Vědci učinili vzácný objev téměř kompletní kostry lišky pohřbené v lidském hrobě. Lovci a sběrači chovali tyto šelmy jako domácí mazlíčky ještě před příchodem domestikovaných psů. Na studii upozornil deník The Guardian a Phys.
Archeologové z Velké Británie našli na pohřebišti Caňada Seca v Argentině, kde v minulosti žili lovci a sběrači, skoro kompletní kostru lišky spolu s lidskými ostatky. Jedná se o druh Dusicyon avus vyhynulý před 500 lety, píšou ve studii publikované v časopise Royal Society Open Science.
Tento druh vymizel pár set let poté, co přišli do Patagonie psi domácí. Objevený hrob však naznačuje, že ještě předtím místní komunity chovaly lišky jako domácí mazlíčky. Tyto šelmy tak mohly zastávat roli nejlepšího přítele člověka na místo psů.
Fox bones at ancient burial site suggest animal may have been kept as pet https://t.co/ZAKmrV5LpG
— Guardian news (@guardiannews) April 9, 2024
„Jedná se o velmi vzácný nález lišky, která zřejmě měla úzké pouto s jedinci ze společnosti lovců a sběračů,“ řekla vědkyně Ophélie Lebrasseurová z Oxfordské univerzity. Nemyslí si, že šlo o vztah symbolický, ale založený na skutečném přátelství.
Radiokarbonové datování zasadilo lišku do doby před 1500 let. Na kostech se nenašly žádné stopy po řezných ranách nebo jiná traumata, což naznačuje, že ji nikdo nelovil jako potravu, ale že zemřela přirozenou cestou a že ji někdo do hrobu úmyslně uložil.
Stravovala se s lidmi
Silné přátelské pouto mezi liškou a člověkem naznačila i analýza DNA. Tohle zvíře se podle výsledků během svého života stravovalo s lovci a sběrači, což znamená, že bylo součástí jejich osídlení, napsal list The Guardian.
Liška je masožravé zvíře, tato pohřbená v lidském hrobě však žrala i rostliny a kukuřici. „Buď ji lidé krmili přímo, nebo žila v jejich blízkosti a stravovala se odpadky,“ vysvětlila Lebrasseurová. Tohle už odborníci nemají jak ověřit.
Stejně tak nezjistili, zda byla liška přímo pohřbena spolu s člověkem nalezeným v hrobu, nebo separátně v jiném čase. Studie kostí ovšem naznačuje, že šelma skutečně žila po boku komunity lovců a sběračů jako domestikovaná.
Naznačuje to i starší nález stejného druhu lišky v jiné oblasti Argentiny téměř před deseti lety. Tehdy ale vědci neprovedli analýzu DNA. V minulosti se našly i liščí zuby na různých místech v Argentině i Peru, což naznačuje symbolický význam těchto zvířat.
Najít téměř kompletní kostru v lidském hrobě je ovšem podle vědců vzácnost. Celkově bylo dosud objeveno pramálo důkazů o domestikaci jiných šelem v dávné minulosti. C. Seca vyhynul s příchodem Evropanů do oblasti a změnou klimatu, doplnil web Phys.