Želvušky jsou mikroskopická zvířata známá tím, že zvládají extrémní podmínky. Přežijí teplotu blízkou absolutní nule -270°, nevadí jim ani teploty do 150° a vydrží i ve vesmírném vakuu. Některé jsou zvláště odolné vůči škodlivému UV záření.
Jeden druh se dle nové studie publikované v Biology Letters před UV zářením chrání zářícími pigmenty. Jedná se o první experimentální důkaz fluorescenčních molekul, které chrání zvířata před zářením.
„Tolerance želvušek ke stresu je mimořádná,“ říká Sandeep Eswarappa, biochemik z Indian Institute of Science v Bangalore, ale mechanismy jejich odolnosti nejsou u většiny druhů známy.
Eswarappa a jeho kolegové zkoumaly tyto mechanismy na druhu z rodu Paramacrobiotus. Zjistili, že stejně jako mnoho dalších želvušek je rezistentní vůči ultrafialovému záření. Želvušky byly v pokusu po dobu 15 minut vystaveny germicidní UV lampě (ty se používají pro sterilizaci). Během této doby dojde k zabití většiny mikrobů a lidem se utvoří kožní léze. Všichni jedinci Paramicrobiotus ale přežili.
Čím to je způsobeno zjistili vědci až ve chvíli, kdy se na želvušky podívali pod UV transulimunátorem, používaným k vizualizaci fluorescence. K překvapení týmu zářily modře.
Molekuly fluoreskují, když absorbují světlo o vyšší energii a uvolní světlo o nižší energii. Vědci si myslí, že právě červenohnědé skvrny na těchto želvuškách absorbují ultrafialové záření a vyzařují neškodné modré světlo.
Tým také zjistil, že čím více želvušky fluoreskovaly, tím odolnější vůči záření byly.
Studie nedokáže ovšem přesně říci, jak pigment poskytuje ochranu. Samotné vyzařování může být pouze vedlejším efektem a nemusí být zapojeno do ochrany proti UV.