Nové výzkumy odhalily, že asteroid, který vyhubil dinosaury před 66 miliony lety, nebyl ojedinělý případ. Detailní skeny podmořského kráteru u pobřeží Guineje v západní Africe naznačují, že další velký asteroid zasáhl Zemi přibližně ve stejném období na konci období křídy
Vědci pomocí 3D seismického snímkování odhalili kráter o průměru více než osm kilometrů, který vznikl dopadem asteroidu o průměru přibližně 400 metrů. Toto těleso narazilo do Země rychlostí 72 000 km/h a jeho ničivý dopad způsobil rozsáhlé otřesy, sesuvy podmořských sedimentů a obrovskou vlnu tsunami vysokou až 800 metrů, která se mohla rozšířit přes Atlantický oceán.
Asteroid that eradicated dinosaurs not a one-off, say scientists https://t.co/RkmLvY8cuY pic.twitter.com/7W57ygENho
— Guardian World (@guardianworld) October 3, 2024
Objev tohoto kráteru vyvolal spekulace, že se mohlo jednat o sérii dopadů asteroidů na konci období křídy, které dále přispěly k masovému vymírání. Ačkoli asteroid, který zanechal kráter Chicxulub na poloostrově Yucatán, byl mnohem větší, tento nový nález naznačuje, že Země byla v té době bombardována z vesmíru více, než se dosud předpokládalo.
Podle doktora Uisdeana Nicholsona, mořského geologa z Heriot-Watt University v Edinburghu, je známo pouze asi 20 podmořských kráterů a žádný z nich nebyl dosud tak podrobně prozkoumán. Výsledky těchto studií otevírají nové možnosti zkoumání dopadu asteroidů na oceánské prostředí a jejich důsledky pro život na Zemi, zdůrazňuje deník Guardian.
Přestože vědci zatím nedokázali přesně určit, kdy asteroid zasáhl, a zda souvisel s masovým vyhynutím, objev podmořského kráteru nabízí důležité indicie pro pochopení dynamiky tehdejších vesmírných událostí. Detaily byly publikovány v časopise Nature Communications Earth & Environment.