4.6 C
Czech
Středa 19. listopadu 2025

TRAAM: skla v širokém rozsahu balistické odolnosti

S postupně se zvyšující produkcí pancéřovaných aut ve SVOS Přelouč a s tím stoupající závislostí na zahraničních subdodavatelích, kteří byli často nespolehlivými a s velkým termínovým skluzem dodávek, musela firma stále častěji řešit otázku, zda nezačít s vlastní výrobou balisticky odolných a bezpečnostních skel. Produkce takových skel by zcela eliminovala závislost na nákupu u jiných dodavatelů a zajistila by vlastní potřeby, nemluvě o exportním potenciálu – v současné době v Evropě existují jen čtyři firmy s podobným výrobním programem. Vznikla tedy divize výroby bezpečnostních skel SVOS, která se později transformovala na společnost TRAAM.

Reklama


„Využití vrstvených skel je poměrně široké. Nejde však jenom o civilní pancéřované limuzíny, speciální vojenská, policejní a požární vozidla nebo auta pro převoz cenin. Společnost TRAAM je dodává i pro režimové objekty a banky“, říká Ing. Jiří Stříteský, výkonný ředitel společnosti TRAAM. „Používají se také v průmyslových objektech, třeba v krytech multifunkčních obráběcích center. Specialitou jsou rovněž skla s elektrickým vyhříváním nebo zakřivená bezpečnostní skla pro kolejová vozidla a nejrůznější plavidla. Určitě není bez zajímavosti, že dodáváme skla také do muzeí a galerií.“


Firma se zabývá vlastním výzkumem a vývojem kompozitních, balistických odolných skel. Jejich hodným složením například podstatně snížila hmotnost skla, což je velice důležité pro celkovou hmotnost vozidla. Zbraně a střelivo se neustále zdokonalují, na což je potřeba reagovat. Proto je nezbytné stále hledat nejnovější materiály a metody zpracování. Důležité je rovněž ověřování kvality skel. „V českém prostředí pravidelně testujeme ve Vojenském technickém ústavu ve Slavičíně a v zahraničí jezdíme nejvíce do zkušebny Beschussamt UIm“, informuje Ing. Jiří Stříteský. „Tato pracoviště nám umožňují zkoušet, jak naše skla zabezpečují ochranu před různými typy zbraní a munice a zda odpovídají českým i zahraničním normám. A jsme hrdí, že splňují nebo překonávají požadavky pro odolnost proti rázové vlně, manuálnímu útoku, střelivu a fragmentům. Je nesporné, že taková kvalita nám pak samozřejmě otevírá dveře i na zahraniční trhy.“


Ve společnosti TRAAM již vyrobili bezpečnostní skla v řádu desítek tisíc kusů, která dodali nejen sesterské firmě SVOS Přelouč, ale i zákazníkům v mnoha zemích světa. „Společnost TRAAM má zájem dodávat skla také AČR, ale zatím jí v tom brání postup Ministerstva obrany ČR v souvislosti s dodávkou pancéřovaných skel pro Armádu ČR realizovanou mimo výběrové řízení prostřednictvím dvou českých společností, přičemž skutečný výrobce je třetí subjekt ze zahraničí,“ hodnotí spolupráci Ing. Štěpán Černý, obchodní ředitel společnosti SVOS Přelouč. „Tato skutečnost se nakonec stala předmětem řízení u ÚOHS, které bude z rozhodnutí předsedy této instituce celou záležitost projednávat znovu. Naše společnost je nadále připravena podporovat Armádu ČR a věříme, že po novém rozhodnutí ÚOHS ministerstvo obrany vypíše řádnou veřejnou soutěž. Přitom jsme schopni v sortimentu certifikovaných pancéřovaných skel pokrýt veškeré potřeby AČR, tedy pro vozidla Iveco LMV, Dingo, Land Rover Defender, Toyota Land Cruiser nebo pancéřované kabiny Tatra,“ uzavírá Ing. Štěpán Černý.


Schopnosti a kapacity společnosti TRAAM v oblasti bezpečnostních skel představují důležitý a dnes tolik ceněný strategický prvek v zajištění obranyschopnosti České republiky z vlastních zdrojů, bez závislosti na jakémkoli zahraničním dodavateli.

Reklama

Sledujte nás na sítích

Líbání je starší než lidstvo, ukazuje evoluční analýza

Líbání má mnohem hlubší kořeny, než naznačují romantické příběhy. Nový výzkum ukazuje, že dávní předci dnešních lidí a velkých lidoopů se dotýkali ústy už před více než 21 miliony let. Pro vědce jde o překvapivě starý návyk, který spojuje člověka s celou řadou dalších živočišných druhů.

Sopečná krajina, vodní sporty i relax. Fuerteventura patří k nejpestřejším ostrovům Kanárů

Fuerteventura nabízí slunce skoro každý den v roce, červenou vyprahlou krajinu a desítky kilometrů pláží. Druhý největší ostrov Kanárů kombinuje atmosféru pouště, Atlantiku a nenuceného surfového života.

V Kazachstánu našli ztracené bronzové město staré 3600 let

Uprostřed kazašských stepí objevili archeologové překvapení: rozsáhlé město staré více než 3600 let. Semijarka byla promyšleně vystavěná sídelní oblast s desítkami domů, centrální budovou a vlastní průmyslovou čtvrtí pro výrobu bronzu. Díky poloze nad řekou Irtyš fungovala jako uzel, kterým putoval kov z Altaje do dalších částí Eurasie. Objev ukazuje, že stepi byly domovem vyspělých komunit.

Herní trh se láme. Ubisoft přiznal, že nové hry přestávají fungovat

Vydavatel série Assassin’s Creed, společnost Ubisoft, varuje před poklesem příjmů a otevřeně mluví o tom, co v herním průmyslu sledujeme už roky. Tradiční model jednorázového prodeje her ztrácí sílu. Podle mnohých informací se mnoho nových her nedaří dostatečně odlišit od ostatních, což se výrazně podepisuje na prodejích. Není to ale chyba studií? 

Alcaraz ukončil sezonu, Češi mají v Davis Cupu hratelnější los

Z utkání, které vypadalo jako nejtěžší možný los, je rázem hratelná mise. Podle španělských médií Carlos Alcaraz po svalovém zranění z Turnaje mistrů ukončil sezonu a ve čtvrtečním čtvrtfinále Davis Cupu v Boloni proti Česku nenastoupí. Český tým Tomáše Berdycha tak dostává nečekané posílení ještě před prvním míčem.

X spouští XChat, novou šifrovanou komunikaci

Platforma X představila vlastní chatovací službu XChat. Sází na silné šifrování, mizející zprávy a volání bez telefonního čísla. Elon Musk službu oznámil jako další krok k proměně platformy v komplexní digitální ekosystém.

Princezna z Walesu byla během vysílání chybně titulována. BBC se za přešlap omlouvá

Během přímého přenosu k britskému Dni příměří označila BBC princeznu z Walesu jejím dívčím jménem. Z drobného přeřeknutí se rychle stala veřejná debata, která přiměla stanici zveřejnit omluvu.

Tom Cruise získal čestného Oscara

Tom Cruise se po desetiletích v první filmové lize konečně dočkal Oscara. Hollywood mu v neděli večer tleskal vestoje a on sám mluvil o filmu jako o své životní podstatě. Večer patřil i Debbie Allen, Wynn Thomasovi a Dolly Parton. Všichni připomněli, proč filmový svět stále drží pohromadě.

Eddie Murphy slaví 50 let v showbyznysu. Nový dokument poodhalí zákulisí jeho života

Eddie Murphy stojí před velkým jubileem. Po půl století v Hollywoodu přichází s dokumentem, který nechá diváky nahlédnout do jeho kariéry, rodinného života i vzestupů a pádů, které ho provázely od jeho největší slávy až po současnost.

Kouřící Etna i chaotické Palermo. Která místa navštívit na Sicílii

Sicílie má vlastní rytmus. Ostrov chrámů, sopek, barokních měst a pláží nabízí jedinečnou atmosféru i kuchyni, kvůli níž stojí za to přijet i kdyby jen na víkend. Rychle pochopíte, proč patří mezi nejžádanější místa Středomoří.

Salač uzavřel sezonu pátým místem ve Valencii

Filip Salač zakončil mistrovství světa Moto2 ve Valencii pátým místem a tím vyrovnal své nejlepší letošní umístění. Brazilec Diogo Moreira si jedenáctým místem zajistil titul a stal se prvním šampionem z Brazílie v této kategorii. Závod vyhrál Španěl Izan Guevara.

Zemřel předseda krasobruslařského svazu Stanislav Žídek

V sobotu 15. listopadu zemřel po těžké nemoci Stanislav Žídek, dlouholetý předseda Českého krasobruslařského svazu a významná osobnost ostravského sportu. Bylo mu 76 let. Patřil k lidem, kteří zásadně ovlivnili podobu českého krasobruslení.

OnePlus 15 cílí na mobilní hráče

OnePlus 15 patří k nejvýkonnějším mainstreamovým telefonům pro hráče. Spojuje obří baterii, špičkový displej a výkon, který zvládá nejnáročnější tituly. V praxi ale záleží na nastavení. Pokud člověk vyžene grafiku i frekvenci snímků na maximum, dokáže telefon vycucnout baterii rychleji, než by jeho kapacita napovídala.

Jílek zahájil Světový pohár druhým místem

Metoděj Jílek vstoupil do nové sezony ve velkém stylu. Devatenáctiletý rychlobruslař si v Salt Lake City dojel pro druhé místo na trati 5000 metrů a přidal i český rekord. Světový pohár zahájil přesně tam, kde loni skončil: výrazně nad očekávání.

Google chystá uvedení modelu Gemini 3.0

Google se připravuje na uvedení další generace svého AI modelu. Gemini 3.0 má podle firmy dorazit ještě letos a v Googlu jej otevřeně označují za krok, který může změnit tempo celého závodu o dominanci v umělé inteligenci.
Reklama

DOPORUČUJEME

McLaren 750S Project Viva. Jediný kus inspirovaný duší Las Vegas

McLaren se rozhodl přivítat blížící se Velkou cenu Las Vegas ve velkém stylu a připravil speciální edici modelu 750S, která dostala jméno „Project Viva“. Vznikla v dílnách McLaren Special Operations a odlišuje se především ručně malovanou karoserií, jež vzdává poctu městu hazardu i samotné automobilce. Nejde o polep, ale o detailní ruční práci, která musela zabrat desítky hodin precizního lakování.

Nissan Armada NISMO 2026. Více síly a nekonečně zábavy

Automobilka se rozhodla dodat svému modelu Nissan Armada pořádnou dávku steroidů. Nová verze NISMO přichází v kabuki stylu: lesklá černá, agresivní červená linka a k tomu ještě 35 koní navíc. Výsledkem je verze Armada NISMO 2026, která se svým vzhledem i jízdním projevem posouvá do nečekaně sportovních vod.

Kia Telluride X-Pro 2027. Luxus i síla v novém kabátě

Kia představila zcela novou generaci svého vlajkového SUV Telluride 2027, a to ve vrcholné verzi X-Pro. Premiéru si model odbyl v designovém centru Kia v kalifornském Irvine, ale hlavní detaily automobilka chystá odhalit 20. listopadu na autosalonu v Los Angeles. Už teď je ale jasné, že nový Telluride míří výš než kdykoli dřív. Zaujme vzhledem a výbavou se přibližuje prémiovým značkám typu Range Rover.

Název Supersports se vrací. První zadokolka v historii Bentley bude Continental GT

Bentley oficiálně potvrdilo návrat slavného označení Supersports pro nový, supervýkonný model Continental GT, který se veřejnosti představí 14. listopadu. Novinka přinese zásadní změnu v charakteru tohoto luxusního kupé. Jak je to možné? Vůbec poprvé totiž půjde o zadokolku, tedy první Continental GT s pohonem pouze zadních kol. Zákazníci už se nemohou dočkat.

Honda chystá nový hybridní šestiválec. Od roku 2027 podpoří modely Pilot, Odyssey a Ridgeline

Automobilka Honda oznámila vývoj zcela nové generace hybridního pohonného ústrojí, které bude určeno pro její středně velké modely. Nový hybridní šestiválec V6 se poprvé objeví v roce 2027 a zamíří do modelů Pilot, Odyssey a Ridgeline.

NEJNOVĚJŠÍ

Líbání je starší než lidstvo, ukazuje evoluční analýza

Líbání má mnohem hlubší kořeny, než naznačují romantické příběhy. Nový výzkum ukazuje, že dávní předci dnešních lidí a velkých lidoopů se dotýkali ústy už před více než 21 miliony let. Pro vědce jde o překvapivě starý návyk, který spojuje člověka s celou řadou dalších živočišných druhů.

Sopečná krajina, vodní sporty i relax. Fuerteventura patří k nejpestřejším ostrovům Kanárů

Fuerteventura nabízí slunce skoro každý den v roce, červenou vyprahlou krajinu a desítky kilometrů pláží. Druhý největší ostrov Kanárů kombinuje atmosféru pouště, Atlantiku a nenuceného surfového života.

V Kazachstánu našli ztracené bronzové město staré 3600 let

Uprostřed kazašských stepí objevili archeologové překvapení: rozsáhlé město staré více než 3600 let. Semijarka byla promyšleně vystavěná sídelní oblast s desítkami domů, centrální budovou a vlastní průmyslovou čtvrtí pro výrobu bronzu. Díky poloze nad řekou Irtyš fungovala jako uzel, kterým putoval kov z Altaje do dalších částí Eurasie. Objev ukazuje, že stepi byly domovem vyspělých komunit.

Herní trh se láme. Ubisoft přiznal, že nové hry přestávají fungovat

Vydavatel série Assassin’s Creed, společnost Ubisoft, varuje před poklesem příjmů a otevřeně mluví o tom, co v herním průmyslu sledujeme už roky. Tradiční model jednorázového prodeje her ztrácí sílu. Podle mnohých informací se mnoho nových her nedaří dostatečně odlišit od ostatních, což se výrazně podepisuje na prodejích. Není to ale chyba studií? 

Alcaraz ukončil sezonu, Češi mají v Davis Cupu hratelnější los

Z utkání, které vypadalo jako nejtěžší možný los, je rázem hratelná mise. Podle španělských médií Carlos Alcaraz po svalovém zranění z Turnaje mistrů ukončil sezonu a ve čtvrtečním čtvrtfinále Davis Cupu v Boloni proti Česku nenastoupí. Český tým Tomáše Berdycha tak dostává nečekané posílení ještě před prvním míčem.
Reklama
Reklama
Reklama