Rostlina používaná v tradiční čínské medicíně si v oblastech, kde se sklízí ve velkém, vyvinula kamufláž. Fritillaria delavayi tak v horách jihozápadní Číny nyní splývá se svým skalnatým pozadím. Informovala o tom vědecká studie v Current Biology.
Obvykle je tato rostlina snadno viditelná díky své jasně zelené barvě. Lehce se tak v Himalájích a Hengduanských horách bylinkářům sbírá. Ti drtí cibulky rostliny na populární prášek, který se používá na léčbu kašle více než 2 000 let. Poptávka po cibulkách je velká. Asi 3 500 jich je potřeba k výrobě pouhého kilogramu prášku. Jeho hodnota je asi 480 dolarů.
Některé rostliny je ale nyní těžké najít s listy a stonky jen stěží odlišitelnými od skalnatého pozadí. Zdá se, že rostliny si tuto kamufláž vyvinuly v reakci na lidi. Dle vědců totiž Fritillaria delavayi z regionů, které zažívají větší tlak na sklizeň, je více maskovaná než rostliny z méně sklízených oblastí.

Botanik Yang Niu říká, že po pěti letech studia této rostliny se nezdá, že by rostlinu nějaké zvíře ožíralo, přirozené nepřátele tedy nemá. Získat ale data ze sbírání rostlin během stovek let je prakticky nemožné.
Data se nicméně podařilo získat z období mezi lety 2014 až 2019. Tyto záznamy poskytly míru současné sklizně. Aby vědci mohli odhadnout sklizeň zpět v čase, zaznamenali, jak dlouho trvalo cibulky na místech vykopat. „Intuitivně by oblasti, kde je snazší sklízet, měly zažít v průběhu času větší tlak na sklizeň,“ říká pro ScienceNews Stevens.
Ukázalo se, že čím více se na místě sklízelo, tím lépe dle měření spektrometrem odpovídala barva rostliny jejímu pozadí.

Experiment vědci vyzkoušeli i na lidech. Pro ty bylo těžké maskované rostliny spatřit. To naznačuje, že kamufláž této rostliny skutečně funguje.
Maskování ale může pro rostlinu představovat určité výzvy. Opylovači by ji mohli těžko najít a šedé a hnědé zbarvení by mohlo narušit fotosyntetickou aktivitu. Navzdory těmto nevýhodám to ale ukazuje, jak přizpůsobivé rostliny mohou být.