Koronavirus SARS-CoV-2 vyvolávající nemoc covid-19 se od svého prvního výskytu v čínském Wu-chanu výrazně změnil. Jako poslední mutace se po světě šíří omikron se svými subvariantami. Podle nové britské studie se příznaky covidu-19 právě kvůli omikronu podobají chřipce či nachlazení. Výjimkou nejsou ani dominující subvarianty BA.4 a BA.5, napsal server BBC News.
Omikron je poslední koronavirovou mutací. Vyznačuje se mnohem větší nakažlivostí, avšak nemoc covid-19, kterou vyvolává, nezpůsobuje natolik závažné příznaky. To nyní potvrdili také britští vědci z londýnské univerzity Imperial College.
Experti ve studii nazvané React-1 sledovali, jak se příznaky nemoci s postupem času měnily pravidelným vyhodnocováním vzorků 150 000 náhodně vybraných britských obyvatel. Omikron se podobá příznaky, které se mění nejspíše s mutacemi viru, spíše nachlazení či chřipce.
Want to hear all about it?
Tune in here ⬇️https://t.co/iXXZ1K1oY8
— Imperial College London (@imperialcollege) July 15, 2022
Ztráta čichu a chuti již nejsou častými příznaky covidu-19. Mezi ty nejčastější patří kýchání, bolest hlavy, bolest v krku, chraplavý hlas, bolesti svalů, únava a závratě.
Studie vědců zahrnovala také subvarianty BA.4 a BA.5, které se ve Spojeném království šířily již v březnu a nyní platí za dominantní. Podle stanice BBC nejsou tyto subvarianty pro zdraví nebezpečnější než předchozí verze omikronu.
Očkování ani imunita nákaze nezabrání
Omikron se šíří rychleji kvůli počtu mutací, ale také slábnoucí imunitě lidí. BA.4 a BA.5 rovněž obcházejí imunitu získanou po dřívějších variantách omikronu.
Očkování a posilující dávky spíše zmírňují průběh nemoci u starších či nemocných osob. Stejně tak jako imunita získaná po prodělání onemocnění však před další nákazou na 100 procent nechrání.
This article doesn’t actually answer the question. More worried than we are would be my answer
BBC News – BA.4 and BA.5 Omicron: How worried should we be?https://t.co/KWg0qriI2M
— Jamie Harris #oxygengeek (@pharmheroes) July 1, 2022
Stanice BBC upozorňuje, že experti již testují aktualizované vakcíny určené pro boj vůči subvariantám omikronu. Výrobci pravděpodobně navýší produkci a regulační orgány řeší, jak urychlit schvalovací proces.
Poslední potvrzenou subvariantou omikronu je BA.2.75 vyvinutá ze subvarianty BA.2. Experti ji přezdívají kentaur. Ta pokračuje v trendu zvyšující se nakažlivosti.
Oh yipfeckinee another highly contagious one #COVIDisAirborne
And #CovidIsNotOver351k new cases in the UK today. 1800 plus people have lost their lives because of it in the last 7 days.
FGS, #WearAMaskhttps://t.co/N3bRx9WZjG
— Anna #GTTO #JohnsonOut (@BionicBirdAnna) July 12, 2022
Kentaur se rozšířil z Indie. Výskyt infekce již hlásí země jako Spojené státy, Spojené království, Německo, Japonsko, Austrálie, Kanada nebo Nizozemsko. V České republice zatím výskyt subvarianty kentaur hlášen nebyl.
O této variantě toho zatím příliš mnoho známo není, vědci totiž potřebují ke studování viru dostatek času. Již teď je ovšem zřejmé, že se kentaur šíří mnohem rychleji než BA.5, napsal deník The Guardian.
Koronavirus se s každou další variantou rychleji šíří a příznaky covidu-19 jsou stále mírnější. K potvrzení závažnosti příznaků je ovšem u BA.2.75 ještě příliš brzy.