Boj dvanáctiletého Archieho, který měl nechtěně spáchat sebevraždu při tiktokové „challenge“, byl ukončen. 6. srpna byl odpojen od přístrojů a prohlášen za mrtvého. Píše o tom Daily Mail.
Angličanka Hollie Dance musela říct svému chlapečkovi, dvanáctiletému Archie Battersbeemu poslední sbohem. 6. srpna ve 12:15 byl odpojen od přístrojů, které ho udržovaly naživu. Skončil na nich poté, co se nejspíše pokusil splnit smrtící výzvu na TikToku.
Dangerous TikTok ‚dares‘ putting young lives at risk:
As Archie Battersbee’s mother believes one game left him close to death – and others have been killed – why can’t the social media giant block all the ‚challenge‘ videos behind such misery? https://t.co/M2XfJefSXx— Lynne G + = ❌ (@GL650_LynneG) August 4, 2022
7. dubna matka Hollie našla svého syna v bezvládném stavu s páskem omotaným kolem krku. Dítě bylo převezeno do nemocnice Royal London Hospital ve čtvrti Whitechapel ve východním Londýně a zde byl pak téměř pět měsíců udržován v umělém spánku. Podle lékařů byl „již jeho mozek mrtvý“ a neměl žádnou naději, aby byl navrácen do normálního života. Od přístrojů ho chtěli odpojit již dříve. Jeho matka kvůli tomu však vedla dlouhé soudní spory. Nyní boj o život chlapce definitivně prohrála.
„Vrchní soud rozhodl, že nemůže být přestěhován do trvalé péče v hospici kvůli riziku, které s tím souvisí. Evropský soud pro lidská práva (ESLP) uvedl, že do toho nebude zasahovat, protože případ nespadá do jeho kompetence,“ píše Daily Mail. Hollie je přesvědčena, že za smrtí Archieho je „výzva“ ze sociální sítě TikTok, Blackout Challenge. Jde o životu nebezpečné výzvy, pomocí kterých mají lidé překonávat své hranice. Často však experimenty končí smrtí, či vážným zraněním.
Popáleniny i zlámané kosti
Jedna z výzev, „led a sůl“ například nabádá k tomu posypat si kůži solí a položit na ni led. To způsobí popáleniny druhého stupně a omrzliny. Mnoho dětí to zkouší a končí s těžkými zraněními v nemocnici. Při „zásuvkové výzvě“ se má zase povytáhnout nabíječka telefonu ze zásuvky a na odhalené kovové hroty spustit mince, což vyvolá sprchu jisker.
Výzva „zatemnění“ nabádá k tomu, přetáhnout si přes hlavu pytel a zůstat bez přístupu kyslíku až do bezvědomí. Při „lámání lebek“ pak dvě osoby podrazí nohy třetímu při výskoku, takže dotyčný se silně uhodí do hlavy o zem. Známá je i výzva „na ramínko“, kdy si na hlavu nasadíte ramínko a ta se pak má sama otočit směrem doleva, či doprava. Následky raději nedomýšlet.
Ačkoli nejsou přímé důkazy o tom, že se tiktokové challenge Archie zúčastnil, jeho matka říká, že právě to se jejímu synovi stalo osudným. „Chtěla bych jen říct, že jsem ta nejpyšnější máma na světě. Byl to tak krásný malý chlapec. Bojoval až do úplného konce a já jsem moc hrdá, že jsem jeho máma,“ prohlašuje Holly ve videu pro tisk se slzami v očích.
Some of the news pieces on Archie Battersbee’s tragic death have been exemplary – others lurid, sensationalist or downright irresponsible.
Here I’ve tried to lay out the key facts and issues as clearly and compassionately as I can. I hope it’s helpful. https://t.co/6FMlzHlcRZ
— Rachel Clarke (@doctor_oxford) August 7, 2022
Obětí výzvy se před časem stala i osmiletá Lalani Erika Renee Walton z Texasu a devítiletá Arriani Jaileen Arroyo z Wisconsinu, které se snažily dušením upadnout do bezvědomí. „To, co se ve skutečnosti děje v mozku bez přísunu kyslíku, je podobné tomu, když se někdo topí, dusí nebo má zástavu srdce. Pokud máte nedostatek kyslíku v mozku déle než tři minuty, můžete si poškodit mozek. Pokud máte nedostatek kyslíku v mozku déle než pět minut, může to mít za následek smrt,“ vysvětluje doktor Nick Flynn.