13.3 C
Czech
Pondělí 29. dubna 2024

Naklonovaná opice má pomoci vědcům urychlit výzkum nových léků

Čínští vědci naklonovali první opici druhu makak rhesus, který je hojně využíván v lékařském výzkumu, protože jeho fyziologie je podobná lidské. Vyvolávají však obavy u ochránců zvířat, píše BBC, CNN a další servery.

Vědci tvrdí, že by pomocí naklonovaného makaka mohli urychlit testování léků. Geneticky identická zvířata podle nich vykazují podobné výsledky, což poskytuje větší jistotu při testech.

Předchozí pokusy o klonování těchto makaků buď nevedly k porodu, nebo potomci po několika hodinách zemřeli.

U savců vede pohlavní rozmnožování k tomu, že potomci jsou tvořeni směsí genů od otce a matky. Při klonování se používají techniky k vytvoření geneticky identické kopie jednoho zvířete.

Nejznámější klonované zvíře, ovce Dolly, bylo vytvořeno v roce 1996. Vědci přeprogramovali buňky z jiné ovce a vytvořili z nich embrya. To jsou stavební buňky, z nichž může vyrůst jakákoli část organismu. Tato embrya pak byla implantována náhradní matce Dolly.

V časopise Nature vědci uvádějí, že se jim podařilo v podstatě totéž, ale s opicí rhesus. Zvíře podle nich zůstalo zdravé po více než dva roky, což svědčí o tom, že proces klonování byl úspěšný.

Dr. Falong Lu z Univerzity Čínské akademie věd řekl BBC, že „všichni zářili štěstím“ nad úspěšným výsledkem.

Mluvčí britské Královské společnosti pro prevenci týrání zvířat (RSPCA) však uvedl, že podle názoru organizace utrpení způsobené zvířatům převažuje nad bezprostředním přínosem pro lidské pacienty.

Opice podobné lidem

Opice rhesus se ve volné přírodě vyskytují v Asii. Jejich populace se nacházejí v Afghánistánu, Indii, Thajsku, Vietnamu a Číně. Používají se při pokusech ke studiu infekcí a imunity.

První makakové byli naklonováni v roce 2018. Vědci tento druh preferují kvůli jejich genetické podobnosti s lidmi.

Problémem této metody klonování dospělých buněk na embryonální je, že při většině pokusů dochází k chybám při přeprogramování. Nakonec se jich tak narodí jen velmi málo a ještě méně se jich narodí zdravých. U většiny savců je to jedno až tři procenta. A u opic rhesus se to ukázalo jako ještě obtížnější. Dokud se to výzkumnému týmu před dvěma lety nepodařilo, nenarodil se žádný potomek.

Zjistili, že při neúspěšných pokusech nebyla placenta, která poskytuje rostoucímu plodu kyslík a živiny, v procesu klonování správně přeprogramována. Proto se nevyvíjela normálně.

Výzkumníci tento problém obešli tím, že nepoužili tu část klonovaného embrya, která se dále vyvíjí v placentu. Odstranili vnitřní buňky, které se vyvinou v tělo zvířete, a vložili je do neklonovaného vnějšího embrya, u kterého doufali, že se vyvine v normální placentu.

Vědci použili 113 embryí, z nichž 11 implantovali. Takto dosáhli dvou těhotenství a jednoho živého porodu. Opičku pojmenovali „ReTro“ podle vědecké metody zvané „trofoblastová náhrada“, která byla k její výrobě použita.

Ochránci bijí na poplach

Organizace RSPCA uvedla, že má z výzkumu vážné obavy. „Pro tuto studii neexistuje žádné bezprostřední uplatnění. Očekává se, že z těchto pokusů budou mít prospěch lidští pacienti, ale jakékoli reálné využití by bylo vzdáleno několik let. Je pravděpodobné, že při vývoji těchto technologií bude zapotřebí více zvířecích „modelů“,“ uvedl mluvčí.

RSPCA je hluboce znepokojena velmi vysokým počtem zvířat, která při těchto pokusech zažívají utrpení a strach, stejně jako velmi nízkou úspěšností těchto pokusů. Primáti jsou inteligentní a vnímavá zvířata, nikoliv jen výzkumné nástroje,“ dodal.

Podobné obavy má i profesor Robin Lovell-Badge z londýnského Institutu Francise Cricka, který výzkum na zvířatech rozhodně podporuje, pokud však přínos pro pacienty převáží nad utrpením zvířat. „Mít zvířata se stejnou genetickou výbavou omezí zdroj variability při pokusech. Musíte se však ptát, zda to za to opravdu stojí,“ řekl.

Profesor Lovell-Badge má také obavy, že vědci dosáhli pouze jednoho živě narozeného mláděte. „Nemůžete dělat žádné závěry o úspěšnosti této techniky, když máte jeden porod. Je nesmysl vůbec navrhovat, že to lze. Potřebujete alespoň dva, ale raději více,“ řekl.

Doktor Falong Lu v reakci na to pro BBC News uvedl, že cílem týmu je získat více klonovaných opic a zároveň snížit počet použitých embryí. Dodal, že pro výzkum byly získány všechny etické souhlasy.

Všechny postupy na zvířatech v našem výzkumu byly v souladu se směrnicemi stanovenými výbory pro používání zvířat a péči o ně v Šanghajském institutu biologických věd Čínské akademie věd (CAS) a v Ústavu neurověd Centra excelence pro vědu o mozku a technologii inteligence CAS,“ řekl. Klonování lidí v budoucnu pomocí této metody nepřipadá podle něj v úvahu. „Reprodukční klonování lidských bytostí je naprosto nepřijatelné,“ cituje jej CNN.

Sledujte nás na sítích

Beztlačítkový iPhone 16: Špatný nápad, nebo budoucnost designu chytrých telefonů?

V kuloárech se opět objevily spekulace, že Apple plánuje odstranit fyzická tlačítka z chystaného iPhonu 16. Tato fáma přetrvává již několik let. Navzdory potenciálním výhodám designu bez tlačítek, jako je elegantnější vzhled a menší riziko mechanických závad, se mnozí domnívají, že negativa převažují nad pozitivy.

Obyvatelé se začínají probírat troskami po tornádu, které zasáhlo části Nebrasky a Iowy

Občané Omahy a okolních oblastí ve státě Nebraska a sousední Iowě začali v sobotu procházet sutinami, které zanechalo několik tornád. Tyto ničivé vichřice, které se přehnaly regionem v pátek, zničily stovky domovů a způsobily rozsáhlé škody na infrastruktuře, ale naštěstí si nevyžádaly žádné lidské životy.

Renault 5 pro rok 2024. Elektrická síla v městských uličkách 

Pro ty, kteří se v automobilovém světě už nějaký čas pohybují, není název Renault 5 zcela neznámý. Nyní vůz zažívá velkolepý comeback. Rozdíl mezi historickou podobou a novým modelem najdeme pod kapotou. Zatímco klasika jezdila na benzín, Renault 5 2024 bude jezdit na elektřinu. Renault tak obohacuje svou divizi vozů určenou do městského prostředí. 

Zastřelila jsem svého psa a kozla, šokuje možná budoucí Trumpova viceprezidentka v kontroverzních pamětech

Jedna z potenciálních kandidátek na viceprezidentku Donalda Trumpa čelí kritice za to, že ve svých pamětech uvedla příběh o tom, jak zabila svého psa.

Pozdní vítězný gól Chelsea byl po kontroverzním rozhodnutí zamítnut, naděje Spurs na Ligu mistrů ožila

Manažer Chelsea Mauricio Pochettino a jeho tým zůstali frustrovaní poté, co rozhodnutí videoasistenta rozhodčího (VAR) vyloučilo pozdní gól Axela Disasiho v zápase proti Aston Ville 28. dubna. Gól nebyl uznán kvůli údajnému strčení Benoita Badiashileho do Diega Carlose.

DOPORUČUJEME

Japonská sonda SLIM má větší výdrž, než se čekalo, přežila i třetí lunární noc

Japonská sonda SLIM, která v druhé polovině ledna přistála na Měsíci, stále funguje. Přečkala již třetí lunární noc, ačkoli nebyla navržena tak, aby noční teploty na Měsíci sahající až k minus 130 stupňům Celsia snesla, uvedla dnes japonská vesmírná agentura JAXA.

Proběhl první známý testovací souboj mezi AI a lidským pilotem

V Kalifornii se odehrál první známý vzdušný souboj mezi lidským pilotem a stíhačkou řízenou umělou inteligencí, oznámila americká armáda. Tento průlomový test se uskutečnil na základně Edwards Air Force Base, kde dva stíhací letouny F-16 dosahovaly rychlostí přes 1900 kilometrů v hodině a během boje se přiblížily na vzdálenost 600 metrů.

Umělá inteligence umí snížit své schopnosti kvůli roli, zjistili vědci z Česka

Tým jazykovědců a studentů v čele s Jiřím Miličkou z Univerzity Karlovy v Praze a Annou Marklovou z berlínské Humboldtovy univerzity zjistil, že umělá inteligence může snížit vlastní schopnosti, aby lépe odpovídala roli, ve které má vystupovat. Čeští experti a jejich slovenský kolega studii, ve které simulovali dětské reakce a která vyvolala v zahraničních médiích značný ohlas, zveřejnili v odborném magazínu PLOS One. Za výzkumem, jak psycholingvistka Marklová řekla ČTK, stál nápad zjistit, co vlastně velké jazykové modely dokážou.

Korálové útesy po celém světě podle vědců blednou kvůli oteplování

Korálové útesy po celém světě zažívají další vlnu blednutí kvůli oteplování oceánů způsobenému klimatickými změnami, jejichž původcem je lidstvo. S odvoláním na americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) o tom informovala agentura AP.

Soul investuje v přepočtu 155 mld. Kč do AI, chce si udržet náskok v čipech

Jižní Korea do roku 2027 investuje 9,4 bilionů wonů (155 miliard Kč) do umělé inteligence ve snaze o udržení vedoucího postavení na světovém trhu špičkových polovodičových čipů. Informoval o tom dnes podle agentury Reuters jihokorejský prezident Jun Sok-jol. Jižní Korea se snaží držet krok se zeměmi, jako jsou Spojené státy, Čína a Japonsko, které také masivně politicky a finančně podporují posilování dodavatelských řetězců polovodičů na svém území.

NEJNOVĚJŠÍ

Beztlačítkový iPhone 16: Špatný nápad, nebo budoucnost designu chytrých telefonů?

V kuloárech se opět objevily spekulace, že Apple plánuje odstranit fyzická tlačítka z chystaného iPhonu 16. Tato fáma přetrvává již několik let. Navzdory potenciálním výhodám designu bez tlačítek, jako je elegantnější vzhled a menší riziko mechanických závad, se mnozí domnívají, že negativa převažují nad pozitivy.

Obyvatelé se začínají probírat troskami po tornádu, které zasáhlo části Nebrasky a Iowy

Občané Omahy a okolních oblastí ve státě Nebraska a sousední Iowě začali v sobotu procházet sutinami, které zanechalo několik tornád. Tyto ničivé vichřice, které se přehnaly regionem v pátek, zničily stovky domovů a způsobily rozsáhlé škody na infrastruktuře, ale naštěstí si nevyžádaly žádné lidské životy.

Renault 5 pro rok 2024. Elektrická síla v městských uličkách 

Pro ty, kteří se v automobilovém světě už nějaký čas pohybují, není název Renault 5 zcela neznámý. Nyní vůz zažívá velkolepý comeback. Rozdíl mezi historickou podobou a novým modelem najdeme pod kapotou. Zatímco klasika jezdila na benzín, Renault 5 2024 bude jezdit na elektřinu. Renault tak obohacuje svou divizi vozů určenou do městského prostředí. 

Zastřelila jsem svého psa a kozla, šokuje možná budoucí Trumpova viceprezidentka v kontroverzních pamětech

Jedna z potenciálních kandidátek na viceprezidentku Donalda Trumpa čelí kritice za to, že ve svých pamětech uvedla příběh o tom, jak zabila svého psa.

Pozdní vítězný gól Chelsea byl po kontroverzním rozhodnutí zamítnut, naděje Spurs na Ligu mistrů ožila

Manažer Chelsea Mauricio Pochettino a jeho tým zůstali frustrovaní poté, co rozhodnutí videoasistenta rozhodčího (VAR) vyloučilo pozdní gól Axela Disasiho v zápase proti Aston Ville 28. dubna. Gól nebyl uznán kvůli údajnému strčení Benoita Badiashileho do Diega Carlose.