Mikroplasty byly nalezeny v každé placentě testované ve studii, což vědce znepokojuje ohledně potenciálních zdravotních dopadů na vyvíjející se plody. O problematice napsal deník The Guardian.
Vědci analyzovali 62 vzorků placentární tkáně a zjistili, že nejčastěji detekovaným plastem byl polyethylen, který se používá k výrobě plastových sáčků a lahví. Druhá studie odhalila mikroplasty ve všech 17 testovaných lidských tepnách a naznačila, že tyto částice mohou souviset s ucpáváním cév.
Mikroplasty byly nedávno objeveny také v lidské krvi a mateřském mléce, což ukazuje na rozsáhlou kontaminaci lidských těl. Vliv na zdraví je zatím neznámý, ale v laboratoři bylo prokázáno, že mikroplasty způsobují poškození lidských buněk. Částice se mohou ukládat v tkáních a způsobovat záněty.
Microplastics found in every human placenta tested in study https://t.co/YMPrNFByEl
— Guardian Environment (@guardianeco) February 27, 2024
Do životního prostředí se dostává obrovské množství plastového odpadu a mikroplasty znečišťují celou planetu od vrcholu Mount Everestu až po nejhlubší oceány. Je známo, že lidé tyto drobné částice konzumují prostřednictvím potravy a vody a také je vdechují. Byly rovněž nalezeny ve výkalech dětí i dospělých, upozorňuje Guardian.
Profesor Matthew Campen z Univerzity v Novém Mexiku v USA, který výzkum vedl, prohlásil: „Pokud pozorujeme účinky na placenty, pak by to mohlo ovlivnit veškerý život savců na této planetě. To není dobré.“
Podle něj by rostoucí koncentrace mikroplastů v lidských tkáních mohla vysvětlit záhadný nárůst některých zdravotních problémů, včetně zánětlivých střevních onemocnění (IBD), rakoviny tlustého střeva u lidí mladších 50 let a klesajícího počtu spermií. Studie z roku 2021 zjistila, že lidé s IBD mají ve stolici o 50 % více mikroplastů.
Campen uvedl, že je hluboce znepokojen rostoucí celosvětovou produkcí plastů, protože to znamená, že problém mikroplastů v životním prostředí „se jen zhoršuje“.
Výzkum publikovaný v časopise Toxicological Sciences zjistil, že mikroplasty byly nalezeny ve všech testovaných vzorcích placenty, přičemž jejich koncentrace se pohybovala od 6,5 do 790 mikrogramů na gram tkáně. Nejčastěji zjištěnými plasty byly po polyethylenu PVC a nylon.
Mikroplasty byly analyzovány pomocí chemikálií a odstředivky, aby se oddělily od tkáně. Poté byly zahřáty a analyzovány charakteristické chemické znaky jednotlivých plastů.
Koncentrace mikroplastů v placentách je obzvláště znepokojující, uvedl Campen. Tato tkáň totiž roste pouze osm měsíců, protože se začíná tvořit zhruba měsíc po otěhotnění.