Archeologové v Polsku vykopali hrob dítěte pohřbeného s visacím zámkem pod nohama. To proto, aby nemohlo vstát z mrtvých a začít hodovat na živých. Ostatky pocházejí ze 17. století, kdy lidé v Polsku věřili v upíry, zombie, zlé duchy a další hrůzy z hlubin temnot. Informují o tom Reuters a Scientific American.
Polští archeologové učinili podle agentury Reuters tento děsivý nález v srpnu ve vesnici Pieň u města Bydhošť v severním Polsku a nyní kosti přezkoumává expertní tým z Univerzity Mikuláše Koperníka v Toruni.
Dítě, pět až sedm let, staré 400 let. Pohlaví však vědci ještě neurčili. Co je však patrné, pověrčiví místní se dítěte báli. Pohřbili ho totiž obličejem k zemi a pod nohy umístili pro všechny případy železný trojúhelníkový zámek.
Child padlocked in Polish grave reflects ancient supernatural beliefs https://t.co/ig1pgTIqza pic.twitter.com/UglUoiOZT2
— Reuters (@Reuters) October 30, 2023
Dítě pochází ze 17. století, kdy lidé věřili v zombie, upíry a další nadpřirozené bytosti. Expert na středověké pohřby Dariusz Polinski agentuře Reuters vysvětlil, že dětí se veřejnost bála obzvláště v případě, že zemřely náhle či neobvyklou smrtí.
Vědci našli ostatky na hřbitově, kam se pohřbívali lidé odsouzení či zavrhnutí společností. Polinski uvedl, že veřejnost se těchto jedinců bála po smrti a pravděpodobně i za jejich života, protože se chovali jinak.
Vyčnívat ze společnosti se tehdy nevyplatilo
Lidé si jednoduše mysleli, že přišli do kontaktu s nečistými silami. Označení jedinci pak často žili na okraji společnosti nebo za to zaplatili životem. Zámek umístění u ostatků není v Polsku ojedinělým nálezem.
Před rokem našli badatelé v Polsku ostatky dospělé ženy pohřbené v tomto duchu. Veřejnost se obávala, že zesnulá vstane z hrobu a začne pojídat živé. Obličej k zemi (žena ale ležela na zádech) má vést k tomu, že se mrtví zakousnou do země místo do lidí.
Zámek je má zase znehybnět. Žena měla navíc u krku srp, který ji měl v případě, že se pokusí vstát, useknout hlavu. Ačkoli se podle webu Scientific American mluví v této souvislosti o upírech, v těch dobách ještě koncept upírů neexistoval.
Žena pocházela z „lepší společnosti“, kolem krku totiž měla hedvábný šál. Terčem pověrčivosti a strachu se podle odborníků často stávala i šlechta, nikoli jen chudí lidé. Polinski řekl, že v tomto případě na oběť možná upozornil její velký vyčnívající zub.