Ve Francii se střetli klimatičtí aktivisté s jeptiškami. Předmětem konfliktu byla výstavba kostela v obci Saint-Pierre-de-Colombier. Ekologové se snaží „svaté dílo“ zmařit kvůli jeho dopadu na životní prostředí. Jedna z jeptišek se rozběhla na demonstranta a povalila ho na zem. Informují o tom Fox News a DailyMail.
K opravdu kuriózní situaci došlo ve francouzské obci Saint-Pierre-de-Colombier v departementu Ardèche v regionu Rhône-Alpes. Střetli se zde klimatičtí aktivisté se skupinou jeptišek kvůli výstavbě nového kostela.
Demonstranty z klimatické skupiny Les Amis de la Bourges jeptišky v časných ranních hodinách obklopily a vytvořily „lidský řetěz“, aby je zastavily. Jejich snaha držet „vetřelce“ od staveniště dál se ale vymkla kontrole.
Sister of no mercy! Hilarious moment a nun grapples climate protester to the ground as eco-mob try to stop a new church being built in France – Daily Mailhttps://t.co/snSJC8APOc
— News Variable (@NewsVariable) October 17, 2023
Jedna z nich nečekaně zaútočila na klimatického aktivistu, upozornila americká televize Fox News. Incident zachytilo video zveřejněné na internetu. Řádová sestra sprintuje v blátě a narazí do muže, který nese něco jako stavební materiál.
Aktivista se snaží utéct, zběsilá jeptiška ho ale chytá zezadu a tlačí ho k zemi. Vylekaný muž ztrácí rovnováhu a končí v blátě. Na místě musela zasahovat asi desítka policistů, po této konfrontaci však jeptišky opět zaujaly poklidný postoj.
Dlouhý spor kvůli novému kostelu
Chytily se za ruce, zpívaly a blokovaly klimatické aktivisty. „To jsem opravdu nečekal. Očekával bych, že jeptišky budou v otázkách veřejného pořádku rozumné,“ podivoval se nad situací podle listu DailyMail Sylvain Hérenguel z místní asociace pro budoucnost.
Jeptišky se na staveništi ještě před vypuknutím demonstrace přes noc zabarikádovaly a zatarasily vchod, aby znemožnily demonstrantům vstup do komplexu, doplňuje Fox News. Tento ekologicko-náboženský spor trvá od roku 2018.
Nový kostel podle aktivistů ohrožuje některé vzácné rostliny v oblasti. Vadí jim také jeho uhlíková stopa. Zmařit jeho výstavbu se pokusili již několikrát a v roce 2020 uspěli. Stavba baziliky schopné pojmout až 3 500 lidí byla přerušena.
Po několika provedených environmentálních studiích však byly práce opět povoleny a pokračují podle plánu. Klimatičtí aktivisté se budou muset smířit s tím, že kostel v lokalitě vyroste. Na tento protest však jen tak nezapomenou.