Archeologové v Keni vykopali jedny z nejstarších kamenných nástrojů užívané ranými primitivními hominidy, nikoli předky moderního člověka. Objev dokazuje, že i naši prapůvodní předchůdci byli pokročilejší, než jsme si mysleli. To není zase tak překvapivé vzhledem k tomu, že přibývá studií, podle nichž jsme podcenili i inteligenci neandrtálců. Napsal o tom server BBC News.
Tým archeologů učinil v lokalitě Nyayanga na poloostrově Homa v západní Keni významný objev. Celkem 350 kamenných nástrojů, známých jako oldowanské nástroje, datovaných do doby před 2,9 milionu let.
Tyto jednoduché nástroje používali předci rodu Homo sapiens. Jenomže badatelé na nalezišti žádné kosterní pozůstatky předků moderních lidí nenašli. Místo toho odkryli dvojici velkých zkamenělých zubů patřících dávno vyhynulému hominidovi.
Ancient stone tools found in Kenya made by early humans https://t.co/yXwawONKBu
— BBC Science News (@BBCScienceNews) February 10, 2023
Dvojice stoliček podle stanice BBC News patří rodu hominidů s opičími i lidskými rysy známému jako Paranthropus. Ten, jak se zdá, oldowanské nástroje užíval k rozmělňování stravy, například hlíz a ovoce. A také k porcování hrochů.
„S těmito nástroji můžete drtit lépe než se sloními stoličkami a řezat lépe než se lvími špičáky,“ uvedl paleoantropolog Rick Potts. „Oldowanská technologie byla jako náhlý vývoj zcela nových zubů mimo tělo a našim předkům otevřela novou škálu potravy na africké savaně,“ vysvětlil jeden z autorů studie.
Nepodceňujme své předky
Jedná se o jedny z nejstarších nalezených kamenných nástrojů, které ukazují, že primitivní raní předkové lidí byli vyspělejší, než jsme si mysleli. V té době ještě žil rod Australopithecus, známý díky fosilii „Lucy“ nalezené roku 1974 v severní Etiopii.
Nález oldowanských nástrojů ukazuje, že se jednalo o velký pokrok ve srovnání s dřívějšími surovými kamennými nástroji datovanými do doby před 3,3 miliony let ještě před vznik rodu Homo, uvedli vědci ve studii publikované v časopise Science.
Ta přišla krátce po výzkumu archeologů pracujících na vykopávkách v Lisabonu, kteří zjistili, že neandrtálci si rádi pochutnávali na tepelně upravených mořských plodech s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin podporujících růst mozku.


Jednalo se o další studii v řadě dokazující vyšší inteligenci neandrtálců, než jakou jim připisujeme. Naši předkové zkrátka nebyly tak primitivní, jak si myslíme. Dokázali zpracovávat širokou škálu stravy a užívat různé nástroje poskytnuté přírodou.