Prezident Sierry Leone Julius Maada Bio v zemi vyhlásil stav nouze v reakci na stupňující se zneužívání smrtícího drogového koktejlu známého jako kush. Tato droga, která obvykle obsahuje marihuanu, fentanyl, tramadol, formaldehyd a rozemleté lidské kosti, je od svého výskyte v zemi přibližně před čtyřmi lety spojována se stovkami úmrtí a významnými psychickými následky.
„Naše země v současné době čelí existenční hrozbě v důsledku ničivého dopadu drog a zneužívání návykových látek, zejména ničivé syntetické drogy kush,“ prohlásil prezident Bio v celostátním vysílání. Přesný počet úmrtí v důsledku zneužívání této nové drogy zatím není znám, ale jeden z lékařů ve Freetown pro BBC uvedl, že v posledních měsících zemřely stovky mladých mužů na selhání orgánů způsobené právě touto drogou.
Sierra Leone's president has declared a national emergency over rampant drug abuse. #Kush, a psychoactive blend of addictive substances, has been prevalent in the country for years: https://t.co/5ykw3PIC43 pic.twitter.com/TOhr6Ik3rz
— BBC News Africa (@BBCAfrica) April 6, 2024
Situace se vyhrotila natolik, že ozbrojená policie nyní střeží hřbitovy v hlavním městě Freetown, aby zabránila vykradačům hrobů v krádežích lidských kostí, které jsou klíčovou složkou při výrobě drogy. Harold Thomas, šéf ministerstva zdravotnictví Sierry Leone, řekl rozhlasové stanici West Africa Democracy Radio: „Dokonce používají i kosti mrtvých lidí, aby si tyto směsi skutečně vyrobili a mohli kouřit. Je to hrozba pro společnost.“
V letech 2020 až 2023 vzrostl počet přijetí do psychiatrické nemocnice v Sieře Leone v souvislosti s kush o téměř 4 000 procent, přičemž většinu pacientů tvořili mladí muži ve věku 18-25 let. Droga, která vyvolává dlouhotrvající hypnotické opojení, jež uživatele na několik hodin odtrhne od reality, se vyskytuje také v sousední Libérii.
Prezident Bio ve svém nočním projevu vyjádřil politování nad destruktivním dopadem kush na mládež v zemi. Oznámil zřízení Národní pracovní skupiny pro drogy a zneužívání návykových látek, která v každém okrese zřídí centra s vyškolenými odborníky, kteří budou nabízet péči a podporu lidem závislým na drogách.
Nízká cena kush, přibližně 20 pencí za joint, ji činí dostupnou pro deprivovanou, nezaměstnanou mládež v Sieře Leone, kde přibližně čtvrtina obyvatel žije v chudobě.