Série Netflixu Dámský gambit (The Queen’s Gambit) zvýšila povědomí o sexismu v šachovém světě ovládaném mužskými hráči. Nová studie amerických vědců, na níž se podílela i dvojnásobná mistryně v šachu, potvrdila, že jakkoli jsou ženy a dívky v této disciplíně brilantní, trenéři i rodiče je podceňují. Napsal o tom Forbes.
Hlavní hrdinka série Dámský gambit Beth Harmon ztvárněná americkou herečkou Anyou Tylor-Joy je zázračným dítětem. Na lopatky sráží jednoho elitního šachistu za druhým, přesto čelí předsudkům a nedůvěře. Je totiž ženou.
Nová studie amerických vědců, na níž upozornil magazín Forbes, našla skutečné důkazy o podceňování mladých žen a dívek ve světě šachu. A co hůř, jako méně nadějné v této disciplíně je vidí trenéři i jejich rodiče.
Jenom čtrnáct procent šachistů Americké šachové federace tvoří ženy či dívky. Aby autoři studie publikované v Journal of Experimental Psychology příčiny této nerovnosti vysvětlili, oslovili tři stovky rodičů a trenérů.
Parents And Coaches Think Girls Have Less Potential In Chess, According To New Study – Forbes https://t.co/JGe1OL13cx
— FastChess (@FastChess) October 5, 2023
Ti hodnotili schopnosti svých svěřenců a jejich potenciál do budoucna. Mladé ženy či dívky respondenti hodnotili jako stejně schopné v porovnání s muži, přesto má podle nich mužské pohlaví větší potenciál.
Ještě větší nedůvěra v budoucnost šachistek byla patrná u respondentů, kteří se domnívají, že je v tomto „sportu“ zapotřebí brilantnost. Tito dotázaní si častěji mysleli, že jejich svěřenkyně šachy dříve či později vzdají.
Když se vědci dotázali rodičů, proč jejich děti nehrají šachy, nedostatek schopností uváděli pouze u dívek. „Je zarážející, že i rodiče a trenéři, kteří mají na úspěchu dívek nefalšovaný zájem, jsou vůči nim zaujatí,“ řekl hlavní autor studie Andrei Cimpian.
Předsudky podkopávají motivaci
Tato studie rovněž poukazuje podle autorky výzkumu Sophie Arnold na podceňování a předsudky žen ve vědě a technice. Stejně jako šachy, i tyto oblasti zájmu vyžadují intelektuální schopnosti a je v nich patrná výrazná genderová nerovnováha.
Ženy jsou nedostatečně zastoupeny i v akademických disciplínách, jako je matematika či filozofie. Přesvědčení, že brilantnost je čistě mužská vlastnost, se začíná na dívkách podepisovat již v mládí a podkopává jejich motivaci do budoucna.
Dokonce i děti si vybíraly jako protivníky chlapce, když jim trenéři sdělili, že tato hra vyžaduje „bystrost“. Na studii se podílela americká dvojnásobná mistryně v ženském šachu Jennifer Shahade. Sexismu čelila dle svých slov „celá desetiletí“.
Jako mladé hráčce ji trenér například sdělil, že menstruace může ovlivnit úspěšnost její hry. Shahade byla také „zázračným dítětem“. „Pokud je dívka extrémně talentovaná, je často velmi aktivně oslavována a podporována,“ vysvětlila Shahade.
Tato podpora pak podle ní bývá i silnější než u chlapců. Problém nastává u dětí začínajících pozvolna. V takovém případě čelí dívky předsudkům častěji. „A nezapomeňte, že jde o většinu dětí,“ upozornila šachistka.
„Zvažte mentální herní tréning, abyste se vypořádali s otázkou budování sebevědomí před zápasem,“ radí Shahade. „Najděte si přátele a trenéry, kteří ve vás věří, i když jste v ratingovém propadu. Budování sebevědomí byl pro mě boj.“