Pro streetartového umělce Maurizia Pallottu je papež František, který v pondělí oslavil 10. výročí svého pontifikátu, superhrdinou. Padesátiletý Ital, který se pod své dílo podepisuje jako Maupal, se proslavil už před deseti lety, kdy papeže namaloval na zeď v římské čtvrti Borgo naproti Vatikánu jako letícího Supermana. O příběhu umělce napsala agentura Reuters.
Papež zobrazený v netradičním světle však na zdi příliš dlouho nevydržel. Po několika hodinách pracovníci města nástěnnou malbu v nadživotní velikosti odstranili, televizní štáby a fotografové ji nicméně zvěčnili. Tento krok propůjčil Pallottovi image outsidera a rebela, což paradoxně jen zvýšilo jeho popularitu.
„Byla to pro mě trochu sázka na jistotu, že ho ztvárním jako potenciálního superhrdinu, ale zároveň velmi lidského, trochu s bříškem a šálou jeho oblíbeného fotbalového týmu, která mu vylézá z tašky, v níž nosí všechny své křesťanské hodnoty, s brýlemi… Takže velmi lidského a velmi skromného superhrdinu,“ prozradil dle Reuters Pallotta.



Večer 13. března 2013, kdy byl papež František zvolen, umělec uslyšel jásot z nedalekého Svatopetrského náměstí. Z komína Sixtinské kaple tehdy vyšel bílý kouř, který naznačoval, že kardinálové uvnitř zvolili nového papeže. Pallotta podle svých slov spěchal, aby se připojil k davu.
„Hned mě zaujalo, že se chtěl jmenovat František. To se mi líbilo. Jméno někoho, kdo dokáže církev uzdravit,“ řekl Pallotta s odkazem na svatého Františka z Assisi. „Pak jeho pozdrav, jeho ‚dobrý večer‘, který se může zdát banální, ale jednoduchost je někdy složitá. Byl tak prostý a okamžitě se do všech přítomných opravdu vcítil,“ popsal své dojmy.
Dříve se Maupal náboženským námětům nevěnoval
Pallotta poznamenal, že do té doby neměl žádnou zvláštní vášeň pro malování náboženských témat, ale dojala ho Františkova „pokora, kterou projevoval od samého začátku“. Podle svých slov si myslel, že by se papež „mohl stát jedním z mála mocných lidí na světě, kteří by mohli skutečně změnit negativní směřování nebo ho alespoň zlepšit“.
Další z Maupalových nástěnných maleb zobrazuje papeže jako pouličního umělce, který maluje na zeď symboly míru, zatímco člen Švýcarské gardy hlídá, jestli nejde policie.
Pallotta se s papežem setkal třikrát a daroval mu sbírku všech svých děl. František se při pohledu na jedno z nich rozesmál. Výtvor jej totiž zobrazuje jako hbitého umývače oken stírajícího znečištění ovzduší ve velkoměstě. „Jsem trochu moc tlustý na to, abych mohl dělat takové věci,“ citoval Pallotta papežova slova.