Stručná historie hradu Eilean Donan

Reklama

Tento pohádkový hrad leží v nádherné krajině a patří mezi nejnavštěvovanější skotské hrady. Jeho historie je plná bojů, které dokládají jeho výjimečnost.

Skotsko je plné hradů, od velkolepých, ve kterých někdo stále žije, až po ruiny, které nyní obývají zvířata, ptáci a duchové minulosti. Titul „nejfotografovanější“ by pravděpodobně mohl připadnout hradu Edinburgh díky jeho snadno dostupné poloze. Ale vydejte se mimo hlavní město a tento titul si pravděpodobně nárokuje hrad Eilean Donan. Zde je náš malý průvodce historií této starobylé pevnosti, od jejích nejstarších dnů až po současnost.

Ostrov byl osídlen již před 1500 lety

V gaelštině „Eilean Donan“ znamená „Ostrov Donan“ a toto jméno odkazuje na legendu, že na ostrově nějakou dobu žil irský svatý Donnán ze 6. století, než byl umučen na ostrově Eigg. Nebyl nalezen žádný důkaz o nějaké raně křesťanské okupaci, ale to neznamená, že tam není, pohřben pod současnými silnými hradními zdmi. Archeologové zde objevili vitrifikovanou horninu – běžnou praxi v době železné, kdy stavitelé hradišť vystavovali své zdi vysokým teplotám a dokonce tavili kámen. Nikdo si není přesně jistý, proč tomu tak bylo, ale ukazuje to na obsazení tohoto malého ostrova táhnoucí se snad 1500 let.

První doložený hrad byl postaven ve 13. století za vlády skotského krále Alexandra II. Zpočátku byl téměř celý ostrov obehnán zdí, mnohem větší než současný hrad. Ta zajišťovala obranu v pohraničí mezi územím vikingských lordů z ostrovů na západě a severu a královstvím Skotů. V nejvyšším bodě ostrova se nacházela hlavní pevnost a věže poskytovaly vynikající příležitost zpozorovat všechny pronikající Vikingy.

Nápoj z lebky havrana

Reklama

Existuje skotská legenda, že pokud první nápoj dítěte pochází z lebky havrana, dítě později vyvine zvláštní schopnosti. Lidové příběhy vyprávějí o synovi náčelníka klanu Mathesonů, který to udělal a později začal mluvit s ptáky! Než se vrátil do své vlasti, zažil mnoho dobrodružství, cestoval mnoho let a urazil mnoho mil. Král byl natolik uchvácen jeho příběhy a dovednostmi, že ho požádal, aby postavil hrad. Jiná legenda uvádí, že ostrov byl pohřebištěm krále vyder, jehož potomky lze na březích spatřit dodnes.

Koncem 13. století se hrad zmenšil na přibližně 20 % dřívější velikosti. Obsadit rozlehlý hrad bylo drahé a obtížné a menší budova na malém ostrůvku se dala ubránit s menším počtem vojáků. Ani pro čluny s mělkým kýlem nejsou vody kolem Eilean Donan dostatečně hluboké, a proto by se potenciální útočníci museli brodit na břeh.

Mezi další klany, které udržovaly dlouhý historický vztah s hradem, patří MacRaes (osobní bodyguardi náčelníka klanu MacKenzie), MacLennans a MacKenzies. Obrana a vlastnictví hradu Eilean Donan přecházely mezi těmito spojenci po staletí.

Pád hradu Eilean Donan

Během středověkého období byly Vysočina a Skotské ostrovy místem řady klanových sporů, kdy se rodina stavěla proti rodině. Vzhledem k tomu, že Eilean Donan měl strategickou pozici, byl stálým cílem a útočníci byli obvykle z jedné nebo druhé větve klanu MacDonald. Během občanských válek v polovině 17. století byl hrad krátce v držení parlamentní posádky, ale netrvalo dlouho a byl zpět v rukou monarchistů.

Tato podpora koruny měla brzy vést k pádu hradu, když většina Highlanders stála po boku vyhnaného krále Jakuba (vysloužili si dnes známé jméno ‚Jakobiti‘). V té době už hrad nebyl tou budovou, jakou kdysi býval. Dochovaný náčrtem ukazuje rozpadající se zdi a většinu stavby bez střechy. Poslední obránce hradu, reverend Farquhar MacRae, byl odstraněn v roce 1651. V roce 1719 hrad obsadila síla Španělů, kteří byli spojenci Jakobitů, ale byli poraženi třemi loděmi královského námořnictva, které hrad dobyly. Během dvou dnů použily posádky 27 sudů střelného prachu, aby vyhodily hrad do povětří a zanechaly z něj ruinu. A takto zůstal po dvě stě let.

Obnova hradu

V roce 1912 koupil hrad podplukovník John MacRae-Gilstrap s úmyslem zachovat zříceninu, o kterou bojovali jeho předkové. Kameník, kterého zaměstnával, však měl sen, ve kterém viděl, jak byl hrad obnoven do své bývalé slávy. Začal plánovat jeho obnovu. Když se MacRae-Gilstrap vrátil z první světové války, zjistil to a souhlasil s pokračováním stavby. V roce 1932 byl hrad přestavěn s novými přírůstky, včetně pomníku klanu MacRae a mostu na pevninu.

V roce 1955 byl Eileen Donan otevřen pro veřejnost. Pečuje o něj Conchra Charitable Trust. Hrad se objevil v několika filmech, včetně Highlander (domov klanu MacLeod) a jako skotské ústředí MI6 v bondovce The World Is Not Enough.

Každý rok jej navštíví ne tisíce, ale statisíce lidí, což z něj dělá jednu z nejoblíbenějších turistických destinací ve Skotsku. Díky velkolepému prostředí této ohromující stavby a její pestré a zajímavé historii, je snadné pochopit proč.

Reklama

Nejnovější

Dva litry vody denně jsou pro většinu lidí nadměrné množství, tvrdí studie

Doporučení vypít osm sklenic vody denně je pro většinu lidí pravděpodobně přehnané. Informoval o tom list the Guardian s odvoláním na studii, podle které může tato rada například v Británii vést k tomu, že se každý den vyplýtvá 20 milionů litrů pitné vody.

Obrovský had zaútočil v Austrálii na pětiletého chlapce. Stáhl ho do bazénu

Pětiletého australského chlapce napadla krajta, která byla asi třikrát větší než on. Kousla ho, sevřela a vtáhla do bazénu. Chlapec útok přežil.

Podle nové studie věří v čarodějnictví asi 40 procent lidí

Globální studie zjistila, že asi 40 procent lidí věří ve zlé čarodějnice, které vyslovují temné kletby a mohou za všechno špatné. Tato víra je nejvíce rozšířená v chudších zemích s menším zastoupením vzdělání, například v Ghaně, Maroku či Rusku.
Reklama

Musíte číst

Dva litry vody denně jsou pro většinu lidí nadměrné množství, tvrdí studie

Doporučení vypít osm sklenic vody denně je pro většinu lidí pravděpodobně přehnané. Informoval o tom list the Guardian s odvoláním na studii, podle které může tato rada například v Británii vést k tomu, že se každý den vyplýtvá 20 milionů litrů pitné vody.

Obrovský had zaútočil v Austrálii na pětiletého chlapce. Stáhl ho do bazénu

Pětiletého australského chlapce napadla krajta, která byla asi třikrát větší než on. Kousla ho, sevřela a vtáhla do bazénu. Chlapec útok přežil.
Reklamaspot_imgspot_img

NejnovějšíTop
Doporučujeme pro vás