Chovatelé ovcí na farmě u Sněžných hor v Austrálii objevili kosmický úlomek zaražený v zemi připomínající vesmírný obelisk. Podle experta, který se na místo vypravil, patří vesmírné společnosti SpaceX vlastněné miliardářem Elonem Muskem. Objev připomíná nebezpečnost vesmírného odpadu pro osídlené oblasti. Informoval o tom deník The Guardian.
Dvojice chovatelů ovcí Mick Miners a Jock Wallacena na farmě poblíž Sněžných hor v Austrálii objevili cosi, co připomíná vesmírný obelisk. Prostřednictvím místního rádia se spojili s astrofyzikem Bradem Tuckerem z Australské národní univerzity. Objev na jihu Nového Jižního Walesu nyní vyšetřuje Australská vesmírná agentura.
‘Like an alien obelisk’: space debris found in Snowy Mountains paddock believed to be from SpaceX mission https://t.co/QZAE0cUM7R
— Guardian news (@guardiannews) August 1, 2022
Jakmile astrofyzik získal od farmářů informace, na místo nálezu se okamžitě vypravil, napsal The Guardian. Tucker je na telefonáty týkající se nálezů umělého kosmického smetí zvyklý, avšak většinou jde o fantazii objevitelů. Tentokrát nikoli, v tomto případě se jedná o skutečné trosky rakety.
Tucker se domnívá, že vesmírné smetí pochází z rakety společnosti SpaceX, kterou vlastní miliardář Elon Musk. Ta začátkem července opětovně vstoupila do atmosféry, přičemž pak vědci nad Austrálií sledovali rozpad kapsle SpaceX Dragon. Zahájení mise se uskutečnilo v roce 2020.
Jako auto padající z nebes
Vesmírný odpad měřící na délku tři metry našel vědec, který jej zdokumentoval na svém YouTube kanále, částečně zavrtaný do země. Opravdovost trosek rakety poznal díky materiálu odolnému vůči žáru a známek popálení, které vznikly při vstupu atmosférou.
Na jednom z panelů si navíc všiml čísla dílu. „To je pro SpaceX velmi snadný způsob, jak si potvrdit, že je součástka skutečně její,“ řekl odborník. Zda úlomky skutečně patří SpaceX není jisté, neboť to firma nepotvrdila.
Astrofyzička Sarah Webb ze Swinburnovy technologické univerzity varovala před nebezpečím kosmických trosek a důležitostí jejich sledování. Odkazovala hlavně na sobotní dopad čínské nosné rakety. „I kdyby z ní shořelo 80 procent, stále vám zůstane v podstatě auto vystupující z atmosféry,“ vysvětlila expertka.
Dopad kosmických úlomků na Zemi je vzácný. Poprvé se tak stalo v roce 1979, když se na západ Austrálie zřítila americké vesmírná stanice. Naposledy se tak stalo minulý rok, když se část nosné rakety SpaceX zřítila do státu Washington. Podle Tuckera se těchto incidentů přibývá.