Potápěči ze společnosti Allen Exploration našli trosky vraku španělské galeony ze 17. století, která převážela cenné bohatství z Ameriky domů. Loď se ovšem potopila, většina posádky zahynula a hurikány roznesly trosky po širém oceánu. Pátrání dovedlo expedici až k části cenného pokladu, který bude vystaven v Bahamském národním muzeu. Informoval o tom deník The Guardian.
Španělská galeona Nuestra Señora de las Maravillas (Panna Maria Zázračná) ze 17. století mířila do španělského přístavu z Havany na Kubě. Na její palubě se nacházelo nezměrné bohatství z Ameriky. Jednalo se o soukromé i královské zásilky. Galeona převážela rovněž kontraband a náklad jiné lodi, která se potopila nedaleko Ekvádoru.
V roce 1656 ovšem Maravillas ztroskotala poblíž Baham v Atlantiku přes 70 kilometrů od břehu vinou navigační chyby při vyplouvání z mělkých vod. Srazila se s vlajkovou lodí flotily a narazila na útes. Na palubě se nacházelo 650 osob, přežilo jich pouze 45. Podle deníku The Guardian velká část lidí nacházejících se na palubě zahynula v čelistech žraloků.
After 350 years, sea gives up lost jewels of #Spanish shipwreck. https://t.co/WUhOmkJXhM
— Sam Jones (@swajones) July 31, 2022
V 17. a 18. století vrak na mořském dně prozkoumávaly španělské, holandské, francouzské, bahamské a americké expedice. Od 70. do 90. let se jej snažili odborníci zachránit. „Někteří tvrdili, že zbytky lodě byly rozmeteny na prach,“ řekl majitel společnosti Allen Exploration Carl Allen, který byl přesvědčen, že se loď celá nerozpadla.
Dal dohromady tým a vydal se pátrat po ztracené zádi galeony, která zmizela kdesi v oceánu neznámo kde. K tomu využil nejmodernější vědecké poznatky. „Sledujeme dlouhou a klikatou stopu nálezů trosek,“ prozradil. Tyto trosky postupem času roznesly hurikány.
Poklad, který bral dech
Expedice našla na mořském dně poblíž Baham železné spojovací prvky, které kdysi držely pohromadě trup lodi, a železné kroužky a kolíky z lanoví. Objevili také nádoby na olivy, čínské a mexické talíře a osobní věci, včetně stříbrného jílce na meč a perlový prsten.
To hlavní, co ovšem Allena překvapilo, byly perfektně zachovalé cennosti nalezené v rozsáhlé trase trosek dlouhé 13 kilometrů pod hustým pískem a uprostřed ničeho. „Když jsme vytáhli oválný přívěsek se smaragdem a zlatem, zatajil se mi dech,“ přiznal Allen. Některé kousky naznačují, že putovaly k aristokratům a královským rodinám.
After their high-tech exploration of the shipwrecked 17th century galleon known as The Wonder, Allen #Exploration has now created a purpose-built #museum to exhibit the stunning #treasure they found in the #Bahamas. https://t.co/kTKkUldY65 pic.twitter.com/8qN97setDS
— Ancient Origins (@ancientorigins) August 3, 2022
Mezi takové poklady patří například zlatý přívěsek s křížem ze Santiaga a bezoárem v těch dobách ceněným v Evropě pro své léčivé účinky. Má tvar mušle hřebenatky, což byl symbol, jehož uznávali poutníci směřující do Santiaga de Compostela ve španělské autonomní oblasti Galicie.
Artefakt byl spojen s posvátným vojensko-náboženským řádem Santiaga, který ochraňoval poutníky a byl aktivní složkou ve španělském námořním obchodu.
Další zlatý přívěsek má vprostřed zlatý kříž svatého Jakuba Santiaga umístěný na velkém oválném zeleném smaragdu. Kolem se nacházejí další čtvercové zelené smaragdy nejspíše představující 12 apoštolů.
Vraky nalezené v bahamských vodách jsou vládním majetkem. Veškeré artefakty proto vystaví Bahamské národní muzeum.