V neděli brzy ráno čínská mise Chang’e 6 úspěšně provedla bezprecedentní měkké přistání na odvrácené straně Měsíce a pořídila a odeslala na Zemi fascinující videozáznam.
Dne 2. června 2024, přesně v 6:23 pekingského času, přistála na odvrácené straně Měsíce sonda Chang’e 6 Čínského národního vesmírného úřadu (CNSA). Tato mise, pojmenovaná po čínské měsíční bohyni, má za primární cíl sběr a transport měsíčních vzorků. Povrch Měsíce zachycený na videozáznamu ze sondy Chang’e 6 odhaluje neprozkoumaný terén, který zůstává ze Země zakrytý kvůli pozici Měsíce na slapových drahách.
BREAKING
China has just announced that they have landed the Chang'e-6 spacecraft on the "far side" of the moon. They claim this video shows the actual landing of the spacecraft. Do you believe it? pic.twitter.com/C8KYyRqVGL
— THE FLAT EARTHER (@TheFlatEartherr) June 3, 2024
Přistání sondy bylo zorganizováno v pánvi South Pole-Aitken, kolosálním impaktním kráteru, který se rozprostírá na šířku asi 2 500 km a noří se do hloubky 6,4 až 8 km. Místo bylo speciálně vybráno kvůli svému vědeckému významu a skrovné historii průzkumu. Mise do této lunární oblasti byly velmi vzácné; Čína je totiž jediným státem, který zde po misi Chang’e 4 v roce 2019 dosáhl řízeného měkkého přistání.
Zástupci CNSA vyjádřili své nadšení nad četnými „prvenstvími“ mise a nad technickými inovacemi s vysokou mírou rizika. „Mise Chang’e 6 je první lidskou misí pro odběr vzorků a návrat z odvrácené strany Měsíce,“ uvedli představitelé.
Úkolem mise Chang’e 6 je shromáždit 2 kg vzorků měsíčního regolitu a hornin, které by měly přinést dosud nevídané poznatky o geologické historii Měsíce. Jak píše deník The Sun, v nejbližších dnech sonda nasadí palubní vrták, aby tyto vzorky získala.
Součástí mise je také vynesení těchto vzorků na oběžnou dráhu Měsíce, kde orbitální modul Chang’e 6 zachytí kontejner a zahájí cestu zpět na Zemi, přičemž návrat je naplánován na 25. června.