Lidstvo se snaží uniknout smrti od nepaměti. Zatímco ve středověku alchymisté připravovali své elixíry nesmrtelnosti, dnes se jí snaží dosáhnout věda. Temná studie britských vědců však nyní zjistila, že smrti se uniknout nedá. Nesmrtelnost je mýtem, jehož nelze dosáhnout ani vědou, natož lektvary. Napsal o tom The Guardian.
Smrt je přirozenou součástí života, přesto v mnoha lidech vzbuzuje pocity hrůzy. Ve středověku to byli alchymisté, dnes vědci, kdo se ji snaží oddálit, případně úplně zvrátit.
V posledních deseti letech bylo do hledání „léku na stárnutí“ po celém světě napumpováno 110 miliard dolarů, napsal deník The Guardian. Podle nové mezinárodní studie expertů ze 14 států pod vedením britských vědců z Oxfordské univerzity ovšem marně.
Ageing process is unstoppable, finds unprecedented study https://t.co/0tb58TaK4Q
— Guardian news (@guardiannews) June 17, 2021
Skupina výzkumníků vydala v časopise Nature Communications studii, z níž vyplývá, že nesmrtelnost či věčné mládí je mýtem, jehož nelze dosáhnout ani s pomocí pokročilé vědy. V cestě nám totiž stojí nepřekonatelné biologické překážky.
Vědci analyzovali rozsáhlý soubor dat z různých kontinentů po celém světě, některá několik set let stará. Obsáhlý a pestrý soubor dat jim umožnil porovnat rozdíly v úmrtnosti jak uvnitř druhů, tak mezi druhy.
Přírodní zákony neporazíme
„Porovnali jsme údaje o narození a úmrtí lidí a subhumánních primátů a zjistili jsme, že vzorec úmrtnosti byl u všech stejný,“ řekl vedoucí studie José Manuel Aburto. „Naše zjištění podporují teorii, že místo zpomalení smrti žije mnohem více lidí déle v důsledku snížení úmrtnosti v mladším věku,“ vysvětlil výzkumník z Oxfordu.
„Statistiky potvrdily, že lidé dnes žijí déle, neboť se zlepšují zdravotní a další podmínky,“ dodal Aburto. Tím se podle něj zvyšuje věk dožití populace.
Fantastic paper supporting biological limits to aging/lifespan. @jm_aburto and many others.
The long lives of primates and the ‘invariant rate of ageing’ hypothesis | Nature Communications https://t.co/IGWbOweTx4
— Sam Clark (@sinafala) June 17, 2021
U všech druhů je ovšem při pohledu na vyšší věk patrný prudký nárůst úmrtnosti. Úmrtnost u mladých s přibývajícím letopočtem klesala, zatímco ve stáří s postupujícím věkem rostla.
Naše cesta ke smrti zůstává před námi a my po ní musíme jít. Jen po ní díky vědě půjdeme déle, než spatříme cílovou čáru.
„Tato studie naznačuje, že evoluční biologii není lékařský pokrok schopen překonat,“ tvrdí Aburto.
Dlouhý věk je navíc pro evoluci, která dává přednost přežití populace před přežitím jednotlivců, nevýhodný.