Americký Úřad pro letectví a vesmír (NASA) přehodnotí misi Mars Sample Return (MSR), jejímž cílem je dopravit na Zemi první vzorky z Marsu. Agentura hledá levnější a rychlejší cestu k jejímu uskutečnění. Informují o tom IFLScience a BBC.
Podle americké agentury NASA není plán na dopravení vzorků z Marsu na Zemi udržitelný. Již koncem loňského roku nezávislá komise označila náklady této mise za příliš vysoké a zpochybnila dodržení původního termínu.
Odhadované náklady na misi se vyšplhaly na osm až jedenáct miliard dolarů, píše web IFLScience, což je mnohem více, než NASA čekala. Potřebné peníze nemá a na financování ze strany Kongresu se spoléhat nemůže, neboť je zaměstnán jinými otázkami.
Nasa: 'New plan needed to return rocks from Mars' https://t.co/s6c3aDKLLi
— BBC News (World) (@BBCWorld) April 15, 2024
Mise už ve skutečnosti probíhá. Vozítko Perseverance za sebou na marťanském povrchu trousí posbírané vzorky. Ty má sebrat druhá sonda s pomocí dvou vrtulníčků typu Ingeunity. Tím to ale ani zdaleka nekončí.
Tato sonda doručí vzorky malé raketě, s jejíž pomocí doletí k jiné družici na oběžné dráze kolem Marsu. Ta je má dopravit na Zemi v roce 2033. Zatímco vozítko na povrchu rudé planety sbírá vzorky, jejich doručení na Zemi je nejisté.
NASA kvůli tomu během ledna seškrtala rozpočet a propustila 530 zaměstnanců výzkumného ústavu Jet Propulsion Lab (JPL), který se zabývá výrobou pohonných jednotek pro sondy, letadla a rakety. Také ukončila spolupráci se 40 kontraktory.
NASA se mise nevzdává
Agentura nyní podle televize BBC přiznala, že provedení mise v její současné podobě je nerealistické. „Jedenáct miliard dolarů je příliš mnoho a navrácení vzorků do roku 2040 je nepřijatelně dlouhá doba,“ řekl ředitel NASA Bill Nelson.
Nelson uvedl, že NASA zkoumá alternativy. „Zkoumáme možnosti, které by mohly umožnit návrat vzorků dříve a za nižší cenu,“ doplnila Nicola Foxová z ředitelství vědeckých misí NASA. Zvažuje se i možnost menší, jednodušší rakety.
S účastní Evropské kosmické agentury však NASA stále počítá. Ta poskytne sondu Earth Return Orbiter (ERO) nesoucí zařízení pro zachycení a uložení vzorků, jež měla původně odstartovat v roce 2026. Další alternativou je dokonce přenechat ESA celou orbitu.
Nelson ubezpečil, že agentura zůstává misi oddaná. Potřebuje se však vejít do přijatelnějšího rozpočtu mezi pěti až sedmi miliardami dolarů. Pokud NASA nevymyslí alternativní průběh mise, hrozí její odklad až někdy po roce 2030 a návrat vzorků na Zemi do roku 2040.
„Naší prioritou zůstává zajištění nejlepší cesty vpřed k dosažení převratných vědeckých cílů MSR a položení základů pro budoucí lidské mise na Mars,“ prohlásil vedoucí skupiny pro průzkum Marsu z ESA Orson Sutherland.
Perseverance sbírá vzorky půdy v marťanském kráteru Jezero. Důležité jsou pro pochopení vzniku Sluneční soustavy a procesů týkajících se vzniku a vývoje obyvatelných světů, jako je Země, ale i při hledání důkazů a stop po dávném životě na Marsu.