Vědci objevili u břehů Karského moře obří kolonii vzácných mrožů. Místo, kde se mroži atlantští shromažďují, rozmnožují a socializují, se nachází v odlehlém koutě ruského poloostrova Yamal. Vědci tam minulý měsíc napočítali přes 3 000 jedinců.
Kolonie je unikátní tím, že její součástí jsou jak samice, tak samci i různě stará mláďata. Arktický výzkumník Ruské akademie věd Aleksander Sokolov objev nazval dle agentury Reuters „jedinečnou laboratoří pod širým nebem“.
Habitat mrožů zde na severu Ruska ovšem ohrožuje úbytek ledu a lidská činnost. V této oblasti totiž dochází k průzkumu ropy a plynu a je zde rozvinutá arktická lodní doprava. V minulosti byly počty mrožů ohroženy nadměrným výlovem pro jejich tuk a kly. V polovině 20. století byl ale lov pro komerční účely mezinárodně zakázán.
Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) označil tento druh za téměř ohrožený a odhadl počet dospělých jedinců na světě na 12 500.
Andrei Boltunov z Výzkumného a expedičního střediska mořských savců uvedl, že kolonie na poloostrově Yamal byla poprvé objevena v loňském roce. Řádně zdokumentována byla ale až minulý měsíc. Ukázala, že populace mrože atlantského se zotavuje.
Vědci odebrali vzorky DNA a vybavili několik mrožů satelity. Chtějí během několika měsíců sledovat jejich pohyb.
Boltunov říká, že bude potřeba ještě hodně práce, aby se zjistilo, čím je tato arktická pláž pro tisíce mrožů tak atraktivní a jaké kroky by mohly být podniknuty k jejich ochraně.