Ve snaze osvobodit uvízlou posádku kontejnerové lodi Dali zahájily úřady v Baltimoru řízenou explozi, aby z přídě lodi odstranily zbytky mostu Francis Scott Key Bridge. Most se před sedmi týdny zřítil, při čemž zahynulo šest lidí a loď Dali zůstala uvězněna v řece Patapsco.
Pondělní výbuch byl součástí dlouhého procesu osvobozování 21členné posádky, která byla na plavidle uvězněna od chvíle, kdy na začátku 27denní cesty z Baltimoru na Srí Lanku narazila do mostu. Náraz poslal do řeky tisíce tun oceli a cementu, takže loď uvízla pod obrovskou plochou roztříštěného kovu.
Still trapped on Baltimore ship, months after bridge collapse https://t.co/s3W5mSnPGd
— BBC News (UK) (@BBCNews) May 15, 2024
Předběžná zpráva Národního úřadu pro bezpečnost dopravy (NTSB) odhalila, že loď před svou havárií zaznamenala během 10 hodin dva výpadky elektrického proudu. Dvacet členů posádky z Indie a jeden ze Srí Lanky nemohli opustit loď kvůli vízovým restrikcím, nedostatku potřebných propustek na pevninu a kvůli probíhajícímu vyšetřování ze strany NTSB a FBI.
Admirál pobřežní stráže USA Shannon Gilreath uvedl, že posádka zůstala během řízeného výbuchu v podpalubí a v pohotovosti byla požární jednotka. „Jsou součástí lodi. Jsou nezbytní k tomu, aby loď byla obsazena a provozuschopná,“ uvedl podle BBC admirál Gilreath. „Oni sami jsou nejlepšími respondenty na palubě lodi.“
Joshua Messick, výkonný ředitel Mezinárodního centra námořníků v Baltimoru, byl v kontaktu s posádkou, která byla z velké části odříznuta od okolního světa poté, co jim FBI zabavila mobilní telefony. „Nemohou používat žádné internetové bankovnictví. Nemohou doma platit účty. Nemají žádné své údaje ani kontaktní informace na kohokoli jiného, takže jsou teď opravdu izolovaní,“ řekl pan Messick.
Osud posádky upoutal také pozornost Singapurského svazu námořních důstojníků a Singapurské organizace námořníků, které 11. května vydaly společné prohlášení, v němž vyjádřily obavy o morálku posádky a vyzvaly k urychlenému navrácení jejich telefonů.
Navzdory náročným okolnostem Andrew Middleton, který vede program Apoštolát moře, oznámil, že námořníci byli v „dobré náladě“, když je před dvěma týdny navštívil. Posádka od té doby dostala SIM karty a dočasné mobilní telefony bez dat a od různých komunitních skupin a soukromých osob obdržela balíčky s pomocí.