Společnosti Microsoft unikl interní nástroj, který může povolit vyvíjené a skryté funkce, jež se nacházejí v předběžných sestaveních systému Windows 11. Nástroj nazvaný „StagingTool“ umožňuje inženýrům a testerům Microsoftu vyzkoušet funkce, které jsou teprve ve vývoji, a také obejít A/B testování a získat přístup k funkcím bez ohledu na to, zda k nim oficiálně dostali přístup. Informoval o tom server Ars Technica a The Verge.
Microsoft tento nástroj nechtěně zveřejnil v rámci akce „bug bash“. Při ní inženýři podporují zpětnou vazbu od testerů systému Windows 11, aby odstranili všechny zbývající chyby před velkou aktualizací. Uživatel Twitteru XenoPanther objevil nástroj StagingTool ve středu a o několik hodin později jej Microsoft rychle odstranil. Mezitím si nástroj stáhlo ale mnoho lidí, takže je nyní snadno dostupný. Jak uvádí server Ars Technica, StagingTool je velmi podobný aplikaci třetí strany ViveTool, kterou nadšenci do Windows používají již několik let k aktivaci skrytých funkcí ve Windows 11.
Some quests include a valid link to a staging tool that appears to be like vivetool pic.twitter.com/MUXPzQlbsy
— Xeno (@XenoPanther) August 2, 2023
Možné skryté funkce lze nalézt online
StagingTool je rozhraní příkazového řádku, které používá „ID funkcí“ k povolení a zakázání funkcí. Mnoho identifikátorů funkcí lze nalézt na GitHubu, kdykoli je vydáno nové sestavení Windows 11 Insider Preview. Pomocí těchto ID můžete pomocí nástroje StagingTool funkci snadno povolit.
Společnost Microsoft již dříve prohlásila, že její metody A/B testování jsou pro vývoj systému Windows zásadní. Tento interní nástroj však může tyto metody nahradit pro ty, kteří chtějí mít přístup k novým funkcím okamžitě. Nástroje třetích stran, jako jsou ViveTool a Mach2, dělají totéž již delší dobu. StagingTool ale používá „oficiální“ metody Microsoftu pro povolení těchto skrytých funkcí.

Nadšenci do systému Windows se vždy těší na nové funkce, kdykoli Microsoft vydá nové sestavení k testování. V operačním systému jsou skryté příznaky, které povolují funkce a umožňují komunitě Windows zjistit, s jakými novinkami Microsoft experimentuje ještě předtím, než společnost nové funkce představí oficiálně.
Microsoft si je plně vědom toho, že komunita tyto tajné funkce povoluje. „Uvědomujeme si také, že někteří z našich techničtějších Insiderů zjistili, že některé funkce jsou v sestaveních záměrně zakázány,“ přiznala Amanda Langowski, vedoucí programu Windows Insider, v loňském příspěvku na blogu.