Nová studie zjistila, že u lidí, kteří jsou pozitivní, entuziastičtí a veselí, je méně pravděpodobné, že u nich během let dojde ke značné ztrátě paměti. Je to další část, jež se přidává k rostoucímu množství výzkumů o vlivu pozitivního přístupu člověka na zdravé stárnutí.
Mnoho fyzických a emocionálních faktorů může negativně ovlivnit, zdali si uchováme vzpomínky po celý život. Nová studie, jež byla publikovaná v časopise Psychological Science zjistila, že u lidí, kteří jsou nadšení a veselí je méně pravděpodobné, že s věkem dojde ke ztrátám paměti.
Vědci analyzovali údaje od 991 dospělých ve středním věku a starších z USA, kteří se zúčastnili národní studie provedné ve třech časových obdobích: mezi lety 1995 až 1996, 2004 až 2006 a 2013 až 2014.
Během těchto období vždy účastníci hodnotili pozitivní emoce, jež zažili během posledních 30 dnů. V závěrečné fázi dokončili také testy paměti.
Vyhodnocením vědci zjišťovali, jaká je souvislost mezi pozitivním přístupem a ztrátou paměti s ohledem na věk, pohlaví, vzdělání, depresi, negativní přístup a extraverzi (otevřenost vůči ostatním).
„Naše nálezy ukázaly, že paměť s věkem klesala. Jedinci s vyššími úrovněmi pozitivního přístupu však měli méně strmý pokles paměti,“ uvedla pro ScienceDaily hlavní autorka a docentka na Northwestern University Claudia Haase.
Oblasti budoucího výzkumu by se mohly zabývat cestami propojujícími pozitivní přístup a paměť, fyzické zdraví nebo sociální vztahy.