Google se snaží zjednodušit vývoj aplikací pro systém Android, které se propojují s různými zařízeními. Společnost uvádí na trh novou sadu pro vývoj softwaru (SDK). Ta obsahuje nástroje potřebné k tomu, aby vývojáři mohli své aplikace propojit například s telefony, tablety, televizory nebo automobily. Informoval o tom server The Verge.
Jak popisuje Google v příspěvku na svém blogu, nové SDK „umožňuje vývojářům vytvářet bohaté zážitky pro více zařízení pomocí jednoduchého a intuitivního API.“ Konkrétně se Google stará o zjišťování blízkých zařízení, ověřování a protokoly připojení (Bluetooth, Wi-Fi a UWB).
Vývojáři aplikací se tedy mohou více soustředit na obecnou funkčnost a design svých projektů, aniž by museli vynakládat velké úsilí s propojováním s jinými zařízeními. SDK nabízí tři základní funkce:
- Zjištění zařízení – Snadné bude vyhledání okolních zařízení, autorizace peer-to-peer komunikace a spuštění cílové aplikace na přijímajících zařízeních.
- Zabezpečená připojení – SDK umožňuje šifrované obousměrné sdílení dat s nízkou latencí mezi autorizovanými zařízeními.
- Relace pro více zařízení – Vývojáři budou moct přenášet nebo rozšiřovat uživatelské prostředí aplikace na více zařízení.
Google opens the door for Android apps that work across all kinds of devices https://t.co/c2Hm0WbWKi pic.twitter.com/dcOctbfYef
— The Verge (@verge) August 27, 2022
Nová sada SDK by se mohla hodit v mnoha aplikacích
Společnost Google uvedla různé případy použití pro svou novou sadu SDK a zdá se, že by se mohla hodit v mnoha scénářích. Například by mohla umožnit více uživatelům na různých zařízeních vybírat položky z menu při vytváření skupinové objednávky jídla.
Mohla by také umožnit pokračovat v psaní článku tam, kde jste skončili, když přejdete z telefonu na tablet. Jeden z uvedených případů použití je také možnost sdílet konkrétní polohu na mapě z telefonu s navigačním systémem vozidla.
Nové SDK zní skoro jako rozšíření funkce Nearby Share, která umožňuje uživatelům systému Android přenášet soubory do Chromebooků a jiných zařízení Android.
Nová sada nástrojů je v současné době k dispozici v náhledu pro vývojáře a prozatím funguje pouze s telefony a tablety se systémem Android. Google chce časem rozšířit podporu na další operační systémy, včetně iOS a Windows. Bude zajímavé sledovat, jak vývojáři novou sadu SDK implementují a zda díky ní bude používání některých aplikací pohodlnější.