Družice pro dálkový průzkum Země ERS-2, která měla podle očekávání ztroskotat a shořet v atmosféře, záhadně zmizela a její současná poloha zůstává nejistá. Evropská kosmická agentura (ESA) nedávno monitorovala nestabilní oběžnou dráhu této družice, avšak ztratila nad ní kontrolu, což vedlo k předpokládanému „přirozenému“ návratu do atmosféry.
„Je pravděpodobné, že družice byla převážně zničena během průchodu atmosférou, nicméně existuje šance, že některé části mohly dopad průchodem atmosférou přežít,“ prohlásil mluvčí ESA. Doba možného návratu družice se během dne zmenšovala, a ESA stanovila přesný čas na 18:05 SEČ. Přesto není jasné, zda družice skutečně vstoupila do atmosféry.
ESA's ERS-2 made an uncontrolled re-entry into Earth's atmosphere on February 21 after spending almost 30 years in orbit. This was a 'natural' re-entry. The satellite operated in space for 16 years.
Click on the to read @Astro_Radifah's report:https://t.co/rqfwbUkyIt… pic.twitter.com/9EErNd08kW
— ABP LIVE (@abplive) February 22, 2024
„Dosáhli jsme konce posledního možného časového okna pro návrat družice do atmosféry a nemáme žádné nové informace o jejím pozorování. To by mohlo naznačovat, že družice již vstoupila do atmosféry, ale čekáme na potvrzení od našich partnerů,“ dodal mluvčí ESA.
Případné zbytky družice, které by přežily, by mohly být rozptýleny v oblasti o délce stovek kilometrů a šířce desítek kilometrů, převážně nad oceánem. ESA zdůraznila, že pravděpodobnost ohrožení jakékoli osoby na zemi je extrémně nízká, napsal deník Metro.
ERS-2, vypuštěná v dubnu 1995, byla ve své době nejmodernější evropskou sondou pro pozorování Země.