Tohle démonické auto Bugatti La Voiture Noire už spatřilo světlo světa v roce 2019 na autosalonu v Ženevě, ale tehdy šlo jen o maketu. O koncept bez motoru. Jak se ale nyní může zdát podle příspěvku Bugatti na Twitteru, dílo je již dokončeno.
Před dvěma lety vzbudilo nejdražší auto světa v Ženevě docela poprask a to i přesto, že šéf komunikace francouzské automobilky uvedl, že auto bude hotové za dva, možná dva a půl roku. Teď ale zřejmě nastal nejspíš čas bouchnout šampaňské a zakřičet si hurá, máme hotovo.
Cena? Skoro půl miliardy
Jednalo se o zakázkovou výrobu a insirací byl ztracený vůz Bugatti 57 SC Atlantic. Auto si objednal tajemný boháč, který za něj měl vysolit neuvěřitelných 420 milionů korun. V dnešním světě je ale těžké něco utajit a není divu, že krátce po ženevském autosalonu 2019 přišla španělská médie v čele s deníkem Marca s informací, že snový sporťák je pro jednoho z nejlepších fotbalistů světa Cristiana Ronalda.
Francouzská automobilka zveřejnila na Twitteru příspěvek s následujícím textem. „Do výroby La Voiture Noire bylo investováno 65 tisíc vývojových hodin. Jde o nejunikátnější automobil na zakázku, jaký byl kdy postaven.“ U příspěvku jsou i tři fotky a zejména ta, která zachycuje detail masky v dešti, má pořádné grády.
Osmilitrový žrout pod kapotou
V neuvěřitelném voze, který svým způsobem až nahání hrůzu, najdete 8,0litrový motor W16 s enormním výkonem 1 500 koní a točivým momentem 1 600 newtonmetrů.
Bugatti popisuje La Voiture Noire jako „kus automobilového umění“, který má vše potřebné k tomu, aby přežil staletí. Pokud patříte mezi fanoušky alektromobilů, tak se raději nedívejte na povinné údaje o spotřebě paliva. Není žádným překvapením, že tento démon spadá do třídy „G“ vzhledem ke kombinované spotřebě 22 litrů na 100 kilometrů a 505,61 gramu emisí CO2 na kilometr. To jsou pro představu 4x horší údaje než u Škody Octavie.
65 tisíc hodin = 2708 dnů „čistého“
Když se podíváte na zoubek uvedenému údaji 65 tisíc hodin, budete koukat. Při vydělení 24 zjistíte, že jde vlastně o 2708 celých dnů, což je skoro 7,5 roku. Jak ale uvedl web auto.cz, lze asi těžko předpokládat, že se na vývoji makalo 24 hodin denně. Pokud bychom vzali v potaz klasickou osmihodinovou pracovní dobu, došli bychom k neuvěřitelnému číslu 22,3 roku práce