/XUEIKxXBna
— BBC News (World) (@BBCWorld) January 3, 2024
Jakmile byl teenager v divočině sám, únosci podle úředníků poslali rodičům do Číny žádost o výkupné a fotografii, kterou si Zhuang sám pořídil. Tvrdili přitom, že byl unesen. Zhuangova rodina nakonec pachatelům zaplatila 80 000 dolarů (1,8 milionu Kč).
Odborníci sdělili BBC, že technologický pokrok usnadnil zločincům realizaci takovýchto kybernetických únosů. I když podle nich neexistují jasné údaje o počtu případů, Zhuangova zkušenost není ojedinělá.
„Může se to stát opravdu komukoliv,“ řekl Joseph Steinberg, odborník na kybernetickou bezpečnost, který radí obchodním firmám a vládám. „Kybernetické zločiny jsou nyní mnohem běžnější a lépe zacílené,“ dodal.
Policie se domnívá, že únosci začali se sedmnáctiletým studentem manipulovat již 20. prosince. Tehdy byl spatřen v Utahu s vybavením na táboření. Jak píše The Guardian, studenta našla policie naštěstí včas. Měl u sebe jen minimální zásoby jídla a vody a ve stanu mohl klidně přes noc umrznout.
Zločinci napodobí křik oběti
Kybernetické únosy obvykle spočívají v tom, že zločinci oběti zavolají nebo pošlou zprávu a namluví jí, že její blízký byl unesen. Ten je však ve skutečnosti v bezpečí, uvedl Steinberg.
Oběti uvádějí, že v telefonu slyší křik, zatímco pachatel tvrdí, že jejich blízký je v nebezpečí, aby si zajistil výkupné.
„Udělají cokoli, aby vás udrželi na telefonu,“ řekla Marie-Helen Maras, ředitelka Centra pro studium kyberkriminality na John Jay College of Criminal Justice. „Budou vám vyhrožovat, že vám ublíží, pokud zavěsíte nebo pokud se pokusíte někoho kontaktovat, aby vás zastrašili a přiměli k unáhlenému rozhodnutí.“
Bylo zaznamenáno několik případů, kdy byli čínští zahraniční studenti na výměnných pobytech v jiných zemích – včetně Kanady a Austrálie – donuceni zinscenovat vlastní únos, aby vylákali peníze od příbuzných, uvedla expertka.
Podle odborníků nejsou k dispozici žádné údaje o četnosti virtuálních únosů, které se z velké části nehlásí. Zdůraznili však, že technologický pokrok tyto zločiny usnadnil a usnadnil jejich páchání. Steinberg uvedl, že se obává využívání umělé inteligence k vydávání se za hlasy blízkých osob a jejich donucování k placení výkupného.
„Technologie dosáhla takového stupně, že i milující rodiče, kteří své děti opravdu dobře znají, mohou být podvedeni,“ řekl.
Většinou policii uniknou
Sociální média také umožňují pachatelům studovat a shromažďovat informace o obětech ještě předtím, než je kontaktují. To jim umožňuje získat cenné informace o životě jednotlivce.
„Zločinci mohou dokonce podvrhnout čísla, aby to vypadalo, že to přichází od vás“, řekla Maras. „Jsou stále lepší v zastírání podvodů.“
Zdá se, že tyto zločiny nyní vedou i k větším výplatám, řekl Steinberg, který poznamenal, že pachatelé jsou jen zřídkakdy dopadeni.
V minulosti se zločinci zaměřovali na zranitelnější osoby, jako jsou přistěhovalci bez dokladů a osoby, pro které angličtina není rodným jazykem. Za ně však dostávali jen malé částky, řekl. V případě Zhuanga však podle úředníků jeho rodiče zaplatili vysoké výkupné.
Ačkoli se podle odborníků může stát obětí virtuálních únosů kdokoli, lidé mohou podniknout několik kroků, aby se lépe chránili. Prvním z nich je jednoduše si uvědomit tento problém, vědět, jaké osobní údaje jsou veřejné, a zůstat ostražitý, řekl pan Steinberg.
Po prvním obdržení tísňového volání nebo zprávy Steinberg doporučuje pokusit se spojit s osobou blízkou a ověřit si její polohu. Rodiny si také mohou vymyslet specifické fráze nebo klíčová slova, která by nebyla pachatelům známá.
.