15.6 C
Czech
Středa 9. července 2025

Anglosaské kláštery byly pro vikingy tvrdším oříškem, než si vědci mysleli

Archeologové zjistili, že středověké anglické kláštery byly mnohem odolnější vůči vikingským nájezdům, než si mysleli. Představa bezbranných mnichů podle nich neukazuje celou pravdu. Popsali příběh jedné svaté komunity, která vikingskému plenění odolávala téměř stovku let. Napsal o tom web Medievalists.

Reklama

V první sérii populárního seriálu Vikings se vikingští hrdlořezové vylodí na anglickém pobřeží, pozabíjí polovinu mnichů v nedalekém klášteře Lindisfarne a zbytek odvezou do otroctví. V případě jiných klášterů to však vikingové tak snadné neměli.

„Obraz nelítostných vikingských nájezdníků, kteří zabíjejí bezmocné mnichy a jeptišky, je založen na písemných záznamech, avšak opětovné zkoumání důkazů nám ukazuje, že kláštery byly odolnější, než bychom mohli očekávat,“ řekl archeolog Gabor Thomas.

Thomas vedl vykopávky na archeologickém nalezišti v Kentu, kde stál v 8. a 9. století anglosaský klášter Lyminge. Kent tou dobou stál v první linii vikingských útoků. Důkazy popsané v časopise Archaeologia ukazují, že zdejší komunita jim úspěšně odolávala.

Reklama

Během vykopávek v letech 2007 až 2015 a 2019 odkryl Thomasův tým hlavní infrastrukturu kláštera, včetně kamenné kaple v jeho středu obklopené dřevěnými budovami a dalšími stavbami, v nichž mniši bydleli.

Vědci provedli radiokarbonové datování kostí zvířat zpracovaných ve středověké kuchyni. Výsledky ukázaly, že zde lidé přebývali ještě dvě století po založení kláštera v druhé polovině 7. století.

Vyhnala je až velká invaze

Historické záznamy uložené v nedaleké katedrále v Canterbury uvádějí, že poté, co se vikingové vylodili na anglickém pobřeží v roce 804 a zaútočili na Kent, získali mniši azyl právě v této katedrále.

Canterbury je bývalé dobře opevněné římské město a správní a církevní hlavní město anglosaského Kentu. Zde byli mniši v relativním bezpečí. Vědci předpokládali, že komunita za hradbami města zůstala.

Podle nových důkazů se ale do Lyminge vrátila a znovu zde svou osadu založila. Žila zde ještě několik desítek let během 9. století. V té době Kent plenili vikingští bojovníci ve velkém a jak vědci poznamenali, kláštery nebyly ani zdaleka tak snadnými cíli, jak by se mohlo zdát.

Představa bezmocných středověkých mnichů je v dnešní době populární. Mohou za to záznamy o událostech, jako bylo právě vyplenění ostrovního klášteru Lindisfarne roku 739 našeho letopočtu. Není to však celá pravda, upozorňuje studie.

Koncem 9. století už byl klášter Lyminge opuštěný. V té době čelil anglosaský král Alfréd Veliký mohutné vikingské invazi. „Nejspíše to bylo kvůli dlouhodobému tlaku vikingských armád,“ cituje web Medievalists Thomase.

Život se do Lyminge vrátil až během 10. století. To už ale spadal pod arcibiskupy z Canterbury, kteří pozemky získali. Studie upozorňuje, že podobné důkazy lze najít i v případě jiných starověkých klášterů v Británii.

Proč se však Lyminge držel tak dlouho netuší. Klášteru mohla poskytovat výhody jeho poloha a pevné zdivo. Současně v tom mohla sehrát roli diplomacie a prolínání místního obyvatelstva s nájezdníky. To dokazují normandské prvky v některých stavebních úpravách.

Reklama

Sledujte nás na sítích

Je tu nový Rivian R1T a R1S pro rok 2026

Americká značka Rivian opět posouvá hranice výkonu elektromobilů. Modely R1T (pickup) a R1S (SUV) prošly výrazným faceliftem a ve verzi se čtyřmi elektromotory nabízejí dechberoucí výkon jak na silnici, tak v terénu.

Overwatch 2 se vrací ke kořenům. Hráči dostanou oblíbené hlasovací karty

Jedna z nejoblíbenějších funkcí původního Overwatche se chystá na návrat do druhého dílu. Vývojáři potvrdili, že pracují na přidání hlasovacích karet po skončení zápasu.

Apple Maps přidává přirozené vyhledávání a ochranu proti přehřátí

Apple pokračuje v tichém vylepšování svých map a s betou iOS 26 se objevují dvě nové funkce, které mohou změnit způsob, jakým aplikaci používáme. Obě zatím Apple oficiálně nepředstavil, ale vývojáři je našli přímo v kódu systému. A vypadá to, že tentokrát nejde jen o drobné ladění.

Řecko kvůli vysokým teplotám uzavřelo Akropoli

V Řecku udeřila další vlna veder a úřady opět sáhly k omezením. Turisticky vyhledávaná Akropolis v Athénách zůstala v úterý na čtyři hodiny uzavřená. Důvodem jsou teploty atakující 40 stupňů Celsia a varování nejvyššího stupně před požáry. Ministerstvo kultury uzavření Akropole vysvětlilo snahou zajistit bezpečí jak pro turisty, tak pro zaměstnance.

Cardi B se v Paříži blýskla účesem i živou vránou

Cardi B na pařížském týdnu módy opět ukázala, že ví, jak upoutat pozornost. Na přehlídku Schiaparelli zvolila nejen dramatický model s perličkami a výraznými rameny, ale i nejžhavější účes roku – rovný, lesklý blunt bob s hlubokou pěšinkou a sčesanou ofinou. A právě ten jí přidal na sebevědomí i eleganci.

Thiago Silva táhne Fluminense. Chelsea čeká známý protivník

Fluminense se nenápadně protlačilo až do semifinále mistrovství světa klubů a v cestě do finále jim teď stojí Chelsea. Klub z Ria těží z překvapivě pevné obrany, týmového ducha a také z jednoho jména, které zná každý fanoušek Premier League – Thiago Silva.

BMW CE 04 pro rok 2025. Městský elektroskútr budoucnosti přichází ve třech verzích

BMW vylepšuje svůj futuristický elektrický skútr CE 04 a pro modelový rok 2025 jej nabídne ve třech výbavových stupních. Tento výrazný, moderní dopravní prostředek, původně představený v roce 2021, získal ocenění MCN Award za nejlepší městský elektroskútr – a nyní dostává další technologické i praktické upgrady.

San Marino, země na vrcholu kopce, je nejstarším státem Evropy

Na první pohled působí jako další italské městečko na kopci. Jenže San Marino není ani město, ani italské. Je to samostatný stát, vklíněný mezi regiony Emilia-Romagna a Marche. Má dvě hlavy státu, vlastní parlament a historii, která sahá až do 4. století. Na 61 kilometrech čtverečních se tu rozprostírá jeden z nejmenších, ale i nejzajímavějších koutů Evropy.

Nový objev NASA může vysvětlit, proč na Marsu nikdy nevznikl život

Přestože má Mars horniny, atmosféru i stopové množství vody, stále zůstává nehostinný a pustý. Nový výzkum ukazuje, že to tak nebylo vždy. Planeta podle vědců prošla krátkými epizodami, kdy se na jejím povrchu mohla objevit kapalná voda — jenže pak následovalo opět dlouhé období chladu a sucha.

iPhone 17 Pro Max dostane větší baterii než kdy dřív

Apple chystá na září premiéru iPhonů 17 a už teď je jasné, že rozdíl mezi modely Pro a Pro Max bude letos výraznější než obvykle. Největší změna se týká baterie. Pro Max má dostat dosud nejvyšší kapacitu v historii iPhonů.

Josef Dostál a Anežka Paloudová mají syna

Olympijský vítěz Josef Dostál a reprezentantka Anežka Paloudová se stali rodiči. Na sociálních sítích oznámili narození prvního potomka. Dali mu jméno Jonatán.

Rajčata na Galapágách se vracejí v čase

Divoká rajčata na Galapágách překvapila vědce: místo dalšího vývoje se geneticky vracejí zpět. Oživují vlastnosti, které zmizely před miliony let, včetně produkce toxických látek známých jako alkaloidy. Právě ty kdysi chránily rostliny před predátory – a teď se znovu objevují.

Zemřel herec Julian McMahon. Hvězda seriálu Plastická chirurgie s. r. o. podlehla rakovině

Australský herec Julian McMahon, českým divákům známý především z televizních seriálů Čarodějky a Plastická chirurgie s. r. o., zemřel ve věku 56 let. Podle vyjádření jeho manželky Kelly McMahon podlehl rakovině.

Bali zpřísňuje pravidla. Za nevhodné chování žádají politici okamžité deportace

Bali se rozhodlo bránit svou pověst místa, kde se snoubí krása, klid a duchovní tradice. S přílivem turistů totiž přibývá i takových, kteří tyto hodnoty přehlížejí. Místní úřady proto začaly jednat a stanovily jasné hranice. Kdo je nedodrží, musí počítat s důsledky.

Zemřela Klára Kolouchová. Legendární horolezkyně nezvládla výstup na Nanga Parbat

Česká horolezkyně Klára Kolouchová tragicky zahynula při výstupu na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat. Podle prvních informací došlo k pádu mezi prvním a druhým výškovým táborem. Bylo jí 46 let.
Reklama

DOPORUČUJEME

Nový objev NASA může vysvětlit, proč na Marsu nikdy nevznikl život

Přestože má Mars horniny, atmosféru i stopové množství vody, stále zůstává nehostinný a pustý. Nový výzkum ukazuje, že to tak nebylo vždy. Planeta podle vědců prošla krátkými epizodami, kdy se na jejím povrchu mohla objevit kapalná voda — jenže pak následovalo opět dlouhé období chladu a sucha.

Rajčata na Galapágách se vracejí v čase

Divoká rajčata na Galapágách překvapila vědce: místo dalšího vývoje se geneticky vracejí zpět. Oživují vlastnosti, které zmizely před miliony let, včetně produkce toxických látek známých jako alkaloidy. Právě ty kdysi chránily rostliny před predátory – a teď se znovu objevují.

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Astronomové sledují objekt, který míří směrem k Zemi a který putuje z jiné hvězdné soustavy, píše agentura AP. Vědci tak objevili možná teprve třetí známý mezihvězdný objekt, který proletěl sluneční soustavou, uvedla dnes Evropská kosmická agentura.

Slanější voda u Antarktidy urychluje tání mořského ledu

Vědci zaznamenali zásadní změnu v chování Jižního oceánu. Voda, která se kolem Antarktidy desítky let stávala čím dál sladší, se od roku 2015 začala nečekaně a rychle zasolovat. Tento obrat urychluje tání mořského ledu a narušuje klimatické rovnováhy.

Vědci chtějí začít vyrábět analgetika z plastů, pomůžou jim bakterie

Britští vědci objevili způsob, jak s pomocí bakterií vyrábět léky tišící bolest z plastového odpadu. Pokud se snahu výzkumníků podaří převést do praxe, bude produkce analgetik výrazně ekologičtější, neboť v současnosti se vyrábějí z ropných produktů. Napsal to list The Guardian.

NEJNOVĚJŠÍ

Je tu nový Rivian R1T a R1S pro rok 2026

Americká značka Rivian opět posouvá hranice výkonu elektromobilů. Modely R1T (pickup) a R1S (SUV) prošly výrazným faceliftem a ve verzi se čtyřmi elektromotory nabízejí dechberoucí výkon jak na silnici, tak v terénu.

Overwatch 2 se vrací ke kořenům. Hráči dostanou oblíbené hlasovací karty

Jedna z nejoblíbenějších funkcí původního Overwatche se chystá na návrat do druhého dílu. Vývojáři potvrdili, že pracují na přidání hlasovacích karet po skončení zápasu.

Apple Maps přidává přirozené vyhledávání a ochranu proti přehřátí

Apple pokračuje v tichém vylepšování svých map a s betou iOS 26 se objevují dvě nové funkce, které mohou změnit způsob, jakým aplikaci používáme. Obě zatím Apple oficiálně nepředstavil, ale vývojáři je našli přímo v kódu systému. A vypadá to, že tentokrát nejde jen o drobné ladění.

Řecko kvůli vysokým teplotám uzavřelo Akropoli

V Řecku udeřila další vlna veder a úřady opět sáhly k omezením. Turisticky vyhledávaná Akropolis v Athénách zůstala v úterý na čtyři hodiny uzavřená. Důvodem jsou teploty atakující 40 stupňů Celsia a varování nejvyššího stupně před požáry. Ministerstvo kultury uzavření Akropole vysvětlilo snahou zajistit bezpečí jak pro turisty, tak pro zaměstnance.

Cardi B se v Paříži blýskla účesem i živou vránou

Cardi B na pařížském týdnu módy opět ukázala, že ví, jak upoutat pozornost. Na přehlídku Schiaparelli zvolila nejen dramatický model s perličkami a výraznými rameny, ale i nejžhavější účes roku – rovný, lesklý blunt bob s hlubokou pěšinkou a sčesanou ofinou. A právě ten jí přidal na sebevědomí i eleganci.
Reklama
Reklama
Reklama