Příběh ženy z Íránu, který budí hrůzu. Manžel ji týral. Ona se chtěla rozvést, ale on to odmítal. Žena ho nakonec s pomocí svého otce zabila. Čekal ji trest dle nejbarbarštějších islámských zákonů. Zpráva se objevila v Mirror a Daily Star.
Íránku jménem Maryam Karimi manžel údajně roky týral a odmítal se s ní rozvést. Její otec a jediný příbuzný, Ebrahim, se snažil v míru problémy mezi nimi vyřešit. Tvrdohlavého zetě ale nedokázal přesvědčit, a tak se rozhodl své trpící dceři pomoci manžela zabít. Oba skončili za mřížemi, odsouzeni k trestu smrti.
A daughter executed her own mother by kicking away the chair as she was hanged, after she was condemned to die for the murder of her husbandhttps://t.co/ZXemHTKER8
— Daily Star (@dailystar) August 30, 2022
Podle tradičního islámského práva si rodina oběti vždy může vybrat, zda chce pomstu „oko za oko“ neboli „Qisas“, či peněžní kompenzaci, tzv. „krvavé peníze“. V prvním případě se v Íránu stává katem přímo člen rodiny oběti. Možností je i odpuštění, které je prý překvapivě populární. Podle íránského pojetí islámského práva rozhodují o trestu spíše příbuzní zavražděného než stát. Qisas je ještě krutější, když padne na příbuzné nebo partnera provinilce. Jedinou osobou, která mohla usmrtit Maryam, byla její dcera. Právě ona byla nucena podkopnout židli pod nohama vlastní matky, když měla hlavu v šibeniční oprátce. V době zatčení jí však bylo pouhých šest let. Čekalo se, až dosáhne plnoletosti, kdy bude k činu způsobilá. Žena proto čekala na svou smrt třináct let.
V době, kdy byla Maryam zatčena, byla její dcerka ponechána v opatrovnictví babičky a dědy z otcovy strany. Namluvili jí, že oba její rodiče zemřeli. Až v devatenácti letech, několik týdnů před popravou, se dozvěděla, co se vlastně stalo. Navíc byla postavena před strašlivý úkol – svou matku popravit. Maryam a Ebrahima převezli do cely smrti v centrální věznici Rašt 22. února loňského roku, ale poprava byla z neznámých důvodů odložena. Kdy přesně k ní nakonec došlo, server neuvádí.
Otec se musel dívat
Otec Ebrahim dostal dočasný odklad, ale stráže se postaraly o to, aby svou dceru doprovodil k šibenici a díval se na to, jak se její tělo houpe na trámu. Letos v červnu byl Ebrahim ve stejném vězení popraven také.
Tento příklad uvedl pro Mirror ředitel íránského oddělení pro lidská práva, Mahmood Amiry-Moghaddam, který se snaží bojovat proti podobným praktikám. „Íránští duchovní vůdci chválí ‚právo rodiny na odplatu‘ jako ‚svaté‘. Ostatní občanská práva, jako je svoboda projevu, jsou běžně ignorována nebo potlačována,“ říká a poukazuje na to, že Qisas mnohdy dělá z obětí popravčí. V říjnu loňského roku se v Íránu konaly i protesty proti trestu smrti.