Návštěvnost Národního parku Teide na populárním ostrově Tenerife roste. Spolu s ní však přibývá i případů poškozování chráněné přírody, na které upozorňují místní ochránci životního prostředí.
Národní park Teide na ostrově Tenerife patří k nejnavštěvovanějším přírodním lokalitám v Evropě. Ročně sem zavítají přibližně tři miliony turistů, kteří obdivují vulkanickou krajinu a výhledy ze stratovulkánu Teide-Pico Viejo. Rostoucí popularita si ale vybírá svou daň. Ekosystém v této chráněné oblasti trpí a místní volají po změně.
Tourists Behaving Badly: Visitors Accused Of Damaging Tenerife’s Mount Teide https://t.co/DWxvMdcSZe #Europe #Overtourism #Spain pic.twitter.com/Jqa3ryi8SU
— Annemarie @ TMT (@touristmtravel) April 17, 2025
Na problém upozornil Jaime Coello Bravo z nadace Telesforo Bravo–Juan Coello. Podle něj současná situace představuje „masifikaci a destrukci“ přírodního dědictví. Sdílel fotografie, které ukazují turisty mimo vyznačené stezky, jak lezou po sopečných útvarech či sbírají kameny v zakázaných zónách.
Pomoci má rezervační systém
Podle nadace je odpovědnost na bedrech ostrovní rady, která místo ochrany přírody podporuje rozvoj turismu. Mezi kritizovaná opatření patří například slabá kontrola pohybu návštěvníků a nedodržování pravidel. Dle Euronews přibývá také přeplněných parkovišť a míst, kde se turisté chovají nezodpovědně.
V reakci na rostoucí tlak zavedla ostrovní rada nový rezervační systém. Ten omezí přístup na náročnější turistické trasy a výstupy na vrchol sopky pouze pro registrované průvodce a skupiny s platným povolením. Podle úřadů je cílem tohoto kroku „ochránit přírodní prostředí a regulovat pohyb lidí“.
Situace na Tenerife není ojedinělá. Masový turismus způsobuje problémy i jinde v Evropě – v Benátkách se zvyšují poplatky za vstup, na Sardinii platí omezení vstupu na pláže. Obyvatelé populárních destinací se čím dál častěji staví proti neomezenému přílivu turistů. V dubnu loňského roku proběhly ve Španělsku protesty, včetně hladovky proti hotelové výstavbě.