Malé pítko označuje oblast, kde byly upáleny stovky obviněných žen v době vrcholícího honu na čarodějnice ve Skotsku. Zemřelo jich tu nejvíce v celé zemi.
Hrad Edinburgh je centrem turistického ruchu v hlavním městě Skotska. Na promenádě se ročně prodírá více než milion lidí, kteří v davu směřují k branám hradu. Mnozí si neuvědomují, že jdou po stejné půdě, na které kdysi došlo k hrozné smrti stovek obviněných čarodějnic. Pro obvinění z čarodějnictví byl viníkům odepřen řádný pohřeb a jejich ostatky byly ponechány tam, kde zahynuly.
The Witches’ Well, Edinburgh
A Memorial to honor the thousands of women burned at the stake for Witchcraft, during one of the darkest chapters of Scotland’s history.
Being found guilty of Witchcraft, the women were denied a proper burial and their remains left to perish. pic.twitter.com/LKaxottryN
— ⭐The Pendle Witch ⭐️ (@TheEnglishWitch) May 6, 2022
The Witches‘ Well, neboli Studna čarodějnic, litinová fontána a pamětní deska, uctívá skotské oběti, které byly upáleny na hranici mezi 15. a 18. stoletím. Je to místo, které byste mohli snadno minout. Většina lidí se totiž zaměřuje pouze na samotný hrad, který se rýsuje před nimi. Během 16. století bylo na tomto místě zavražděno více žen než kdekoli jinde ve Skotsku. Všem obětem byl odepřen řádný soud.
Více než 4 tisíce obětí honu na čarodějnice
Skotský král Jakub VI. věřil, že čarodějnictví je formou satanismu a že každý, kdo má tyto schopnosti, byl poskvrněn ďáblem. V důsledku toho bylo v 17. a 18. století usmrceno více než 4000 údajných čarodějnic (většinou žen). Koncem 17. století byly čarodějnice běžně věšeny, místo aby byly upalovány. K poslednímu oběšení došlo v roce 1728.
Během tehdejší paniky kolem čarodějnictví mohl být z používání černé magie obviněn kdokoli. Odsouzení a popravení byli často pouzí bylinkáři, duševně nemocní nebo ti, kteří prostě jen měli nepřátele. Podezřelým ženám byly často spoutány ruce a nohy, pak byly hozeny do jezera, aby se zjistilo, zda jsou nevinné. Ty, které se utopily, byly očištěny a ty, jež měly tu drzost přežít, byly obviněny z čarodějnictví a poslány na hranici.
Každý příběh má dvě strany
V roce 1894 pověřil sir Patrick Geddes, filantrop známý svým inovativním myšlením v urbanismu a sociologii, svého přítele Johna Duncana, aby navrhl tuto fontánu pro západní stranu kopce, na kterém stojí Edinburgský hrad, vedle Ramsay Garden. Duncan byl slavný umělec, který byl ovlivněn keltskými mýty a legendami, což je na pítku patrné.
The Witches‘ Well is a drinking fountain located next to Edinburgh Castle, commissioned by Patrick Geddes in 1894, honouring all the people (vast majority of which were women) burned at the stake in Scotland, between the 15th and 18th centuries, for Witchcraft. #FolkloreThursday pic.twitter.com/8DUaDBmFR9
— William G. Saraband ️ (@wgsaraband) January 16, 2020
Malá plaketa s bronzovým reliéfem hlav čarodějnic zapletených do hada využívá dualismus ke zdůraznění rovnováhy mezi dobrem a zlem. Má ukazovat, že každý příběh má dvě strany. Na reliéfu je vyobrazena rostlina náprstník, z jejíhož středu je stočený had propletený kolem hlavy boha lékařství Aesculapia a jeho dcery Hygeie, bohyně zdraví. Rostlina, ačkoli se používá v lékařství, může být také jedovatá v závislosti na dávkování a obraz hada prodchnutého moudrostí je také uznáván jako zlý symbol.
Díra pod hadovou hlavou kdysi chrlila vodu, i když je nyní suchá. V levém horním rohu jsou římské číslice ekvivalentní roku 1479 a vpravo dole je zobrazen rok 1722 (období nejrozšířenějšího pronásledování čarodějnic ve Skotsku.) V levém dolním rohu je zaznamenán rok dokončení sochy a iniciály sochaře: 18 ( JD) 94. Dva šrouby v horních rozích se liší designem a jsou to wiccanské symboly vzduchu a vody.
Koryto je vyřezávané ze tří stran. Písmo zobrazuje flóru s kořeny pod zemí a větvemi nahoře. Levý panel zobrazuje Zlé oko se zamračenýma očima a nosem. Na pravé straně je vyobrazen pár rukou držících misku, která má představovat léčivé ruce.
Pamětní deska nad studnou byla vztyčena v roce 1912.