Oleg Orlov, který se od 80. let minulého století věnoval ochraně lidských práv, si myslel, že se Rusko po pádu Sovětského svazu vydalo na cestu demokratického vývoje. Nyní, po téměř čtyřech desetiletích boje za svobodu, sleduje, jak se země pod vládou Vladimira Putina vrací k represivním praktikám připomínajícím temnou éru stalinského teroru.
Oleg Orlov, který začal svůj aktivismus již v 80. letech, když ještě vládl Sovětský svaz, byl svědkem toho, jak se Rusko po jeho rozpadu vydalo na cestu demokracie. Přestože nový demokraticky zvolený prezident nabízel naději na lepší budoucnost, nástup Vladimira Putina k moci přinesl postupné zhoršování situace. Putin nejenže tvrdě potlačil veškerý disent, ale také zahájil plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, což bylo pro mnohé šokující a neakceptovatelné.
Front Line Defenders welcomes the good news that prominent HRD Oleg Orlov was released from prison as part of a prisoner exchange. He was unjustly imprisoned as a reprisal for his human rights work.
Full update 🔗 https://t.co/ioRR8PfxmQ pic.twitter.com/41IAnqNN9A
— Front Line Defenders (@FrontLineHRD) August 8, 2024
Orlov sám pocítil tvrdost nového režimu, když byl uvězněn za svůj veřejný nesouhlas s válkou na Ukrajině. Tohoto sedmdesátiletého aktivistu, který se postavil proti Putinovu režimu, čekal stejný osud jako mnoho jiných disidentů v jeho mládí – vězení a následný exil. Po svém propuštění, ke kterému došlo minulý týden v rámci největší výměny vězňů mezi Východem a Západem od dob studené války, se ocitl v exilu v Berlíně. Právě tam poskytl rozhovor agentuře The Associated Press, ve kterém ostře kritizoval Putinův režim a jeho stále se zvyšující represi vůči opozici.
„Vracíme se zpět do časů Stalina,“ prohlásil Orlov, který během rozhovoru vykazoval známky únavy z neustálého mediálního zájmu od svého propuštění. Podle něj je dnešní situace v Rusku natolik alarmující, že za pouhou kritiku vlády hrozí lidem vězení, což je něco, co nebylo vidět od dob Stalinovy diktatury. Represe jsou tak tvrdé, že se mnozí obávají otevřeně vyjadřovat své názory, což vytváří atmosféru strachu a nejistoty.
Nečekaná svoboda díky výměně vězňů
Orlov byl odsouzen v únoru tohoto roku k 2,5letému trestu odnětí svobody za zveřejnění článku proti válce na Ukrajině. Tento verdikt přišel po jeho neúspěšném odvolání a očekával se jeho převoz do trestanecké kolonie. Když byl ale v červenci nečekaně přemístěn z věznice ve středním Rusku, netušil, že tento přesun povede k jeho propuštění. Nakonec byl 1. srpna propuštěn v rámci rozsáhlé výměny vězňů mezi Ruskem a Západem, což mu umožnilo dostat se na svobodu.
Přestože byl donucen opustit svou rodnou zemi, Orlov je odhodlaný pokračovat ve své práci na podporu politických vězňů v Rusku. Jeho cílem je zajistit, aby jména těchto lidí nezmizela z veřejného povědomí a aby se jejich boj za svobodu neztratil v mlze zapomnění.