Nový statistický výzkum dospěl k závěru, že pokud existuje maximální hranice délky lidského života, v současnosti se k ní ani zdaleka nepřibližujeme. Někteří lidé narození před rokem 1950 přitom mohou svým věkem lámat v příštích desetiletích rekordy. Napsal o tom IFLScience.
Má délka lidského života nějaké hranice? Tato otázka dlouhodobě rozděluje vědce. Někteří z nich tvrdí, že takový limit existuje. Jiní oponují, že pro něj neexistuje žádný důkaz. Před dvěma lety jedna biomedicínská studie naznačila, že lidské tělo má maximální životnost 150 let, uvedl server IFLScience.
The record for the world’s oldest person is set to be smashed in the next few decades.https://t.co/S4XmT9L2xR
— IFLScience (@IFLScience) March 29, 2023
Odhady maximální délky života se však zvyšovaly napříč historií. Hebrejci v pozdní době bronzové odhadovali maximální lidské dožití na 80 let. Římané o tisícovku let později zase věřili, že se mohou dožít 100 let. A v roce 1997 zemřela nejstarší osoba všech dob, Jeanne Calment. Bylo jí 122 let.
Vyřešit tento spor se pokusili američtí vědci. Analyzovali historická i současná data stovek milionů lidí z 19 světových států a porovnali úmrtnost osob ve věku 50 až 100 let, aby upravili stávající matematický model lidského dožití. Tyto údaje pak použili k určení toho, zda se naše postupně rostoucí maximální dožití blíží k cílové čáře.
Trvalý odklad smrti
Vědci tvrdí, že lidské dožití bude nekonečně narůstat do extrémů. Délku lidského života totiž v dnešní době pomáhá zvyšovat lepší zdravotní a sociální péče. V určitém okamžiku však maximální hranice dosáhnout můžeme. Jak vysoká bude? To zatím není jasné, píší autoři v časopise PLOS One.
Statistická analýza rovněž naznačila, že některé osoby narozené v letech 1930 až 1950 mohou v nadcházejících desetiletích rekordy v délce života za předpokladu politické a ekonomické stability překonat. Největší šanci přitom uvádí u japonských žen, které stojí v popředí fenoménu dlouhověkosti.
„Zjistili jsme, že kohorty narozené mezi lety 1900 až 1950 zažívají historicky bezprecedentní odklad úmrtnosti,“ píší autoři studie. „Jsou však příliš mladé na to, aby rekordy v dlouhověkosti překonaly.“ Neshody v otázkách maximální hranice lidského dožití však studie nevyřešila. A díky vědeckému a technologickému pokroku může lidstvo časem smrt stejně odložit trvale.
Remarkable! Itss really amazing post, I have goot
muc clear idea about froim thius post.
If some one desires epert vew egarding blogging and
site-building afterward i propose him/her tto paay a visit tbis weblog, Keeep
up tthe fastidious job.
Do you hae a spam probem onn thjs blog; I alo am a blogger, and I
was curious about ypur situation; mmany off us hve ddeveloped somke nice method and wee
arre ooking tto swaap methods with others, why nott shoot mee an email iff interested.
I’ll immediately seize your rss fesd ass I can nott in finding your emajl subscription lik or newsletter service.
Do youu have any? Kindly allow me recognise
in order that I mayy subscribe. Thanks.