Cítíte se pod psa. Stále dokola si přehráváte hezké chvíle, které jste s přítelem, či přítelkyní zažili. Slzíte doma do polštáře. Existují ale způsoby, jak si nenápadně od bolesti duše ulevit.
Nemusíte se hned vydat na cestu da Santiaga nebo jít meditovat do tibetského kláštera. Někdy stačí jen docela obyčejná věc, jako pustit si povzbuzující písničku a dát si čaj!
Uvařte si čaj
„Když je mi smutno, vždycky si udělám čaj. To mi pomáhá,“ říká pětadvacetiletá film asistentka Eliška. Skutečně, obyčejný čaj dokáže divy. Podle vědeckých studií obecně ohřátí těla snižuje napětí ve svalech a úzkost. Obejmeme-li rukama prohřátý hrnek, nasimuluje nám to lidské teplo blízkého člověka, který nám v té chvíli nejspíš chybí. Nejlépe zvolte zelený čaj. Aminokyselina L-theanin v něm obsažená podle výzkumů pomáhá zklidňovat srdeční rytmus, snižovat krevní tlak a mírní úzkosti. Schoulit se u krbu s čajem je tedy ta nejlepší terapie.
Pusťte si písničku od Mirai
Když se sedmatřicetiletá Veronika vzpamatovávala z krachu manželství (manžel, s nímž měla dvě děti, od ní odešel za těhotnou milenkou), dodávala si sílu do života písničkou od Mirai, „Když nemůžeš, tak přidej“. „Když nemůžeš, tak přidej víc – zakřič prostě z plných plic – že slovo nejde neexistuje – slovo nejde neexistuje – když nemůžeš, tak přidej víc – zakřič prostě z plných plic – že to dáš, na to máš – že to dáš.“ Se syny obrážela i jejich koncerty. „Je to tak krásná motivující píseň,“ pochvaluje si na internetu také @_GhostMiner. @elinka965 se zase svěřila, že když si při závodě začala přeříkávat tuto písničku, pomohlo jí to dostat se z předposledního místa na druhé.

Sepište si špatné věci
Typické je, ve chvíli, kdy nám milovaný člověk zlomil srdce, vidět jen ty pozitivní věci, které jsme s ním zažili. Vybavujeme si jen to, co bylo zalité sluncem. Účinný lék je dělat přesný opak. Zaměřte se na vzpomínky, které nebyly tak růžové. Čím vás partner vždycky dokázal vytočit? Co se vám na něm nelíbilo? Jaké vám vadily jeho zvyky? Klidně si sepište všechna negativa, která vztah měl. Určitě se nějaká najdou. Když vám pak i kamarádka (kamarád) potvrdí, že jí (jemu) k vám váš přítel (přítelkyně) stejně vůbec neseděl/a a „že máte na víc“, rozchod se bude snášet mnohem lépe. Pomůže i to, se na svého ex, místo lítostného fňukání, naštvat.
Dovolte si čokoládu
Určitě vás nechceme nabádat k nezřízenému přejídání ze žalu. Dost možná máte v období smutku po milovaném „žaludek na vodě“ a na jídlo ani pomyšlení. Kručení v břiše ale psychice vůbec nesvědčí. „Obecně platí, že lidé jsou více úzkostní a podráždění, když jsou hladoví,“ říká profesor psychiatrie z Kolumbijské univerzity a spoluautor knihy „The Happiness Diet“, doktor Drew Ramsey. „Když dostanete záchvat úzkosti, může to znamenat, že klesá cukr v krvi. Nejlepší je dát si rychlou svačinku, jako hrst ořechů nebo kousek hořké čokolády spolu se sklenicí vody nebo horkým šálkem čaje,“ doporučuje. Konečně si můžeme zamlsat zcela legitimně!

Rozptylte se na seznamce
Moc od toho nečekejte, ale způsob, jak odvést myšlenky jinam nebo si posílit pochroumané sebevědomí, je to skvělý. Zaměříte se na nové potencionální objekty – zaměstnáte tak hlavu něčím jiným než truchlením po bývalém, či bývalé. Časem sice zjistíte, že nová životní kapitola z toho nejspíš nebude, ale jako nouzová „kápézetka“ to poslouží.
Až vás to přestane bavit, jděte si třeba zaběhat. Podle odborné literatury má běh a aerobní cvičení pozitivní vliv na úzkost a depresivní stavy. Po zhruba dvaceti minutách se zvýší srdeční tep a vy byste se měli cítit klidněji.