Archeologové při vykopávkách v německém Rostocku objevili něco, co by je ani ve snu nenapadlo. Olověnou tabulku s ďábelskou kletbou, kterou někdo uvrhl na muže a ženu, podle vědců možná z romantických či nenávistných pohnutek. Informoval o tom Maiami Herald.
Tým badatelů prozkoumával lokalitu v severoněmeckém Rostocku před stavbou nové radnice. Vykopal zde středověkou latrínu, vědce však překvapil až předmět na jejím dně – nenápadný kousek srolovaného olova.
Po jeho rozvinutí zjistili temný charakter předmětu. Je to ďábelská kletba, v níž se podle webu Maiami Herald píše: „sathanas taleke belzebuk hinrik berith“. Archeologové netuší, kdo a proč kletbu uvrhl, mají ale svou teorii.
Na základě nápisu se domnívají, že někdo namířil kletbu na ženu jménem Taleke a muže Hinrika. Satan se zde objevuje pod svým druhým jménem jako Belzebub. Zmínka o Berithovi zase odkazuje na Baʿal Beritha.
Ten se podle rabínské tradice rovněž ztotožňuje s Ďáblem. Dále si experti pod vedením Jörga Ansorga, který o objevu napsal v tiskové zprávě, myslí, že motivaci uvrhnout na muže a ženu kletbu poháněly nenaplněné romantické tužby.
Ďábelská pomsta
Strůjce kletby se mohl dvojici mstít kvůli neopětované lásce, možná snad žárlivosti. Mohlo v tom ale být něco ještě jednoduššího, spekulují odborníci. Myslí tím nenávist. „Bohužel už se nedozvíme, proč někdo tuto kletbu uvrhl,“ řekl Ansorge.
Co je však jisté, někdo chtěl dvojici přivodit neštěstí. Podle předběžného prozkoumání se tak stalo zřejmě v 15. století. Kletba je totiž psána gotickým písmem, takzvaným blackletterem, který se používal v západní Evropě od 12. do 17. století.
Kletbu našli vědci v místě, kde podle historických dokumentů stála od 14. století „nejkrásnější stavba na severu Německa“. Objevili zde také pozůstatky sklepů, základy budovy z 16. až 17. století a artefakty ze Španělska z 15. století.
Kletby provázejí lidstvo od jeho prvních krůčků z jeskyní. Nejen tabulky, ale i různé obřadní předměty sloužily k prosbám o neštěstí pro druhé. To měl přinést Satan, démoni či různí zlí duchové v závislosti na kultuře a tradicích.