26.9 C
Czech
Pondělí 29. dubna 2024

Tajné zbraně ruské armády

Ačkoli má Rusko latentní ekonomické problémy, věnuje se alespoň okrajově některým technologiím, díky kterým může v omezených oblastech vojenství získat konkurenční výhodu. Jde například o hypersonické zbraně, ale také elektronický boj, v němž má navrch Západ a Rusové se tak naučili jej umně potlačovat.

Elektronický boj zaujímá v operační koncepci ruské armády zvláštní místo. Jednou z obav, která se často objevuje v ruských vojenských zpravodajských výstupech, je hromadný letecký a raketový útok, což je v podstatě kombinované použití vzdušných, kosmických, pozemních a námořních prostředků k provedení leteckých a raketových úderů dlouhého dosahu proti kritickým uzlům ruských manévrových formací i kritické infrastruktuře. Proto se Rusko zabývá technologiemi pro degradaci bojových systémů protivníka do té míry, že případná technologická převaha Západu by mohla být vážně ohrožena.

Krasucha: Kladivo na AWACS

K zajištění plošné ochrany kritických uzlů například slouží systém 1RL257 Krasucha-4 a 1L260 Krasucha-2, vozidla 8×8 nesoucí prostředky k rušení letounů, jako je Northrop Grumman E-8C JSTARS nebo Boeing E-3 Sentry. Ruská tisková agentura TASS uvádí, že Krasucha-4 je speciálně určena k ochraně velitelských stanovišť, vojsk, strategických systémů PVO a průmyslových zařízení před radarovým průzkumem a přesnými zbraněmi. Využívá širokopásmové aktivní rušení.

Dalším systémem, který vzbudil značnou pozornost, je RB-341V Leer-3. Je založen na nákladním automobilu 6×6 a využívá bezpilotní letoun Orlan-10, který může prodloužit jeho dosah. Údajně má v zabudovaný simulátor mobilní buňky, který je určen k interakci se sítěmi mobilních telefonů GSM-900 a GSM-1800 a k jejich rušení. K rušení nebo potlačení GPS lze použít i jiné systémy, například Pole-21 nebo R-330H Žitěl.

Umělá inteligence jako příkaz doby

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že Rusko ve válce proti Ukrajině nasadilo své „tajné“, ale výkonné zbraně nové generace se směrovanou energií. Jde samozřejmě hlavně o propagandu, systém, známý pod názvem Zadira, však skutečně existuje. Je založený na laseru a dokáže v tichosti spálit z oblohy cíle velikosti dronů. Moskva novou zbraň používá proti ukrajinským bezpilotním letounům Baykar Bayraktar TB2, které hlídkují ve vodách poblíž Oděsy a byly rozmístěny u Hadího ostrova, aby odradily Rusko od dominance v Černém moři. Používané jsou také systémy Pěresvet a Stupor, jeden oslepuje optiku dronů, druhý vysílá elektromagnetický impuls k vyzkratování jejich obvodů.

Průběh ozbrojeného konfliktu výrazně ovlivňuje použití nejnovějších zbraní, moderních zpravodajských systémů, systémů pro přenos dat, řízení a ničení. Všechny tyto systémy přitom alespoň částečně obsahují složku umělé inteligence (AI). Využití AI, kombinace technologií, které v sobě spojují data, algoritmy a výpočetní výkon, je jednou z nejcitlivějších otázek současného konfliktu.

Představení ruského laserového systému Pěresvet

V březnu 2022 byl prostřednictvím nešifrovaného kanálu zaznamenán rádiový přenos mezi několika ruskými jednotkami na Ukrajině. Ukazoval vojáky evakuující se ve strachu a zmatku poté, co se dostali pod dělostřeleckou palbu. Několik algoritmů umělé inteligence vytvořených americkou společností Primer, která nabízí služby umělé inteligence pro zpravodajské analytiky, odposlouchávalo konverzaci a bylo použito k automatickému záznamu, přepisu, překladu a analýze všeho, co řekli.

Využití systémů AI ke sledování ruské armády ve velkém měřítku ilustruje rostoucí význam sofistikovaných zpravodajských procesů ve válkách. Ruské přenosy, které nebyly zašifrovány, byly nahrány na internet, přeloženy a diskutovány na sociálních sítích. Podobnému zkoumání byly podrobeny i další zdroje dat, jako jsou příspěvky na sociálních sítích a videa z chytrých telefonů. Novinkou je však zejména způsob, jakým se ke zkoumání ruské vojenské komunikace využívá technologie zpracování přirozeného jazyka.

Drony

Současnost lze ve válečnictví nazvat „dobou dronů“. Všichni je chtějí a kdo je ještě nemá, ten si je urychleně pořizuje, přičemž Rusko i Ukrajina jich používají širokou škálu. Od pozorovacích letounů velikosti dopravního letadla přes kamikadze munici až po oktokoptéry shazující bomby.

A co všechno nad Ukrajinou létá? Mimo jiných například ukrajinské letouny R18 provozované dobrovolnickou vzdušnou průzkumnou skupinou či ruské robotické vrtulníky KBLA-IVT, poháněné spalovacím motorem. Čínské vrtulníky Autel Evo II používané Ukrajinou i Ruskem, jejichž maximální vzletová hmotnost činí čtyři a půl kilogramu. To z nich činí jednu z největších dostupných možností. Kvadrokoptéry DJI řady Mavic z Číny, které provozují obě strany, jsou nejpoužívanějšími drony v konfliktu. Americké drony Golden Eagle zavedené Ukrajinou. A stejně tak americké Skydio X2, jehož umělá inteligence umožňuje některé verze nechat působit zcela autonomně.

Drony RQ-4B/D provozuje NATO ke shromažďování zpravodajských informací zpoza polských hranic. Ruské bezpilotní letouny Orion nebo Inochodec pro střední výšky a dlouhou vytrvalost, používané převážně pro průzkumné a úderné mise. Turecký Bayraktar TB2, účinný bojový bezpilotní letoun, který nyní provozuje Ukrajina. Ukrajinský letoun UJ-22 Airborne vyvinutý kyjevskou společností UKRJET, který se podobá lehkému letounu typu Cessna 172 a používá se ke sběru zpravodajských informací a dělostřeleckému pozorování. Ruský Forpost, Rusy vyrobená verze izraelského bezpilotního letounu Searcher II, který vstoupil do služby v roce 2018. Ruská Zala 421-16E5 HD, dron s pevnými křídly, který je větší než spotřebitelské modely a obvykle se používá k inspekci potrubí, elektrického vedení nebo jiné průmyslové infrastruktury.

… a obrana proti dronům

Používání bezpilotních letounů je jedna věc, ale obrana proti nim je věc druhá. Rusko používá radarovou obranu proti vojenským bezpilotním letounům a elektronická zařízení proti komerčním. Stupor střílí elektromagnetické impulsy, které komerčním dronům brání v navigaci pomocí GPS. Ruské síly také používají online systémy, jako je Aeroskop, k detekci a přerušení komunikace mezi komerčními drony a jejich operátory. Tyto systémy mohou způsobit pád dronu nebo jeho návrat na základnu a mohou mu také zabránit ve zpětném odesílání informací. Použití technik a platforem narušujících bezpilotní vzdušné operace, jako je například UCAV Bayraktar TB2, bylo klíčové pro úspěšné znovudobytí Hadího ostrova Ukrajinou po ústupu Rusů v létě 2022.

Robotika

Jak známo, slovo „robot“ pochází z výrazu „robota“. Poprvé bylo použito pro pojem umělého člověka ve 20. letech 20. století spisovatelem Karlem Čapkem. Technologie ještě nedospěla do fáze, kdy by válku vedli výhradně robotičtí bojovníci. Ukrajinci ji však posunuli o malý krůček kupředu díky lokálně vyrobenému robotickému průzkumníkovi bojiště s názvem GNOM. Tento kompaktní stroj dokáže podle svého výrobce, záporožské společnosti Temerland, nenápadně prozkoumávat ruské pozice a poskytovat palebnou podporu pomocí kulometu.

Dálkově ovládaní roboti nebo pozemní vozidla bez posádky zatím v tomto konfliktu hráli jen malou roli. Podle ruských médií však například Rusko nedávno představilo robotického psa, který může nosit zbraně a střílet. Robot se poprvé objevil na veřejnosti 15. srpna 2022 během týdenního mezinárodního vojensko-technického fóra Armija. Ruská tisková agentura RIA Novosti o něm tvrdila, že se může podílet na určování cílů, hlídkování a ostraze. Druhý den se ovšem ukázalo, že jde o obyčejný komerční robot, který lze koupit online a kterému Rusové pouze na záda připevnili protitankový granátomet. Jejich snahy proniknout i do této oblasti to však neumenšuje.

V posledních několika desetiletích přinesly technologické revoluce změny v našem vnímání a používání vojenské techniky. Radikální změnu bojiště však prožíváme až nyní. Převratné technologie tu zůstanou a vyspělost a všestrannost systémů se bude časem zvyšovat.

S rostoucím rozvojem nanotechnologií nebo například 3D tisku je tak jen málo věcí, které by v budoucnu v oblasti použití vzdušných sil nebyly možné.

Sledujte nás na sítích

Výpadek proudu na letišti Stansted způsobil chaos, cestující zmeškali lety

Výpadek proudu na letišti Stansted způsobil v pondělí značné potíže, kvůli kterým se tvořily dlouhé fronty a cestující zmeškali své lety. Na letišti došlo brzy ráno k částečnému výpadku proudu, který ovlivnil několik systémů včetně odbavení, bezpečnostní kontroly a odbavování zavazadel.

Paraglidista se zřítil z třiceti metrů. Děsivou havárii natočil a zveřejnil na internetu

Třiatřicetiletý YouTuber a paraglidista Anthony Vella nad texaskou pouští testoval kluzák BGD Luna 3, když se v rychlosti asi 80 kilometrů v hodině zřítil z výšky zhruba 30 metrů nad zemí. Utrpěl četné zlomeniny, je však mimo ohrožení života.

Princ Harry v květnu zavítá do Británie, s Meghan pak zamíří do Nigérie

Princ Harry se v květnu vrátí do Spojeného království, aby oslavil významné výročí Invictus Games, charitativní sportovní soutěže, kterou před deseti lety založil. Následně odcestuje do Nigérie, kde se k němu připojí manželka Meghan.

Arsenal překonal minulé neúspěchy a udržel si naději na titul v Premier League

V klíčovém zápase proti Tottenhamu se Arsenalu podařilo překonat bolestivé vzpomínky na promarnění výrazného náskoku v minulé sezóně a udržet si ambice na titul v Premier League.

Beztlačítkový iPhone 16: Špatný nápad, nebo budoucnost designu chytrých telefonů?

V kuloárech se opět objevily spekulace, že Apple plánuje odstranit fyzická tlačítka z chystaného iPhonu 16. Tato fáma přetrvává již několik let. Navzdory potenciálním výhodám designu bez tlačítek, jako je elegantnější vzhled a menší riziko mechanických závad, se mnozí domnívají, že negativa převažují nad pozitivy.

DOPORUČUJEME

Japonská sonda SLIM má větší výdrž, než se čekalo, přežila i třetí lunární noc

Japonská sonda SLIM, která v druhé polovině ledna přistála na Měsíci, stále funguje. Přečkala již třetí lunární noc, ačkoli nebyla navržena tak, aby noční teploty na Měsíci sahající až k minus 130 stupňům Celsia snesla, uvedla dnes japonská vesmírná agentura JAXA.

Proběhl první známý testovací souboj mezi AI a lidským pilotem

V Kalifornii se odehrál první známý vzdušný souboj mezi lidským pilotem a stíhačkou řízenou umělou inteligencí, oznámila americká armáda. Tento průlomový test se uskutečnil na základně Edwards Air Force Base, kde dva stíhací letouny F-16 dosahovaly rychlostí přes 1900 kilometrů v hodině a během boje se přiblížily na vzdálenost 600 metrů.

Umělá inteligence umí snížit své schopnosti kvůli roli, zjistili vědci z Česka

Tým jazykovědců a studentů v čele s Jiřím Miličkou z Univerzity Karlovy v Praze a Annou Marklovou z berlínské Humboldtovy univerzity zjistil, že umělá inteligence může snížit vlastní schopnosti, aby lépe odpovídala roli, ve které má vystupovat. Čeští experti a jejich slovenský kolega studii, ve které simulovali dětské reakce a která vyvolala v zahraničních médiích značný ohlas, zveřejnili v odborném magazínu PLOS One. Za výzkumem, jak psycholingvistka Marklová řekla ČTK, stál nápad zjistit, co vlastně velké jazykové modely dokážou.

Korálové útesy po celém světě podle vědců blednou kvůli oteplování

Korálové útesy po celém světě zažívají další vlnu blednutí kvůli oteplování oceánů způsobenému klimatickými změnami, jejichž původcem je lidstvo. S odvoláním na americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) o tom informovala agentura AP.

Soul investuje v přepočtu 155 mld. Kč do AI, chce si udržet náskok v čipech

Jižní Korea do roku 2027 investuje 9,4 bilionů wonů (155 miliard Kč) do umělé inteligence ve snaze o udržení vedoucího postavení na světovém trhu špičkových polovodičových čipů. Informoval o tom dnes podle agentury Reuters jihokorejský prezident Jun Sok-jol. Jižní Korea se snaží držet krok se zeměmi, jako jsou Spojené státy, Čína a Japonsko, které také masivně politicky a finančně podporují posilování dodavatelských řetězců polovodičů na svém území.

NEJNOVĚJŠÍ

Výpadek proudu na letišti Stansted způsobil chaos, cestující zmeškali lety

Výpadek proudu na letišti Stansted způsobil v pondělí značné potíže, kvůli kterým se tvořily dlouhé fronty a cestující zmeškali své lety. Na letišti došlo brzy ráno k částečnému výpadku proudu, který ovlivnil několik systémů včetně odbavení, bezpečnostní kontroly a odbavování zavazadel.

Paraglidista se zřítil z třiceti metrů. Děsivou havárii natočil a zveřejnil na internetu

Třiatřicetiletý YouTuber a paraglidista Anthony Vella nad texaskou pouští testoval kluzák BGD Luna 3, když se v rychlosti asi 80 kilometrů v hodině zřítil z výšky zhruba 30 metrů nad zemí. Utrpěl četné zlomeniny, je však mimo ohrožení života.

Princ Harry v květnu zavítá do Británie, s Meghan pak zamíří do Nigérie

Princ Harry se v květnu vrátí do Spojeného království, aby oslavil významné výročí Invictus Games, charitativní sportovní soutěže, kterou před deseti lety založil. Následně odcestuje do Nigérie, kde se k němu připojí manželka Meghan.

Arsenal překonal minulé neúspěchy a udržel si naději na titul v Premier League

V klíčovém zápase proti Tottenhamu se Arsenalu podařilo překonat bolestivé vzpomínky na promarnění výrazného náskoku v minulé sezóně a udržet si ambice na titul v Premier League.

Beztlačítkový iPhone 16: Špatný nápad, nebo budoucnost designu chytrých telefonů?

V kuloárech se opět objevily spekulace, že Apple plánuje odstranit fyzická tlačítka z chystaného iPhonu 16. Tato fáma přetrvává již několik let. Navzdory potenciálním výhodám designu bez tlačítek, jako je elegantnější vzhled a menší riziko mechanických závad, se mnozí domnívají, že negativa převažují nad pozitivy.