Vývojáři aplikací vydaných v jihokorejském App Store už nebudou muset přijímat platby striktně přes Apple. Jak napsal server The Verge, místo toho budou moci používat služby třetích stran, které Apple předem schválil.
Změna je reakcí na loni přijatou novelu jihokorejského zákona, která brání velkým držitelům platforem, jako jsou Apple a Google, nutit vývojáře, aby používali jejich systémy plateb. Apple i Google se proti tomuto zákonu postavily, přičemž Apple argumentoval tím, že by to jeho uživatelům ztížilo správu jejich nákupů, narušilo ochranu jejich soukromí a vystavilo je riziku podvodů. Nakonec ale Apple souhlasil s dodržováním zákona.
Apple lets apps in South Korea use third-party payment systems https://t.co/t4KrZLwvpf pic.twitter.com/zqh5iF1gjO
— The Verge (@verge) June 30, 2022
Vývojáři budou muset stále platit poplatky
Zákon ohrožuje především lukrativní provizi, kterou Apple účtuje vývojářům za používání svého platebního systému v aplikacích. Tato takzvaná „Apple“ daň činí až 30 % z ceny zaplacené uživatelem a v průběhu let se stala předmětem mnoha stížností vývojářů. I přes to, že Apple umožní používání platebních systémů třetích stran, stále hodlá vybírat provizi ve výši 26 procent. Apple uvádí, že vývojáři budou muset každý měsíc hlásit všechny prodeje a poté budou muset provizi zaplatit.
Vývojáři mohou i nadále přijímat platby přímo skrz Apple. Aplikace s alternativními způsoby plateb ale musí mít novou verzi určenou výhradně pro jihokorejský App Store. Apple také upozorňuje, že některé funkce, jako je Ask to Buy a Family Sharing, nebudou pro tyto aplikace dostupné. Společnost také nepřevezme odpovědnost za případnou správu předplatného nebo vrácení peněz.
Apple and Google must allow developers to use other payment systems, new Korean law declares https://t.co/HssRSV82rE pic.twitter.com/NUfHsTKJZr
— The Verge (@verge) August 31, 2021
Pokud chtějí vývojáři používat platební systémy třetích stran, musí společnosti Apple zaslat formulář a požádat o přístup k oprávnění k externím nákupům StoreKit. Ten je k dispozici pouze pro aplikace distribuované výhradně v Jižní Koreji. Platby také musí být dokončeny v samotné aplikaci, nikoliv pomocí přesměrování na webovou stránku.
V současné době jsou v Jižní Koreji čtyři poskytovatelé plateb, které Apple kvalifikoval: KCP, Inicis, Toss a NICE. Pokud chce vývojář použít jiného poskytovatele plateb, musí ho společnost Apple nejprve ověřit.
Dohromady jde o omezující soubor pravidel, který by mohl mnohé vývojáře aplikací odradit od využívání platebních systémů třetích stran. „Vývojáři, kteří chtějí nadále používat systém nákupu v aplikacích společnosti Apple, tak mohou činit a není třeba podnikat žádné další kroky,“ uvádí v oznámení Apple.