Smích je nástrojem, který nám příroda poskytla, abychom přežili těžká období. Smích je nakažlivý, spojuje nás a signalizuje konec strachu, napsal italský psycholog v článku pro The Conversation.
Carlo Valerio Bellieni z univerzity v italské Sieně analyzoval veškerou dostupnou literaturu o smíchu psanou v anglickém jazyce vydanou v posledních deseti letech, aby zjistil, zda se z ní dají vyvodit nové poznatky.
Prošel stovky odborných článků a došel ke zjištění, že smích je nástrojem, který nám příroda poskytla, aby nám pomohl přežít těžká období. O své studii publikované v časopise Science se rozepsal na webu The Conversation.
Když se smějeme, přitom máme z něčeho strach, naše obavy se za chvíli zmírní, případně úplně zmizí.
Why Do We Laugh? New Study Considers Possible Evolutionary Reasons Behind This Very Human Behaviour | #psychology | #psychologydaily | #therapy | #app https://t.co/EfAWuljBA5
— Psychology Daily App (@psy_daily) September 25, 2022
Například oblíbená animovaná postava Homer Simpson nás rozesměje, když spadne ze střechy svého domu a skáče jako míč.
Nebo když se snaží uškrtit svého syna Barta, jemuž oči vylézají z důlků a jazykem přitom mává, jako kdyby byl z gumy.
Psycholog zmiňuje další příklad. Tygr na ulici ve městě není příliš vtipný, spíše děsivý. Co kdyby se ovšem kutálel?
Rozesmějí nás často nesourodé, přehnané scénáře. Abychom však humor považovali za vtipný, musíme obsaženou událost považovat za neškodnou. Smějeme se, neboť Homer nikdy nikomu účinně neublížil. Ani sám sobě.
Smíchem proti strachu
Z toho důvodu smích řadíme do třífázového procesu. Nejprve je nutná existence pocitu nesouladu, zmatení či paniky během zvláštní situace.
Za druhé je potřeba zpracovat nebo překonat strach či stres, které nesourodá situace vyvolala.
Závěrem dochází k uvolnění smíchu, který značí bezpečí, konec rizika a úlevu. Smích tedy působí jako nějaká „siréna“.
„Smích může být signálem, který lidé používají již po tisíciletí, aby dali ostatním najevo, že není nutné reagovat bojem nebo útěkem, že hrozba pominula,“ napsal Bellieni.
To by vysvětlovalo, proč je smích ve skupinách tak nakažlivý. Spojuje nás, dodává nám pocit soudržnosti a signalizuje konec strachu či obav.
Moderní humor je podle italského psychologa specifický tím, že vyvolává konečný dojem, že věci nejsou tak vážné, jak se zdají. To platí také pro černý humor, který má podle něj uklidňující efekt.
Humor pomáhá snížit krevní tlak a zlepšit imunitní systém. Také je ideálním antidepresivem. Důležitý je i během výuky, neboť zdůrazňuje pojmy a myšlenky, připomíná Bellieni.
Smích je také důležitý při výběru partnera. Pokud nás smích jiného člověka provokuje, tak signalizuje, že jsme v bezpečí a že se smíme uvolnit. To je zásadní pro důvěru.