V mozku Američana, který si stěžoval na časté migrény, našli lékaři vajíčka tasemnice. Parazit pravděpodobně souvisel s konzumací nedostatečně tepelně upravené slaniny. O případu informují BBC, CNN a další servery.
Dvaapadesátiletý muž z Floridy navštívil svého lékaře poté, co se jeho obvyklé migrény zhoršily a jeho pravidelné prášky přestaly účinkovat. Vyšetření pak v jeho mozku našlo vajíčka tasemnice a diagnostikovalo cysticerkózu.
Tapeworm eggs in brain linked to undercooked bacon https://t.co/hwiLFOQtnV
— BBC News (World) (@BBCWorld) March 14, 2024
Cysticerkóza je druh infekce způsobené vajíčky nebo larvami parazita Taenia solium, známého také jako tasemnice vepřová. Tento parazit může tvořit cysty v mozku.
Lékaři obvykle přičítají tento stav nedostatečnému mytí rukou. Domnívají se, že se muž, který dostal tasemnici při konzumaci nedopečeného vepřového masa, nakazil sám tzv. autoinfekcí. Znamená to, že někdo, kdo má tasemnici, se může nakazit jejími vajíčky. Ta se mohou dostat z těla ven stolicí a nakazit další osoby ve stejné domácnosti.
Pacient se uzdravil
Konzumace nedostatečně tepelně upraveného vepřového masa nemůže člověka přímo nakazit cysticerkózou. Lékaři, kteří případ zaznamenali v časopise American Journal of Case Reports, napsali, že lze pouze spekulovat, že se cysticerkóza u tohoto muže přenesla autoinfekcí po nesprávném mytí rukou.
Vzhledem k jeho zálibě v nedostatečně tepelně upraveném vepřovém mase lékaři předpokládali, že se tasemnicí nakazil ze svých stravovacích návyků.
Pacient reagoval na antiparazitární a protizánětlivé léky a plně se uzdravil, píše BBC.
Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se vajíčka nebo larvy tasemnice dostávají do tkání, jako jsou svaly a mozek, a vytvářejí zde cysty. Pokud se cysty nacházejí v mozku, nazývá se tento stav neurocysticerkóza.
Vajíčka tasemnic se šíří potravou, vodou nebo povrchy kontaminovanými výkaly. Člověk vajíčka spolkne, když sní kontaminovanou potravu nebo si vloží kontaminované prsty do úst. Někdo s tasemnicí může takto nakazit sám sebe (autoinfekce) a další členy rodiny, říkají experti.
První případ v USA
Nejvyšší výskyt tohoto onemocnění je v některých částech Latinské Ameriky, Asie a Afriky. Nejčastěji se vyskytuje ve venkovských oblastech, kde se prasata, která tasemnici přenášejí, mohou volně pohybovat a kde jsou hygienické a potravinářské postupy nedostatečné.
Lidé jsou nejvíce ohroženi touto infekcí v důsledku nedostatečného mytí rukou nebo požití kontaminovaných potravin či vody.
V tomto případě muž neměl typické rizikové faktory, píše CNN. Necestoval do rizikových oblastí, nebyl v úzkém kontaktu s prasaty ani nežil v oblasti se špatnými hygienickými podmínkami. Podle zprávy však přiznal, že po většinu svého života jedl „jen mírně tepelně upravenou nekřupavou slaninu“.
Je velmi vzácné, aby se pacienti nakazili neurocysticerkózou mimo klasické expozice nebo cestování, a mělo se za to, že takové případy ve Spojených státech neexistují.
Případ podle odborníků tak poprvé upozornil na riziko konzumace nedostatečně tepelně upraveného vepřového masa a následné autoinfekce. Setkání s infikovaným vepřovým masem ve Spojených státech je historicky velmi neobvyklé a případ může tak mít dopad na veřejné zdraví, uzavírá zpráva.