Řada zdravotníků na severu Pásma Gazy, které už měsíc izraelská armáda masivně bombarduje v odvetě za útok Hamásu, zůstává se svými pacienty, ačkoliv jim hrozí, že zemřou. Před tím ale chtějí zachránit co nejvíce lidí. Řekla to v úterý televizi CNN americká zdravotní sestra Emily Callahanová, která pracovala pro Lékaře bez hranic (MSF) v Pásmu Gazy, než se minulý týden dostala přes přechod Rafáh do Egypta a pak domů.
„Tamní lékaři a zdravotní sestry neodešli na jih, ačkoli je k tomu opakovaně vyzývala izraelská armáda. Je to jejich domov, a ač vědí, že zemřou, chtějí zachránit co nejvíce lidí,“ popsala Callahanová. „Jsou to hrdinové,“ dodala. Uvedla, že každý den píše svým kolegyním z Indonéské nemocnice na severu Pásma Gazy, aby zjistila, zda jsou naživu.
“They know they’re going to die and they’re choosing to stay behind anyway"
Emily Callahan, a nurse with Doctors Without Borders, describes her experience in Gaza and says the doctors and nurses who stayed in their hospital despite Israel’s forced displacement orders are “heroes” pic.twitter.com/adyGfrNAyN— Middle East Eye (@MiddleEastEye) November 8, 2023
Callahanová výzvy k evakuaci na jih uposlechla a přemístila se do města Chán Júnis, kde pobývala v táboře s desítkami tisíc lidí. „Bylo tam asi 50.000 lidí a jen čtyři toalety,“ uvedla americká zdravotní sestra. Popsala, že měli zoufale málo jídla i vody. „Zemřeli bychom hlady nebo žízní, pokud by nám nepomohl místní personál,“ dodala.
„Viděla jsem děti s masivními popáleninami na obličeji, krku, po celém těle, a protože nemocnice tam jsou přetížené, okamžitě je propustili. A pak se dostali do těch táborů, kde nebyla tekoucí voda,“ dodala. Callahanová také CNN řekla, že první týden izraelského bombardování zemřela jedna její kolegyně, zdravotní sestra. „Zemřela po zásahu sanitky venku před nemocnicí,“ uvedla.
Izraelské bombardování je odvetou za brutální útok Hamásu z Pásma Gazy na jih Izraele ze 7. října, při němž ozbrojenci povraždili na 1400 lidí, včetně tisícovky civilistů. Organizace Lékaři bez hranici přinesla také svědectví jednoho Palestince z Gazy, který před útokem 37 let dojížděl pracovat do Izraele a jehož rodina je nyní v ostřelované Gaze.
„Před 7. říjnem bylo všechno v pořádku,“ řekl 62letý Husajn, který před válkou pracoval jako malíř pokojů či na farmách v Izraeli. „Chovali se tam ke mně dobře, mám spoustu izraelských přátel,“ uvedl. Ráno 7. října, kdy přespával na izraelské straně, vtrhl do jeho pokoje jeden jeho izraelský přítel s dalším mužem a začali ho bít holemi. „Vaši lidé nás tady zabíjejí a vy spíte v našich domech,“ křičeli na Husajna a pustili na něj psy. Asi po deseti minutách se mu podařilo utéct. „Zavolal jsem jinému izraelskému příteli, který pro mě přijel. Odvezl mě do domu svého známého, kde jsem se skrýval deset dní, než jsem se dostal na Západní břeh Jordánu,“ popsal muž, jehož jméno organizace MSF změnila kvůli jeho bezpečnosti.
Husajnova žena a děti zůstaly ve městě Gaza. „Občas se mi podaří se s nimi telefonicky spojit. Je to tam hrozné,“ uvedl. „Nechceme nikoho obtěžovat a doufáme, že nikdo nebude obtěžovat nás. Chceme jen žít v míru s našimi rodinami,“ dodal s tím, že život v Izraeli a Pásmu Gazy už zřejmě nikdy nebude jako dřív.