Archeologové našli ve starověkých Pompejích impozantní hodovní síň s černými stěnami zdobenými nádhernými mytologickými freskami, znázorňujícími trojskou válku. Starověcí Římané zde hodovali a debatovali o hrdinských činech a bozích. Informují o tom CNN a CBS.
Tým archeologů nedávno objevil místnost na nalezišti v blízkosti sopky Vesuv, jež pokryla vzkvétající Pompeje popelem v roce 79 našeho letopočtu spolu s dalšími římskými městy Herculaneum, Stabie a Oplontis.
Nadšení badatelé odkrývají město zmrazené v čase od roku 1700. Posledním nálezem je asi 15 metrů dlouhá a šest metrů široká hodovní síň s mozaikovou podlahou, obsahující více než milion jednotlivých bílých dlaždic.
Stunning frescoes of mythological characters uncovered in Pompeii https://t.co/W0jv3KrxlK
— CTV News (@CTVNews) April 12, 2024
Co však zaujalo vědce nejvíce, jsou perfektně zachovalé mytologické fresky zdobící černé zdi. „Stěny byly natřeny černou barvou, aby na nich nebyl vidět kouř z olejových lamp,“ cituje televize CNN ředitele archeologického parku Pompeje Gabriela Zuchtriegela.
Malby vyobrazují trojské války. Znázorňují Helenu Trojskou a Parise. Na stěnách je k vidění i Kassandra, dcera Priama, společně s bohem Apollónem. Na výjevech se snaží všemocný bůh krásnou kněžku svést, uvedla televize CBS.
Když fresky ožívaly
Podle řeckých bájí slíbila kněžka Apollonovi lásku poté, co ji obdařil věšteckými schopnostmi. Kassandra však boha odmítla. Apollón kněžce schopnost ponechal, ale zařídil, aby nikdo jejím věštbám nevěřil. Ony se přitom stále naplňovaly.
Fresky měly zabavit hosty a podnítit je k debatám a hovorům u jídla a vína. „Lidé se zde scházeli na večeři po západu slunce. Mihotavé světlo lamp způsobilo, že se fresky hýbaly, zvláště po pár sklenkách dobrého vína,“ řekl Zuchtriegel.
Objevený sál vede do vnitrobloku, kde se nacházela chodba pro služebnictvo s dlouhými schody vedoucími do prvního patra. Na čerstvou omítku schodiště někdo nakreslil dva páry bijících se gladiátorů na život a na smrt.
Pod oblouky našli archeologové mnoho stavebního materiálu. Z jaké doby gladiátorská malba na obloucích pochází jasné není. Fresky však odborníci datovali do 3. století našeho letopočtu. Odpovídá tomu umělecká kvalita, volba motivů a celkové provedení.
Malby vyobrazují hrdinství a božskost. Archeologové tvrdí, že patří mezi nejkrásnější fresky, jaké ve starověkém městě objevili. Teď už nezbývá než čekat, jaká další tajemství naleziště nedaleko Neapole, součást světového dědictví UNESCO, odhalí.