Některé malé triky před vaší cestou, během letu a po přistání pomohou předejít únavě a podrážděnosti, která přichází s jet lagem.
Každý, kdo zažil jet lag, to ví: Může vám to zkazit celý výlet. Naše těla jsou „nastavena“ do našeho domácího časového pásma, i když se fyzicky nacházíme v jiném. Tělo je zmatené z rytmu spánku/bdění.
Příznaky jet legu neboli pásmové nemoci jsou typicky extrémní únava, snížená koncentrace, bolesti hlavy, podrážděnost a denní ospalost.
Pokud letíte přes více časových pásem za dobrodružstvím, které vás čeká jednou za život, nebo na důležitou služební cestu, pak určitě nechcete trávit několik dní podřimováním nebo se přes den potácet kolem jako chodící zombie. Dobrou zprávou je, že zmírnění následků jet lagu může být docela jednoduché.
Začněte vytvořením rutiny před cestou
Odborníci podle serveru Euronews naznačují, že byste se měli aklimatizovat na časové pásmo svého cíle několik dní před odjezdem tím, že budete jíst, spát a dělat další aktivity podle denní doby v novém časovém pásmu. V závislosti na tom, zda letíte na východ nebo na západ, vám vystavení se dodatečnému světlu ráno nebo odpoledne několik dní před odletem pomůže posunout vaše vnitřní rytmy. Totéž platí pro stravování. Zkuste půst až do snídaně v čase cílové destinace a pokračujte stejně s dalšími jídly.
Jedno upozornění při úpravě vašeho rozvrhu: neobětujte množství spánku. Cestování je stresující a často před odletem nestíháme dodělat vše, co je třeba. A pak si nedopřáváme dostatek spánku. Snažte se této pasti vyhnout a spěte alespoň sedm hodin denně.
Zkuste posílit svůj imunitní systém, než se vydáte na cestu. Jezte zdravě, doplňujte vitamíny a pijte více tekutin. Dehydratace může ohrozit váš imunitní systém, takže jste náchylnější k nemocem.
Co můžete udělat v letadle
Pokud někam přilétáte ráno, nechcete přistát unavení. Proto se v letadle pokuste vyspat, abyste se probudili svěží a neztratili celý následující den. To samé platí naopak. Pokud přistáváte v osm večer, v letadle pokud možno nespěte.
Změňte si čas na hodinkách tak, aby odpovídal novému času. Pomůže to usnadnit duševní, ale i fyzický posun.
V letadle také pijte hodně vody. Mnoho lidí se tomu vyhýbá, aby nemuseli pořád běhat na toaletu, ale prostředí v letadle dehydratuje. Vyhněte se kofeinu a alkoholu. Obojí ještě přispívá k dehydrataci. Alkohol také narušuje náš spánek.
Správné palubní příslušenství vám může ke klidnému letu. Komfort je klíčem k odpočinku, proto pokud vám bývá zima z klimatizace, vezměte si s sebou na palubu mikinu či přikrývku. Vyzkoušejte špunty do uší, sluchátka s potlačením hluku spárovaná s relaxační hudbou nebo příběhy o spánku a masku na oči.
Polštářky za krk jsou také pohodlným společníkem na cesty. Před otokem nohou vás ochrání kompresní ponožky či podkolenky.
Jakmile dorazíte do cíle
Chovejte se po dle toho, v jakou denní dobu dorazíte. Pokud přiletíte pozdě v noci, jděte spát. Pokud je ráno nebo den, zkuste zůstat vzhůru a začněte objevovat. Často se stane, že při pokusu o lehké zdřímnutí upadnete do hlubokého spánku, což vám akorát ztíží přizpůsobení se novému času v cílové destinaci.
Pokud dokážete potlačit svou touhu spát přes den na novém místě, vaše tělo se mnohem rychleji synchronizuje s časovým pásmem.
Pokračujte ve vyhýbání se alkoholu před spaním, protože nenavozuje přirozený spánek, který umožňuje vašemu tělu zotavit se. A vyvarujte se pití kávy po 14:00.