Organizace Honest Reporting upozornila na externí fotografy, kteří zdokumentovali kruté počínání Hamásu 7. října. Na místě byli podezřele brzy, což probouzí podezření, že jednali koordinovaně s teroristy nebo měli přinejmenším informace o útoku předem. Na skandální zprávu upozornily deníky The Times of Israel a India Today.
Fotografové spolupracující s prestižními světovými médii se podle deníku The Times of Israel nacházeli u hranice mezi Izraelem a Gazou zrovna v momentě, kdy palestinská teroristická organizace Hamás na židovský stát nečekaně zaútočila.
Únosy lidí v autech a na motorkách, lynčování izraelských vojáků, hořící izraelský tank, bezvládné tělo Němky Shani Louk odvážené na pick-upu a další záběry mají na svědomí tito externí reportéři pracující nejen pro izraelská média, ale i CNN, Reuters či AP.
Israel demands clarification from global media over photographers during Hamas assault https://t.co/j7E3NT9jNZ . Click to read ⬇️
— The Times of Israel (@TimesofIsrael) November 9, 2023
„Co tam dělali tak brzy, když bylo ještě klidné sobotní ráno? Byli koordinovaní Hamásem? Daly celosvětové agentury souhlas ke vstupu svých fotografů na nepřátelské území spolu s teroristy, když jejich fotografie následně používaly?“ píše se ve zprávě.
Agentura Reuters použila snímky od dvou fotografů, Mohammeda Fayqa Abu Mostafy a Yassera Qudiha. Pod snímky AP byli jako autoři uvedeni Hassan Aslája, Júsuf Masúd, Alí Mahmúd a Chátim Alí, upozornila nevládní organizace Honest Reporting.
Hassan Aslája, který pracuje i pro CNN, překročil brzy ráno hranice Gazy a zachytil hořící tank s teroristy. Na sociální síti X (dříve Twitter) krátce zveřejnil snímek, jak stojí před tankem bez přilby a vesty s označením „Press“. Vypadal jako jeden z infiltrátorů.
Mnoho nezodpovězených otázek
Na další fotografii se objevil s jedním z vůdců Hamásu a strůjcem útoku ze 7. října Jahjáem Sinwárem. Ten ho na ní políbil na tvář. Americká televize CNN pozastavila s podezřele se chovajícím fotografem spolupráci, uvedl web India Today.
Hořící tank obsazený radikály a lynčovaného izraelského vojáka, jehož z tanku vytáhli, zdokumentovali i fotografové agentury Reuters. Fotografové těchto agentur dokonce zachytili teroristy, jak unášejí na motorce seniorku Adinu Moshe.
Agentura AP popřela, že o útoku Hamásu věděla předem. Fotografové Reuters pořídili snímky dvě hodiny po vypálení raket na jižní Izrael a 45 minut poté, co ohlásil židovský stát průnik militantů přes hranici, hájila se agentura.
Její reportéři se na místech uvedených v článku nenacházeli, tvrdí dále Reuters. Benny Ganc, člen izraelského válečného kabinetu a bývalý ministr obrany, přirovnal na sociální síti X tyto novináře k samotným teroristům.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu hovořil o hrubém porušení novinářské etiky, když se tito reportéři podíleli na zločinech proti lidskosti. Podle Honest Reporting jsou zachyceni na fotkách a videích z místa útoků, o němž možná věděli předem.