Klášter Sumela se nachází ve výšce 1200 metrů na strmém útesu. Je starý 1600 let. A přestože ho najdeme v Turecku, jedná se o jeden z nejstarších křesťanských klášterů na světě.
Klášter Sumela je řecký ortodoxní klášter zasvěcený Panně Marii, který se nachází na hoře Melá v Pontských horách v provincii Trabzon na severovýchodě dnešního Turecka. Byl postavený ve 4. století a je jedním z nejstarších klášterů v křesťanském světě, i když se již nenachází v křesťanské zemi.
Klášter je postaven na skalách, ke kterým vede cesta lesem. Nádherné fresky z 18. století na zdech kláštera jsou biblickými výjevy Krista a Panny Marie.
Místo bylo opuštěno v roce 1923 a stalo se muzeem a oblíbenou turistickou atrakcí díky své dechberoucí poloze, struktuře a scenérii.
Sumela Monastery in Trabzon province in the Black Sea region of Turkey 🇹🇷#Turkiye #Tourist pic.twitter.com/j8zz9dQDxe
— PTA News (@PTANews_) August 31, 2022
Původ názvu je neznámý
Klášter Sumela, který se nachází na úpatí útesu s výhledem do údolí Altindere v Maçka v provincii Trabzon, je místním známým jako „Meryem Ana“ (Panna Marie). Původ jeho názvu je nejistý.
Některé zdroje uvádějí, že pochází z „Melas“, což znamená černý, nebo z hor, na kterých stojí, zvaných Karadaglar (Černé hory).
Jiní odborníci se domnívají, že název pochází z černé barvy ikony Panny Marie, což je velmi pravděpodobná hypotéza, protože černé Madony jsou v regionu velmi častým jevem.
Historie kláštera
Podle jednoho historika byl klášter založen dvěma kněžími, Barnabášem a Sofroniem z Athén, za vlády císaře Theodosia I. (375-395). Později byl obnoven v 6. století generálem Belisariem na žádost císaře Justiniána. Bylo to ve 13. století, kdy klášter získal svou dnešní podobu, když ho finančně podpořil Alexios III (1349-1390) z Komnenovské říše Trabzon (nebo Trebizond), říše založené v roce 1204.
Stejně jako u mnoha jiných klášterů byla práva kláštera Sumela zachována osmanskými sultány s některými zvláštními výsadami udělenými poté, co východní oblast Černého moře byla pod osmanskou nadvládou.
Rozkvět v 19. století
Během 18. století se klášter Sumela pod záštitou Vojvodů rozšířil a zbohatl, protože mnoho částí bylo přestavěno a restaurováno, přičemž některé povrchy stěn byly ozdobeny freskami. Bylo to však během 19. století, kdy měl klášter svá působivá zlatá léta. Přibyly budovy a velkolepá výzdoba, zaplacená četnými dary zaslanými řecko-pravoslavnými komunitami z celé Anatolie. V této době také začalo přijíždět mnoho cestovatelů ze všech koutů světa, aby navštívili majestátní komplex, postavený 1200 metrů nad mořem.
Od 18. dubna 1916 do 24. února 1918 dala ruská invaze do regionu Trebizond naději na obnovení křesťanského státu v Pontu. Ale v roce 1923, po válce za národní osvobození, byl klášter opuštěn po nucených výměnách obyvatelstva mezi Tureckem a Řeckem. V roce 1930 velký požár způsobil značné poškození kláštera, shořely všechny jeho dřevěné části.
Tato majestátní stavba se nachází v krásném národním parku Altindere s výhledem na bujné lesy a vodní toky. Je obdařena bohatou historií a náboženským významem, a proto nyní slouží především jako turistická atrakce. A přestože je toto historické místo dalším předmětem sporů mezi Tureckem a jeho sousedem Řeckem, bylo po letech rekonstrukce konečně zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.